Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
812 postów 2242 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Geopolityczna sytuacja Polski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nasze miejsce w geopolityce więc zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

 Zobrazowanie współczesnej geopolitycznej sytuacji Polski jest trudne a zawarcie go w ramach krótkiego tekstu blogowego  wymaga tylko jego zarysowania. 

 
Faktem jest, że jesteśmy ze względu na wielkość i położenie jednym z 5 najważniejszych państw w UE i szerzej w Europie, przy czym nieraz to nasze położenie było przekleństwem historii. Ponadto - będąc wschodnią flanką - jesteśmy znaczącym partnerem NATO a tym samym USA i wobec tradycyjnej u nas proamerykańskości powoli zajmujemy po Brexicie miejsce UK w UE. 
 
Jesteśmy jednak dopiero państwem, które jest "na dorobku". Gonimy świat gospodarczo i walczymy o powolne upodmiotowienie nas na arenie międzynarodowej. A to proces trudny i długotrwały, bowiem od czasów rozbiorów wciąż na nowo budujemy nasze państwo i ta budowa wciąż trwa. Dodatkowo po 1989 roku nie uzyskaliśmy takiej wolności jakiej chcieliśmy i budowaliśmy swoje państwo na fundamencie "polityki wstydu" plasując się jako III RP w roli "europejskiej brzydkiej panny na wydaniu". Mało tego! Rządy PO-PSL doprowadziły Polskę do stanu "państwa z dykty", gdzie były już tylko "ch...j, dupa i kamieni kupa". 
 
Na szczęście powoli się to zmienia.  I musi się zmieniać, bo tak naprawdę o sile państwa - oprócz jego wielkości, położenia, posiadania dóbr naturalnych - decyduje jednak jego siła wewnętrzna pod względem gospodarczym, politycznym, obronnym a to w dużej mierze zależy od nas samych, ale też od sojuszy jakie zawieramy. 
 
Nasze miejsce w geopolityce więc zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. 
 
Polska ma naprawdę dużo dóbr naturalnych i są one w sferze zainteresowania wielu państw, nieprzychylnych nam grup etnicznych, międzynarodowych banksterów oraz korporacji. Mamy wielkie atuty w postaci zasobów naturalnych (w tym metali szlachetnych i dóbr rzadkich), lasów, wód, jezior, gór, wód geotermalnych, głębinowych wód pitnych. 
 
Same polskie zasoby naturalne to ogromne potencjalne zasoby finansowe, które nawet trudno oszacować. Według niektórych danych wartość tych zasobów oscyluje wokół 30 biliona USD (30 trylionów w USA - tak liczą Anglosasi). 
 
Mamy między innymi około: 50 mln ton miedzi (490 mld USD), 100 tys. ton srebra (65 mld USD), 60 mld ton węgla kamiennego (10 bln USD), 14 mld ton węgla brunatnego (1 bln USD), 7 mln ton cynku (17 mld USD), 3 mln ton ołowiu (6 mld USD) , 80 mld ton soli kamiennej i potasowej (100 mld USD), 0,5 bln ton siarki (10 mld USD), 0,2 mln t niklu (1,7 mld USD), 0,1 bln ton tytanu (2 mld USD), 0,65 bln ton ropy naftowej (400 mld USD), 5,3 do 9 bln mc gazu ziemnego (1,6 - 3 bln USD), 0,1 mln ton uranu (15 bln USD). To tylko niektóre zasoby, bo mamy jeszcze złoto, srebro, uran, molibden, wolfram i inne. 
 
Te nasze dobra są solidnym fundamentem odbudowy naszego państwa, ale musimy o nie dbać i nie pozwolić na ewentualne ich przejęcie przez kapitały obce.
 
Przez ostatnie lata nasza gospodarka systematycznie rośnie i choć PKB per capita (na głowę mieszkańca) jeszcze jest niewystarczający to roczny wzrost PKB powyżej 4% jest jednym z lepszych w Europie. Pomijam tutaj efekt koronawirusa i krótkotrwałą recesję z nim związaną, choć warto podkreślić, że Polska ze wszystkich krajów UE najlepiej sobie poradziła w czasie tejże pandemii: będziemy mieli najniższy spadek PKB (najniższą recesję), ale będzie ona krótkotrwały i przewiduje się na rok 2021 znów ok. 4% wzrostu PKB. 
 
Rządy ZP (PiS-u) rozpoczęły budowę gospodarczej siły wewnętrznej poprzez konsumencką stymulację popytową (programy społeczne czy znaczny wzrost płacy minimalnej) aby ostatecznie wzmocnić gospodarkę inwestycjami i zwiększającym się eksportem. Ponadto postawiono na innowacyjną gospodarkę kolejnej rewolucji technologicznej. 
 
Realizowana jest obecnie strategia równego rozwoju całej Polski. Stąd inwestycje regionalne obejmujące też tereny, o których zapomniano w czasie rządów PO-PSL i przez całą III RP. Dawny rozwojowy model polaryzacyjno-dyfuzyjny się nie sprawdził. 
 
Ale też realizowane są lub będą inwestycje centralne, takie jak: rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu i budowa nowego w Gdańsku, Centralny Port Komunikacyjny, Przekop Mierzei Wiślanej. Dodatkowo też projekty międzynarodowe jak: Via Carpatia i Via Baltica. 
 
W zakresie obronności też dzieje się dużo. Zwiększamy liczbę wojska np. poprzez utworzenie WOT. Unowocześniamy armię zakupując nowy sprzęt, w tym m.in. amerykańskie myśliwce F35, zmieniamy swoją strategię obronną jako najważniejszego państwa we wschodniej flance NATO. 
 
Mimo tych wewnętrznych atutów w skali globalnej nie jesteśmy żadnym mocarstwem, nie posiadamy nawet broni jądrowej, bo takową dysponują kraje aspirujące do roli mocarstwa. 
 
Stąd musimy oprzeć się na jakichś strategicznych sojusznikach. 
 
Mamy do wyboru albo kondominium niemiecko-rosyjskie (niemiecka UE + Rosja) albo tandem USA-Izrael.  Naprawdę nie wiem co dla nas jest korzystniejsze. Osobiście - m.in. ze względów historycznych, ale i geopolitycznych  - raczej stawiałbym na USA, przy czym też z nimi musimy negocjować twardo i to bardzo, bowiem USA też wolą dobry interes niż zapowiedzi jego zrealizowania.  A konkrety dotyczące zakupu od nich militariów bywają dla nich często ważniejsze niż polityka. Ale, jeżeli już się zdecydowaliśmy na strategiczny sojusz z USA, to też coś od nich winniśmy żądać, w imię naszych, polskich interesów: "Kawa na ławę.  Coś za coś" i tyle.
 
Taki wybór wcale nie oznacza naszego mniejszego zaangażowania w Unii Europejskiej i nawet w niej tworzymy regionalne sojusze w stylu Grupy Wyszehradzkiej (V4) czy Trójmorza. Okazuje się, że z naszego polskiego punktu widzenia takie sojusze wzmacniają nasz głos w ramach UE, ale także przyczyniają się do wzrostu naszego znaczenia geopolitycznego.
 
Tym niemniej wybór USA/Izrael jest jedynym z możliwych, bo raczej trudno mi sobie wyobrazić, żebyśmy postawili w tej rozgrywce mocarstw na Chiny. 
 
W tym kontekście musimy się modlić o zwycięstwo D. Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich, bowiem jak wygra jego lewacki konkurent to dla nas będzie mogło oznaczać koniec budowy naszej międzynarodowej podmiotowości, ale też może i naszej suwerenności oraz niepodległości. 
 
Pozostają jeszcze kontakty z Izraelem. Trzeba z Żydami negocjować twardo mając przede wszystkim na względzie dobro naszej Ojczyzny.

Żydzi wiedzą kiedy negocjować a w dyskusji z nimi można opierać się jedynie na obszarze pieniędzy i interesów. Żadna inna płaszczyzna rozmów nie ma sensu, bo nasza łacińska cywilizacja jest skrajnie odmienna niż żydowska.

Wielu blogerów, komentatorów na różnych propolskich forach internetowych uważa, że PiS w tym obszarze niemal nas już sprzedał Żydom. Może i jest w tym - biorąc np. tylko ustawę 447 - jakieś ziarnko prawdy, ale nie należy demonizować ani "obrażać się na cały świat". PiS bowiem werbalne złożył zapewnienia o tym, że Polska nie zapłaci żadnej złotówki odszkodowań za utracone i bez-spadkowe jakiekolwiek mienie. Taką deklarację złożyli i J. Kaczyński, i M. Morawiecki. Mam nadzieję, że to nie są tylko słowa. Za to mienie winni natomiast ewentualnie płacić jedynie Niemcy, bo to Oni wywołali II WŚ i oni ponoszą całkowitą winę za tą wojnę. A okupowana przez nich Polska nie miała nic do gaworzenia na ten temat. A przecież jedynie w Polsce groziła śmierć za pomaganie Żydom a jednak pomagaliśmy i to gremialnie, i dotąd nie było ze strony żydowskiej żadnych państwowych objawów wdzięczności a wprost przeciwnie.

Ja rozumiem Żydów. Ich "Przedsiębiorstwo Holocaust" musi się kręcić a Niemcy stwierdzili, że już wszystko Żydom zapłacili.  Więc teraz poszukują innych podmiotów, od których można by zdobyć tak przez nich lubianą kasę, ale dlaczego od Polaków, którzy nigdy nie splamili się współpracą z hitlerowskimi Niemcami a dzięki nam wojnę przeżyło tysiące Żydów? 

Ale czy werbalne deklaracje - wobec zaniechania ustawy IPN o walczeniu z oszczerstwami na temat Polski - przekują się w realne działania? Znów mam nadzieję, że tak, chociaż chciałbym mieć to zagwarantowane ustawowo.

Warto też zwrócić uwagę, że w tandemie USA/Izrael to USA są podmiotem "pierwszym", sterującym. Bez finansowania Izraela przez USA to państwo nigdy by do dzisiaj nie przetrwało. Oczywiście, że i w USA lobby żydowskiego jest na tyle silne, żeby taką pomoc wymuszać, ale to od USA zależy tych państw wzajemna kohabitacja. 

To tyle szkic. Zdaję sobie sprawę, że Polska ma dzisiaj "swoje pięć minut", także w sensie geopolitycznym. Rządy ZP (PiS-u) chcą wykorzystać międzynarodowy układ sił, który jest dla nas przychylny, ale świat się zmienia coraz szybciej i jeżeli teraz nie wykorzystamy danego nam czasu, to już możemy go nie mieć. 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • //PiS bowiem werbalne złożył zapewnienia o tym, że Polska nie zapłaci żadnej złotówki //
  Właśnie, werbalnie!

  Nie mam czasu i w sumie nie chce mi się rozbierać notki detaliczne. W każdym razie Twój optymizm Autorze jest zwalający z nóg. Powiem tylko jedno - pod rządami PO PSL już nie było dobrze ale dopiero rządy "dobrej zmiany" pokazały, że można upaść jeszcze niżej. Niewiarygodne ale prawdziwe...
  Bezaltetnatywna polityka zagraniczna czyli stawianie wszystkiego na jednego konia (zresztą już zdychającego) to największa głupota obecnego rządu, która już niedługo będzie nas dużo kosztowała. PiS zachowuje się jak syndyk masy upadłościowej.
 • WPS
  Autor *0 , podobnego steku komunałów i bzdur już dawno nie czytałem.
 • A Trójkąt Lubelski to gdzie. Oj nieładnie tak ukrywać takie doniosłe
  zdarzenie. Zapewne to jest przyjaciół zza oceanu, bo ja nie widzę aby ten "trójkąt" doprowadził do czegoś nowego.

  https://www.tvp.info/49163559/polska-litwa-i-ukraina-powstal-trojkat-lubelski
 • ...
  Nie ma czegoś takiego jak "Geopolityczna sytuacja Polski".

  Polacy nie mają nic, absolutnie NIC, do gadania w sprawach ziem do niedawna (jeszcze przed 30 laty) nazywanych Polską.

  Terytorium to jest pod zarządem żydowskim. Tu jest POLIN, a docelowo
  Neues Judäa (Międzymorze, po połączeniu z banderowską częścią tzw. Ukrainy)

  Można natomiast mówić o sytuacji Polaków pod żydowską okupacją.
  Wzorem Palestyńczyków i ich sytuacji.
 • @ Autor - 1* - PIRAMIDALNE BREDNIE
  "Gonimy świat gospodarczo i walczymy o powolne upodmiotowienie nas na arenie międzynarodowej."

  I Pan przedstawia się jako EKONOMISTA I FINANSISTA.

  Nie zatrudniłbym Pana jako buchaltera nawet w warzywniaku.
 • @Rzeczpospolita 18:19:34
  Nie ubliżaj włąścicielom warzywniaków...wobec @autora, to po prostu elita intelektualna !
 • Autor pisze !
  Mamy do wyboru albo kondominium niemiecko-rosyjskie (niemiecka UE + Rosja) albo tandem USA-Izrael.

  Polacy Słowianie , mamy trzecią drogę NEUTRALNOŚĆ !


  Polska Neutralna przyjazna wszystkim sąsiadom robiąca dobre interesy ze swego położenia !


  Precz z żydo-syjonistyczną bandycka polityką wciągania Polski w żydowski wojenny interes światowej mafii !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:10:49
  nie, powodem upadku jesteśmy my sami, którym brak poczucia wartości, albo dosadniej, poczucia wyższości nad innymi narodami.

  Nie mamy żadnej motywacji, aby nadal utrzymywać to państwo. Do tego potrzebne jest albo poczucie własnej wyższości/odrębności, dla zachowania czego potrzebne jest państwo, albo poczucia wyższości owego własnego państwa, co również rodzi potrzebę jego utrzymania.

  A my pierwszego nie mamy, w drugim mamy nawet dług (gardzimy własnym państwem).
 • Drogi autorze, sprawy które Pan porusza wydają się ciekawe
  i warte omówienia. Patrząc historycznie czyli na wrzesień 1939 roku dość kiepsko wyszliśmy na dalekich sojuszach. Bo nie dość, że w 1939 nam nie pomogli to jeszcze w 1944 nas sprzedali. Jesteśmy państwem dość dużym choć rzeczywiście ekononomicznie nie tak silnym, byśmy rościć sobie pretensje do przywództwa w Europie, choć już w państwach byłego bloku podporządkowanego ZSRR. W oparciu o te kraje powinniśmy budować naszą siłę w Europie, ale to wymaga wytrawnych dyplomatów a nie dyplomatołków co na każdym kroku się kompromitują.
  Jak słuszne wnioski można wyciągnąć z tego tekstu Izrael i środowiska Żydowskie (USrael) mające silne lobby w USA to jedność. PiS w sposób żenujący wisi u klamki USraela. Po pierwsze wzorem komunistów ściągnęli obce wojska na teren naszego kraju. Bo nie są to bazy NATO, a bazy wojsk Amerykańskich. Co więcej w żenujący sposób Duda zabiegał o powiększenie jeszcze kontyngentu tych wojsk, żenujący, bo z wazeliną zwaną "Fort Trumph", gdzie go wojskowi amerykańscy wyśmieli. Po napisaniu idiotycznej ustawy o IPN, bo przecież nie mieliśmy żadnej szansy na egzekwowanie kar w stosunku do szkalujących Polskę na tupnięcie nogą pokechaliśmy do Izraela po nauki jak ta ustawa ma brzmieć. Wyskoczyli z "uPiSowieniem" TVN, wystarczyło, że ambasador USA, nie ktoś ważny, a po prostu przedstawiciel kraju osoba poniżej Ministra Spraw Zagranicznych danego kraju tupnął nogą w już z podkulonym ogonkiem wycofali się z tego. Efektem tej polityki jest to, że dziś ambasador USA połaja Dudę jak chłopczyka w krótkich majteczkach, stąd zmiana tego człowieka była Polsce niezbędna. Jednak różnymi oszustwami PiS udało obronić dla niego stanowisko lokatora Pałacu Namiestnikowskiego.
  Dzięki polityce PiS dziś zajmujemy pozycję "pogardzanego goja", co wisi u klamki pana Żyda. Smutne to dla kraju o takich tradycjach. Ale prawda jest prosta, nie wybieraj ludzi o mentalności niewolnika na swego przywódcę. A sam profil PiS, gdzie wszyscy służą "zwykłemu posłowi" licząc na łaskawe oko "pana", definiuje "elity" tej partii.
 • @stanislav 18:39:00
  "Nie ubliżaj włąścicielom warzywniaków...wobec @autora, to po prostu elita intelektualna !"

  Celnie :-)

  Ukłony
 • Az
  Nie chce mi się wierzyć, że nikt za te teksty nie płaci. W każdym razie traktuje pan czytelników NEON24 jak ostatnich imbecyli. I tak jak pisze Zawisza, w 44 nasi najlepsi sojusznicy sprzedali nas Stalinowi za paczkę fajek, a pan nadal bredzi o ,, strategicznym sojuszu,, z USA. Tym USA, które wysyła do nas komornika i sprzedaje swój szmelc drożej, niż komukolwiek innemu. O Izraelu nawet nie wspominam, pan pisze brednie, że z Żydami trzeba twardo rozmawiać, tak twardo jak Poręba i Legutko w siedzibie Mossadu dwa lata temu? Komu chce pan wciskać takie kity?
 • @zbig71 19:48:08
  //w 44 nasi najlepsi sojusznicy sprzedali nas Stalinowi za paczkę fajek//

  Po pierwsze:
  czy doprawdy Pan myśli, że za czapkę fajek?... Bo mi się wydaje, że ci najlepsi WASI sojusznicy to nie mieli wyjścia, i jeszcze się cieszyli, że Józef nie zajął na stałe Austrii, Grecji i Włoch. A MÓGŁ, i szkoda, że tego nie zrobił.

  A po drugie:
  Pan naprawdę myślisz(?), że po II Wojnie Światowej Polaków mogło spotkać coś LEPSZEGO, niż radziecka strefa wpływów pod panowaniem Józefa Stalina?
  (uprzedzam z góry: wiem, że ludzie "sukcesu" mieli wtedy w Polsce przejebane, system pod Stalinem nie służył złodziejom. Ale, jak mi się wydaje, kryminał to zawsze był ELEMENT w mniejszości. Teraz to za wolnej i demokratycznej Polin się zmieniło.)
 • Ale bzdury
  Pobożne życzenia i po prostu oderwanie od rzeczywistości. Autor wciąż udowadnia, że żyje w innym świecie niż ludzie nie zarażeni PiSizmem.
 • @Rzeczpospolita 18:19:34
  Wypraszam sobie. ja w branży owocowo-warzywnej działam. Ale faktycznie. też autora bym nie zatrudnił. W sumie bąłbym się dać Mu nawet zawiązać dziecku sznurowadła. Bo mógłby naplątać
 • @zbig71 19:48:08
  To pisizm. Wirus dużo groźniejszy niż koronawirus.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:10:49
  A czy Pan myśli, że ja bym nie chciał, aby Polska była neutralna? Pewnie, żebym chciał mieć przyjazne stosunki z sąsiadami. I z całą UE i z Rosją a na arenie międzynarodowej i z Chinami i ze Stanami. Ale tak się nie da w naszym przypadku, chociażby ze względu na nasze położenie i wielkość.

  Pozdrawiam
 • @Kmieć 19:57:24
  Nie za czapkę, tylko paczkę. To takie powiedzonko. I nie Wasi sojusznicy, w każdym razie na pewno nie moi.
  Reszty nawet nie chce mi się oceniać.
 • @Wican 20:01:59
  Albo zapłacone. Cholerą go tam wie. Jak ktoś po pięćdziesiątce pisze takie rzeczy, to chyba nie za darmo.
 • Mamy między innymi ...
  Mamy między innymi około: 50 mln ton miedzi (490 mld USD), 100 tys. ton srebra (65 mld USD), ble ble ble...
  Może i mamy, ale nie mamy i nigdy mieć nie będziemy technologii do wydobycia tych skarbów z głębokości ok. 30 kilometrów.
  Kiedy to dotrze do takich jak Pan fantastów ?
  Ale pocieszę Pana. Gdzieś tam wysoko w górze lata sobie planetoida ze złota, platyny, nafaszerowana diamentami jak dobra kasza szpyrką...
  Może tym się zajmiemy ?
 • @Rzeczpospolita 18:19:34
  A co ma do tego moje wykształcenie? Można się merytorycznie spierać, po co więc takie ataki ad personam?
  Pozdrawiam
 • @Kmieć 19:57:24
  "jeszcze się cieszyli, że Józef nie zajął na stałe Austrii, Grecji i Włoch. A MÓGŁ, i szkoda, że tego nie zrobił."

  Koba nie mógł, bo miał wtedy inne większe priorytety - ogromne Chiny i średniego rozmiaru Koreę oraz Wietnam. Jego następcy skoncentrowali się na tzw Trzecim Swiecie co doprowadziło do demontażu światowego systemu kolonialnego. Tito się z tym nie zgadzał ale jego perspektywa była regionalna, nie globalna.
 • @Kmieć 18:18:07
  "Terytorium to jest pod zarządem żydowskim. Tu jest POLIN, a docelowo
  Neues Judäa (Międzymorze, po połączeniu z banderowską częścią tzw. Ukrainy)"

  To jest daleko posunięte uogólnienie. Na razie jeszcze nie jesteśmy pod władaniem Żydów, choć trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie, aby czasem nie realizowała się idea Judepolonii.

  Ja widzę zagrożenie żydowskie dla naszej niepodległości. Pisałem zresztą o tym często. Ale też jestem realistą. Dziś możemy walczyć o swoje, ale nikt nas nie zostawi samemu sobie. Musimy postawić na sojusze

  Czy sojusz z USA (a tym samym pośrednio z Izraelem) jest dla nas najlepszy? Owszem nie, ale ten drugi w postaci kondominium niemiecko-rosyjskiego jest wedle mnie gorszy.

  Istotą jest, aby te sojusze wykorzystywać dla długookresowego dobra Polski.

  Pozdrawiam
 • @zbig71 20:08:53
  Niektórzy zarażeni pisizmem naprawdę wierzą, że świat jest taki, jak głoszą ich guru. To już sekta religijna. Bez pluralizmu. Intelektualnie bardzo wąska. Tam samodzielne myslenie, w cenie nie jest.
  A jakie są zasady geopolityczne? Bardzo proste. Nie szuka się wroga blisko a sojusnzika daleko. Poza tym, są sojusze strategiczne i egzotyczne. PiSiory tego nie rozumieją. Zyją we własnym świecie, innym niż rzeczywistość.
 • @krzysztofjaw 20:55:12
  A pod czyim butem jesteśmy? Kto namaścił Dudę na prezydenta? Organ władzy Izraela. Kto ingeruje w polskie prawo? KE, ale tutak sami PiSiacy byli zwolennikami TL i sami są sobie winni, wraz ze swoimi kumplami z PO. A oprócz UE, to w polskie prawo ingeruje ambasador USA. A kto kazał zmienić prawo o IPN? Izrael. Kto kazał w Warszawie robić konferencję antyirańską? I jeszcze o tym poinformował swoich pisackich pachołków za pośrednictwem mediów. A konferencja okazała się antypolska, faktycznie. PiSiory to zdrajcy a ich wynzqwcy to wspólnicy zdrady. Obrzydliwy element, nawet jak na qrewską politykę III RyPy.
 • @krzysztofjaw 20:55:12
  W Polsce wielu ludzi traktuje sojusze ,na śmierć i życie po wsze czasy,, a powinno być zupełnie inaczej, sojusze powinno zawierać zależnie od sytuacji geopolitycznej, między innymi oczywiście. Dlatego elity kierujące państwem powinny stać na własnych nogach. Elity PiSowskie stoją na nogach amerykańskich i co gorsza, żydowskich, dlatego tak wysokie są koszta propagandy, że wszystko jest giten tenteges.
  A co by się stało według pana, jakby tak Duda i Morawiecki nie na pisowskich zlotach przedwyborczych, prawnie chyba mało zobowiązujących,
  tylko bezpośrednio do Trumpa i Nataniachu, że takiego wała, ale o żadnej własności bezspadkowej nie chcemy nic słyszeć, koniec kropka?
  Seryjny, Smoleńsk 2, czy ,,tylko,, bombardują nas ,, kryzysem,,?
  Uprzejmie proszę o odpowiedź.
 • @zbig71 22:14:01
  Muszą się na kimś "nagrabić", żeby mogli wydawać kartki żywnościowe swoim obywatelom i sponsorować bezcenny Izrael i swoich miliarderów..
  Wybrali już dawno na bankomat do dojenia oraz do testowania szczepionek,produkcji broni biologicznej i nowych leków , kraje dawnego Bloku Wschodniego.

  https://www.feedingamerica.org/hunger-in-america/facts
 • @trojanka 22:37:57
  A Duda podpisuje w podskokach wszystko na temat szczepionek.
 • " Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek. "
  skonstatował brytyjski premier David Lloyd George.
  Był wrogiem Polski i Polaków.Jego doradcą był Lewis Bernstein Namier,
  polski "zasymilowany żyd".
  Nigdy nie zgadniecie kim jeszcze był Lewis Bernstein Namier.
  A był (jest) dziadkiem Jacka i Jarosława Kurskich.
  Jedyna siostra Lewisa Namiera była Teodora Modzelewska ta zaś była matką Anny Kurskiej która wydała na świat podporę polskich mediów Jacka i Jarosława.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewis_Bernstein_Namier#%C5%BBycie_prywatne

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Kurska

  Panie autorze kilka tygodni temu celował pan w prześwietlaniu rodzinnych koligacji Trzaskowskiego i innych.Dlaczego tak po macoszemu traktuje pan PIS-owską stronę ?
 • @zbig71 22:51:00
  Duda podpisze WSZYSTKO, co mu jego pan podsunie!!Ba ,podpisze wszystko co mu Ukrainiec podsunie /chyba ten sam pan/.Pytanie na ILE musi bo coś sie Polsce przydarzy od najlepszych "pszyjaciół"i sojuszników", a na ile jest "wyrywny"i usłużny z własnej inicjatywy.
  Żeby pan pochwalił i poklepał.
  raz:
  https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-ukrainy-uzaleznia-dalsze-prace-poszukiwawczo-ekshumacyjne-od-odnowienia-przez-polske-pomnika-upa/

  Jedwabne się kłania:
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-szczatki-zamordowanych-zydow-zostana-ekshumowane-i-przeniesione-na-cmentarz/


  Ps. Ostatnio w mojej Rodzinie jedna z osób niedomagał i musiała wydać 2 .ooo zł na badania /usg,tomograf ,badania analityczne ,gastroskopia/.
  Terminy powyższych badań, niekiedy za 2 lata.

  https://www.gov.pl/web/ukraina/polska-pomoc-dla-szpitala-w-rudkach

  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-polska-pomoc-trafila-do-szpitali-w-donbasie,405052.html

  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C641721%2Cukraina-szpitale-otrzymuja-polskie-wsparcie-warte-pol-mln-zl-na-walke-z

  no i..

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1965482,1,juz-brakuje-na-leczenie-a-bedzie-jeszcze-gorzej.read

  Polacy umierają nieleczeni z powodu nie tylko "pandemii", brakuje środków, nawet dla chorych onkologicznie.
  itd. taki "patriotyzm i dbanie o własny naród".
 • @trojanka 07:22:54
  https://t.co/ysEDqq6ell?amp=1
 • @zbig71 22:51:00
  Poza tym trzeba mieć odrobinę honoru, zwłaszcza jak się podpiera religią..

  http://www.niewygodne.info.pl/artykul7/03590-Standardy-placenia-sluzbowa-karta.htm


  https://t.co/BN3Snf2L4v?amp=1
  i inne "przypadki".
 • @zbig71 22:14:01
  Zarówno PMM jak i JK zapowiedzieli, że nie będzie żadnych spłat bezprawnych roszczeń wobec Żydów. Podobnie gaworzy PAD. Czy są to tylko słowa? Zobaczymy, ale teraz mamy kilka lat spokoju wyborczego i należy bacznie obserwować teraźniejszość.

  Tutaj na forum, ale i w komentarzach do tej notki często słyszę, że jestem wyznawcą PiS-u a jest to opinia fałszywa. Nie należę do żadnej partii politycznej, nie angażuję się więc w politykę bezpośrednio. Piszę jak myślę.

  Wielokrotnie zresztą krytykowałem rządy PiS-u i prezydenturę A. Dudy, ale wybierałem ich w wyborach, więc teraz mam prawo "patrzeć im na ręce" i krytykować, kiedy fakty na to zasługują.

  Czy podoba mi się ingerowanie w polskie sprawy przez część środowisk żydowskich? Oczywiście, że nie. Mamy jednak poniekąd związane ręce, bo mamy wybór i którym piszę: Niemcy-Rosja vs. USA-Izrael. Wybraliśmy to drugie, więc musimy być konsekwentni.

  Oczywiście nie możemy prowadzić polityki "na kolanach" i mam nadzieję, że z tych kolan już powoli wstajemy. Oby.

  Pozdrawiam
 • @ikulalibal 23:31:00
  Czyli po matce bracia Kurscy są etnicznymi Żydami, chociaż dziadek już był "zasymilowanym Żydem". Dziękuję za informację, bo nie jest tak, żebym nie szukał korzeni ludzi zajmujących funkcje publiczne wśród "pisiorów", ale nie zawsze docieram do wszystkich.

  Ale w sumie ciekawa informacja, bo pokazuje, że konflikt między braćmi nie jest tylko natury politycznej, ale sięga głęboko w rejony ich wiary i różnic w podejściu do niej.
  Pzdr
 • Autor
  5-*****

  http://100latrazem.pl/wp-content/uploads/2018/06/kolaz1-b.png
 • @krzysztofjaw 09:05:33
  "Czyli po matce bracia Kurscy są etnicznymi Żydami, chociaż dziadek już był "zasymilowanym Żydem".

  Zadziwiające, że idee narodowego socjalizmu okazały się trwalsze w Polsce niż w samych Niemczech.
 • Dałem 4 za tekst.
  Dużo prawdy zręcznie ominięte trudne fakty historyczne (np dorobek PRLu który dawał Polsce wysoką pozycję w Europie i na świecie (ogromny eksport Polskich produktów do krajów II i III Świta na nawet na zachód,
  i to w warunkach bandyckiego embarga ze strony zachodu).

  Prawdą jest że to neoliberałowie wyprzedali Polskę zachodowi za bezcen..
  i to nie był błąd, niewiedza, nieporadność..to była w pełni świadoma zdrada Narodu Polskiego n rzecz wrogów (dzisiaj mówią przyjaciół) Polski.
  PIS w tym brał udział choć trzeba przyznać że w ramach AWS pomrukiwał że tak nie wolno ..ale nie miał wtedy przebicia politycznego i ważniejsze niż gospodarka dla PISu było rozwalanie PRLu.

  Prawdą jest że PIS w ostatniej kadencji wyszedł z pozytywistycznym programem dla Polski i wiele zrobił.
  Prawdą jest że PIS jest powstrzymywany, sabotowany przez wrogów narodu Polskiego na wszystkie możliwe sposoby (przez wrogów wewnętrznych czyli PO i innych neoliberalnych satelitów, przez UE..)

  Pominiętą prawdą jest że PIS opiera swoje poparcie na owieczkach KK za co KK każe sobie słono płacić..
  KK jest zainteresowane wyłącznie własnymi oligarchicznymi korzyściami a owieczki to dochodowe stado oraz przykrywka do udawania zatroskanych ..to udawanie ma zawsze w tle interes KK niekoniecznie owieczek. KK zachowuje się politycznie jak właściciel czyli pasterz stada owieczek.

  Prawdą jest że pomimo roli KK w wykorzystywaniu władzy nad owieczkami ..to owieczki są rasy Polskiej to Polacy spod ambony...
  jakby ich nie krytykować to też Polacy..
  Szkoda tylko że dla PISu Polakami nie są ateiści którzy budowali PRL..

  Bo np w odróżnieniu od Narodu Polskiego różne formacje obywatelskie są obywatelskie nie Polskie..oni się Polakami nie nazywają oni nazywają się obywatelami Polski..i to jest poprawne lingwistycznie.
  A obywatele Polski nie lubią Narodu Polskiego w Polsce oj nie lubią.
  podobnie jak obywatele Izraela nie lubią Palestyńczyków w Palestynie..\
  albo obywatele USA nie lubią Indian Amerykańskich..
  czy obywatele Australii nie lubią Aborygenów..Australijskich przecież.

  Dzisiaj to masowe zjawisko np najemnicy zachodu czy globalnej mafii żydowskiej nie lubią narodów zamieszkujących kraje do których globalna mafia ich wysyła w celu podbicia..a potem ograbienia (podbijają najemnicy ale grabi na wielką skalę już globalna mafia).

  Ogólnie dobry opis naszej rzeczywistości dzisiaj lepszej niż za PO...
  ale to ciągle nie to czego potrzeba Narodowi Polskiemu a potrzeba zjednoczenia.. przyjaznych relacji z sąsiadami bliższymi i niekonfliktowych relacji ze wszystkimi innymi poza agresorami, grabieżcami, V kolumną, zdrajcami aferzystami..
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:10:49
  Co do polityki zagranicznej PIS też tak uważam..ale...
  Jakie PIS ma pole manewru ?
  - wybór UE na "sojusznika" oznacza realizację programu PO (neoliberalizm)
  - wybór Rosji na sojusznika oznacza natychmiastową likwidację PIS brutalnie przez USA i UE wspólnie i w porozumieniu z Polskimi neoliberalnymi zdrajcami (Lepper, Piskorski przykładem).

  Innych sojuszników nie ma w otoczeniu..
  Postawienie na autonomię polityczną bez sojuszników ..to podobne samobójstwo jak deklaracja współpracy z Rosją.

  Polska znajduje się na terenie zdobytym przez globalnych bandytów
  a to ogranicza pole politycznego manewru.
  Można wybierać tylko między jednym lub drugim globalnym bandytą.
  ze wszystkimi tego konsekwencjami.
  PIS wybrał patronat USA przy oficjalnym patronacie ze strony UE (należymy do UE)

  To moim zdaniem znowu mniejsze zło niżby wybrać całkowity wasalizm wobec UE (jak pisałem to oznacza neoliberalną grabież cd..)

  Inne opcje są samobójcze dla PIS i dla każdego bytu politycznego na tym polega "demokracja" globalnej mafii żydowskiej.

  Znaleźliśmy się za sprawą solidaruchów oraz KK z JPII na czele w obozie globalnych bandytów i muszą być tego konsekwencje..
  i są..

  Sami z tego bagna nie wyjdziemy (każda próba będzie samobójcza jak Powstanie Warszawskie) to bagno musza osuszyć inni mądrzejsi i silniejsi gracze na świecie..
  Proces postępuje...
 • @trojanka 07:22:54
  a ja wycięcie onkologicznego pryszcza załatwiłem w ciągu 2 tygodni
  pryszcz niegroźny dla życia..ale paskudny..
  fakt że wydałem na telefon 50 zł dodatkowo.. i wiele godzin przesiedziałem w kolejkach do lekarza..

  W sumie tę ścieżkę oceniam na 3 z minusem ...
  Telefony w sprawie ochrony zdrowia (do państwowych przychodni) nie powinny być płatne...
  Informacja w telefonie i wirusie opcjonalna a nie że za każdym razem musisz słuchać tego samego.
  a kolejki wszystkie do lekarza oparte o numerki a nie o to kto wcześniej wstanie.

  ale fakt że jak zapytałem o okulistę to mi powiedziano że na koniec roku..a oko dokuczało już teraz..
  ale udało się na telefon załatwić receptę i pomogło.
 • @Pedant 09:18:14
  // Zadziwiające, że idee narodowego socjalizmu okazały się trwalsze w Polsce niż w samych Niemczech. //

  Że co? że niby się "wypomina" czyjeś pochodzenie?
  Otóż ani Kurscy nie są "zwykłymi ludźmi" ani ich pradziadek nie był przeciętnym polskim żydem jakich było około 2.000.000
  Lewis Bernstein Namier pełnił funkcję przy nienawistnym Polsce i Polakom premierze Wielkiej Brytanii.Zaś bracia Kurscy szefują dwóm głównym mediom w Polsce:publicznej telewizji i Gazecie Wyborczej.
  Skoro rodzinne powiązania Tuska dyskredytują go (choć jak wiemy służba w niemieckim wojsku była dla autochtonów przymusem) ,to tym bardziej pokrewieństwa Kurskich powinny wykluczać ich z pełnienia wysokich funkcji w mediach.
 • @ikulalibal 09:58:13
  "Że co? że niby się "wypomina" czyjeś pochodzenie?
  Otóż ani Kurscy nie są "zwykłymi ludźmi""

  Najpierw się mówi, że ci co mają domieszkę złej rasy są podludźmi, potem ich się morduje. Nie lubię Kurskich, ale nie za to, że nie są czystej krwi "aryjczykami".

  Nie tędy droga, Niemcy tę lekcję zrozumieli.
 • @Pedant 10:20:57
  Nigdy w to nie uwierzę że nie rozumie pan o co chodzi.
  A chodzi o to że pradziadek prawnuków zatrudniał się w sferze propagandy.Propagandy od zawsze Polsce wrogiej ale sprytnie podawanej jako "przyjazna".
  /jako Namier, zajmował stanowisko eksperta w brytyjskich ministerstwach propagandy (1915–1917), informacji (1917–1918) oraz w ministerstwie spraw zagranicznych (1918–1920), kiedy to był jednym z głównych doradców premiera Davida Lloyda George’a w sprawach polskich podczas konferencji pokojowej w Paryżu. W tym okresie był głównym antagonistą Romana Dmowskiego[4]./

  Czy będzie dużą przesadą jeśli powiedzieć że "pradziadek" wmanewrował nas w wojnę z Niemcami jest zatem WSPÓŁWINNY naszym niedolom.Oczywiście że nie będzie przesadą bo takie są fakty.
  "Prawnukowie" robią dziś dokładnie to samo a czy odpowiadają za to geny czy rodzinne tradycje, to sprawa drugorzędna i niech pan nie udaje że nie widzi niestosowności całej tej sytuacji.

  //Niemcy tę lekcję zrozumieli.//

  Dlatego nie pozwoliliby sobie na to aby opiniotwórczymi mediami kierowali wnukowie Goebbelsa.
 • @ikulalibal 09:58:13
  A bo widzi W.Sz.P. @Ikulalibal,

  Poruszył Pan taką drażliwą kwestię z gatunku "Kali ukraść..."

  Jak się potomkowi szkodliwego parcha (a są nieszkodliwi?) wytknie pochodzenie, to aj! waj! ny! ny! nieładnie. Antysyfilizm!

  Ale jak: "Mój pradziadziuś bił bolszewika, dziadziuś ze stryjkiem bił bolszewika, tatuś spawał pociągi do torów i leżąc na styropianie nienawidził kacapów, to i ja nienawidzę bolszewików a szczególnie kacapów.", to jest to powód do dumy z pochodzenia.

  Dulszczyzna i totalne zakłamanie.

  Pozdrawiam serdecznie i ogromnie dziękuję za informację o Kurskich.
 • @ikulalibal 10:46:19
  "Nigdy w to nie uwierzę że nie rozumie pan o co chodzi.
  A chodzi o to że pradziadek prawnuków zatrudniał się w sferze propagandy."

  Ja naprawdę rozumiem o co Panu chodzi. Ale Pan zdaje się nie rozumieć o co mnie chodzi. Nie tędy droga.
 • @Pedant 10:20:57
  Tu nie chodzi o rasę..tu chodzi o korzenie kulturowe
  w przypadku obcych narodowości zachodzi uzasadnione podejrzenie że Polskość takiego osobnika jest tylko maseczką a pod spodem siedzi odwieczny wróg Narodu Polskiego.
  To tylko podejrzenie, ryzyka dla Polski wynikające z kulturowych korzeni
  to ryzyko powinno być starannie wykluczane poprzez głęboką analizę postępowania tak by nie skrzywdzić Polaków wiernych Polsce z obcymi korzeniami ale odcedzić od władzy Polaków którzy serce mają
  przy innej niż Polska narodowości np "obywateli" szczerze nienawidzących Polaków.
  Nie należy dopuszczać do rozwijania się w Polsce i sięgania po władzę nawet tę lokalną wrogiej Narodowi Polskiemu V kolumnie "obywateli".

  To nic złego to instynkt samozachowawczy Narodu.
 • @Pedant 10:20:57
  "Nie tędy droga, Niemcy tę lekcję zrozumieli."

  Niczego nie zrozumieli - to maska, zdejmą ją jak padnie hasło.
  Mają w genach nauki bismarka, fryderyka, wagnera itd.

  Najlepiej stosować wobec nich ich zasadę: "że można się posługiwać kanaliami ale nigdy nie wolno się z nimi spoufalać". Bestii nie wolno wierzyć!!!

  Chłopak wczoraj grał w grę komputerową - jest niezły, to niemiaszek wolał się sam zniszczyć niż pozwolić chłopakowi zdobyć bardzo cenne trofeum.
 • @Oscar 11:49:10
  "To tylko podejrzenie, ryzyka dla Polski wynikające z kulturowych korzeni
  to ryzyko powinno być starannie wykluczane poprzez głęboką analizę postępowania tak by nie skrzywdzić Polaków wiernych Polsce z obcymi korzeniami"

  Szalona i chora idea.

  Może Pan podać przykłady z historii, kiedy takie czystki etniczno-kulturowe się powiodły?
 • @Pedant 12:51:40
  Dzisiejszy przykład.. ..Izrael.

  Tam problem polega na tym że żydzi budują swoją tożsamość na cudzej ziemi.

  Ja nie mówi o czystkach etnicznych w sensie ekstradycji, wypędzenia czy eliminacji fizycznej.
  Ja mówię o tym że w Polsce władzę państwową w tym lokalną powinni sprawować Polacy a nie mniejszości etniczne i to powinno być rozwiązaniem systemowym wręcz konstytucyjnym.

  Polska jest kraje prawie mono narodowym dzięki Stalinowi, przesunięciu granic i migracji ludności. To ogromna zaleta i nie wolno jej zmarnować przyjmując obcych kulturowo imigrantów.
  Mniejszości narodowe powinny mieć swoje prawa obywatelskie ale bez prawa stanowienia władzy nad Polakami w Polsce.

  Inaczej rozmyją rozwodnią Polską kulturę a bez Polskiej kultury nie ma Narodu Polskiego...i o to toczy się walka..z wrogami Narodu Polskiego np z UE.
  UE chce Polskę szantażować finansowo za próbę utrzymania Polskości w Polsce..(pozbawione Unijnej kasy gminy bez LGBT)
  Polska powinna odpowiedzieć tym samym.. i płacić składki Unijne wyłącznie zaprzyjaźnionym z Polską Gminom z UE.
  (wiem że to nierealne ale szukam symetrii odpowiedzi na Unijny szantaż a wręcz bandytyzm). Ina opcja to Polexit... nie podoba się UE Polska to bierzemy rozwód..(na razie nie realne)
 • @welna 11:59:51
  "Niczego nie zrozumieli - to maska, zdejmą ją jak padnie hasło.
  Mają w genach nauki bismarka, fryderyka, wagnera itd."

  Zrozumieli bardzo dobrze, i na następną wyprawę na Moskwę nie dadzą się namówić, ani na poddanie się nowemu Fuhrerowi.

  Nie rozumiem dlaczego niektórym tak zależy aby cofnąć Niemców do roku 1933.
 • @Pedant 13:09:30
  Błądzisz pedancie
  Postudiuj protokoly., Talmud, aktualne wypowiedzi ich rabinów i innych ważnych ludzi. I przestań opowiadać dyrdymały. Jedź do Oświęcimia i pogadaj z żydami, zobacz przed czym ochrania ich wycieczki mosad z długą bronią, zobacz jak wyglądają hotele w Polsce po ich wizytach., spytaj się Radwańskich jak żydzi na stadionie wyzwali je od katolickich kurew.
  Powiedziałem to już wcześniej .Oni są rasistami plemiennymi i nic tego nie zmieni. Są niebezpieczni dla narodów w których żyją. Tylko i aż tyle.
 • @ikulalibal 23:31:00
  I dzisaj PiSiory zamykają kopalnie. Napluli w twarze niektórym swoim zwolennikom. I to szybko po wyborach. WIdocznie z frajerami się nie liczą.
 • @ikulalibal 23:31:00
  A ten Namier nie był bratem babci? Bo rodzina to na pewno
 • @Pedant 09:18:14
  Aleś ty politycznie poprawny? Co się czepiasz narodowego socjalizmu? Polscy narodowi socjaliści ginęli w kampanii wrześniowej
 • @Pedant 10:20:57
  Nadinterpretujesz. Spodziewałem się więcej
 • @Pedant 12:51:40
  Japonia sobie poradziła z Ajnami, z Okinawczykami. Chińczycy też nie byli jednolici i nie są. A odrębności zostały pokonane. Oprócz Tybetańczyków i Ujgurów.
  Indie zrobiły z drawidyjskich Tamili czy Telugu patriotów hinduskich
 • @krzysztofjaw 08:38:45
  Czy rząd i parlament wprowadzili prawo zabezpieczające polską własność? Bo 19 Lipca zeszłego roku odrzucili projekt ustawy. To się liczy, a nie przedwyborcze piardy Morawieckiego czy Kaczelnika wygłaszane pod gruszą.
  Nie mamy związanych rąk. Po prostu agenci amerykańscy z PiS mają. A Żorżeta dodatkowo ich pilnuje.
 • @zbig71 17:45:44
  Czy wypraszali obcych ambasadorów za wtrącanie sie w wewnętrzne sprawy Polski? Autor to fanatyk, albo najejmnik. Jest jeszcze jedna możliwość, ale autor nie wydaje się być małolotem intelektualnym
 • @Wican 19:15:28
  No właśnie, to mnie zastanawia, czy autor jest szczerym publicystą? Jestem w stanie wiele wybaczyć PiSowi, ale nie uwalenie Aneksu, sprawy 447, nowelizacji ustawy o IPN, wchodzenia bez mydła w dupska Jankesów, Ukrów i Żydów, bezsensowna polityka zagraniczna.
 • @zbig71 19:38:26
  PiSiory wciąż plują w twarze niepodległościowcom i konserwatystom. A Ci frajerzy, którzy podpisali Apel środowisk ...? Wielu utytułowanych frajerów albo po prostu sprzedawczycy-pozerzy.
 • @krzysztofjaw 20:03:25
  Bzdury.
  Tak będzie tylko do czasu aż te łajzy i zdrajcy z PiS nie zostaną usunięci a ich przywódcy nie będą gnić w więzieniu.
  To już nawet PO nie była tak beznadziejna.
 • @Wican 21:08:16
  // To już sekta religijna//

  Gorzej. Działacze to zdrajcy a ich wyborcy idioci.
 • @krzysztofjaw 08:38:45
  //często słyszę, że jestem wyznawcą PiS-u a jest to opinia fałszywa//

  Hahahaha :))))
 • @Wican 19:15:28
  //Autor to fanatyk, albo najejmnik. //

  Autor zapewnia, że nie jest zwolennikiem PiS :))))
 • @Wican 20:14:25
  //PiSiory wciąż plują w twarze niepodległościowcom//

  Zauważyłeś ilu zakamuflowanych pisiorow ujawniło się przy okazji wyborów na neonie?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:37:26
  Dokładnie. Przycisnęły ich zwieracze i przestraszył ich Trzaskowski, jakby gorsze kanalie nie rządziły ,,obszarem nad Wisłą,,. Choćby taki Kwach..... choć z porównaniu z Dudą, to Kwach był elastyczny.
  PiS PO jedno zło!!!!!!!!!!!!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:37:26
  tak. A to znaczy, ze musieli uaktywnic sporych kryptowyznawców
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:24:57
  Takie wyparcie? Kurcze, to moze doprowadzic do choroby psychicznej.
  Ja tam jestem katolikiem i sie nie wypieram. Mimo, że trochę rzeczy mi się nie podoba. Ale historycznie w KK róznie bywało. A autor się wypiera PiSizmu. To gorzej niż jaranie bez zaciągania się.
 • @Wican 21:17:21
  Dobre. Autor trochę jak Clinton, palił, ale się nie zaciągał
 • @Oscar 13:03:50
  "Dzisiejszy przykład.. ..Izrael Tam problem polega na tym że żydzi budują swoją tożsamość na cudzej ziemi.
  Ja nie mówi o czystkach etnicznych w sensie ekstradycji, wypędzenia czy eliminacji fizycznej."

  Czy izraelscy Żydzi się skupiają na sprawdzaniu kto z nich jest prawdziwym Żydem, przez badanie, czy jest najmniejsza domieszka obcej krwi, lub czy Żyd z Jemenu ma tę samą kulturę co Żyd z Rosji? Czy też traktowanie Palestyńczyków ma być przykładem jak traktować wyborców Trzaskowskiego?
 • @Pedant 05:55:43
  Oni się skupiają głównie na tym kto jest żydem a kto nie.
 • @Oscar 07:18:58
  Problem mają kraje wielonarodowe.
  Tam bym zalecał parytet czyli proporcje we władzach odpowiadające proporcjom w populacji danego narodu.
  To ogólniejszy mechanizm.
  Inaczej tyle Polaka, żyda, banderowca czy volksdojcza we władzach ile w społeczeństwie...a gołym okiem widać że te proporcje są skrajnie zachwiane na niekorzyść narodu Polskiego w Polsce.

  Całe to multikulti to żydowski wymysł mający otwierać mafii żydowskiej drzwi do władzy w dowolnym kraju na świecie...bo mafia jest najlepiej zorganizowana, ma media globalne i drukarkę zielonych pieniędzy.
  I tylko o to chodzi z tym multikullti..

  Przed tą agresją globalnej mafii żydowskiej trzeba się jakoś systemowo bronić.
 • @Oscar 07:44:47
  @Oscar 07:44:47
  "Problem mają kraje wielonarodowe.
  Tam bym zalecał parytet czyli proporcje we władzach odpowiadające proporcjom w populacji danego narodu."

  Podobne (określone stanowska są przyznawane według klucza religijnego i etnicznego) rozwiązanie zastosowano w Libanie. Działa.
 • @Pedant 08:33:50
  Liban to zły przykład bo tam działają wielkie siły zewnętrzne które całkowicie dominują nad siłami wewnętrznymi..
  Izrael, Arabia Saudyjska to oni decydują w polityce a nie marionetkowe rządy.. (podobnie jest w Polsce chociaż PIS się troszkę stawia)
  A jak do władzy dochodzi jakiś Libański "Lepper" to po próbach przekupienia, szantażu gdy nie ulega to ginie w wypadku, katastrofie, zamachu czy na skutek tajemniczej choroby.

  Liban to nie jest dobry przykład.

  Ogólnie nie jestem za tym by lepiej zorganizowana mafia narodowa rządziła większością... a mafia żydowska właśnie taka jest ...
  To zaprzeczenie zasad demokracji (dyktat mniejszości w stosunku do większości).
 • @Pedant 08:33:50
  Niekoniecznie działa. Zwłaszcza, że obecnie proporcje ludnościowe są troche inne niż 70 lat temu.
 • @Oscar 09:21:12
  Dobrym przykładem chyba jest Iran. Chrześcijanie i żydzi (mała litera, bo religia, a nie wiem jak tam z etnicznością) zasiadają w parlamencie i mogą pędzic alkohol na własne potrzeby. Żydzi irańscy są antyizraelscy.
  Tam przez wieki, żydomźle sie nie żylo. Byli chronieni przez władze perskie, ale też inni władcy muzułmascy zwykle ich chronili. W czasie krucjat, tamtejsi żydzi woleli muzułmanów.
  A że nie wolno obecnie krytykować Izraela? Było sobie kiedys ustawione małżeństwo. Książę Karol i księżna Diana. On miał na boku jedną kobietę, z którą przetrwał do teraz. To chyba stała miłość. Diana zaś zmieniała sobie kochanków. Ale w odbiorze medialnym, to ona była ta dobra, a Karol zły. A dlaczego Karol zły? Popełnił kiedyś pewien artyków, w którym napisał, że państwo Izrael skłóciło muzułmanów z żydami. Że obecna wrogość świata muzułmańskiego jest spowodowana powstaniem Izraela. Czy jakoś tak to szło. I stał sie tym złym, bo napisał trochę prawdy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej