Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
812 postów 2242 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Bo "Krzyśki to fajne chłopaki są" ;))

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na liście najpopularniejszych polskich imion w 2019 r. Krzysztof zajmuje 2. miejsce wśród imion męskich; imię to nosiło 608 866 mężczyzn

Tak trochę autoironicznie i z pokorą. 
 
25 lipca jest w Kościele Rzymskokatolickim wspomnieniem św. Krzysztofa i ten dzień w przypadku większości Krzysztofów jest obchodzony jako dzień ich imienin. W Kościołach Katolickich często po Mszy Świętej święci się pojazdy. 
 
Św. Krzysztof jest bowiem patronem kierowców, ale też mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów oraz nagłej, ale dobrej dobrej śmierci. 
 
Imię męskie Krzysztof jest pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa Christophoros, powstałego ze złączenia słów Χριστος – Christos i φορος nosiciel od φερω – phero niosę – co w tłumaczeniu znaczy „niosący Chrystusa” w znaczeniu przynoszący Chrystusa lub też noszący w sobie Chrystusa, co wiąże się z legendą o św. Krzysztofie.
 
We wczesnych czasach chrześcijaństwa na terytoriach Grecji słowo oznaczało człowieka nawróconego, gorliwie wyznającego chrześcijaństwo. W Polsce imię to nadawane było od XIV wieku, początkowo wyłącznie wśród arystokracji. W Polsce imię pojawiło się wraz z wiarą chrześcijańską.
 
Wg. legendy o św. Krzysztofie poniósł on męczeńską śmierć w roku około 250 n.e. za panowania Trajana Decjusza w Licji w Azji Mniejszej. Według zaś legend świeckich był olbrzymem: miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. 
 
We wschodnich ikonach – greckich czy bułgarskich – święty przedstawiany jest jako rycerz o psiej głowie (Cynocefal), trzymający w jednej dłoni włócznię, a w drugiej tarczę lub krzyż. Wyobrażenie to związane było z panującą wersją legendy o chłopcu, nazwanym przez rodziców imieniem Reprobus (rieprew, niegodny, odrażający) z powodu nie tylko olbrzymiego wzrostu i siły, ale również niekształtnej głowy przypominającej psi łeb. Męczeńską śmiercią miał przebłagać Boga, by dał mu duszę. Poddany torturom, zanim został ostatecznie ścięty mieczem lub spalony na stosie.
 
Na liście najpopularniejszych polskich imion w 2019 r. Krzysztof zajmuje 2. miejsce wśród imion męskich; imię to nosiło 608 866 mężczyzn [1].
 
To tyle informacji z Wikipedii a ja życzę wszystkim setkom tysięcy Krzysztofom radości każdego dnia, zdrowia, poczucia wolności i bycia szczęśliwym na tym ziemskim padole. A sobie tego, aby spoglądając w lustro widzieć siebie jako człowieka przyzwoitego i z uśmiechem oceniającego swoje upływające dni życia.  
 
 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • św.Krzysztof
  Witam Pana i składam życzenia dalszych dobrych lat w zdrowiu,wytrwałości w szerzeniu dobra i anielskiej cierpliwości dla antagonistów ,czyli tych,którzy mają jedyną prawdę i mądrość.
  Polecam Panu opowiadanie z genialnej książki Waldemara Łysiaka "MW" ,zatytułowane "Bizantyjski pies". Dobrych dni i lat!
  P.S. Mam największego i najdłużej w moim sercu będącego przyjaciela imieniem Krzysztof.cbdo.
 • @Cheval Noir 15:10:09
  Jego imiennicy też niezgorsi
  https://wydawnictwo.pl/userdata/gfx/83bd2d3afb71393b663c964713f7b077.jpg
 • @
  RADZĘ PRZESTAĆ SZYDZIĆ Z PANA BOGA!

  PAN JEZUS – SYN BOGA OJCA POWINIEN DLA WAS BYĆ PATRONEM, OPIEKUNEM, ZBAWICIELE I BOGIEM... ale jak zwykle katolicy piszą niezgodnie z Nauką Pana Jezusa Chrystusa.

  Po prostu kolejny nieprawdziwy artykuł! NAWET NIE ZASŁUGUJE NA JEDNĄ GWIAZDKĘ!

  „(5) Rzekł do niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz, jakże możemy znać drogę? (6) Odpowiedział mu Jezus: JA JESTEM DROGA I PRAWDA, I ŻYWOT, NIKT NIE PRZYCHODZI DO OJCA, TYLKO PRZEZE MNIE".

  Ewangelia według Jana 14/5, 6


  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @Autor
  5* .Film w bonusie , chodzi bez logowania .Salute : https://filmynadzis.pl/misja-greyhound-2020/
 • Krzysztofjaw
  Przy tym rządzie niedługo najpopularniejszym imieniem będzie Moshe
 • @ Autor
  "Bo "Krzyśki to fajne chłopaki są" "

  Ale nie pro-pislamskie :-P

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej