Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
812 postów 2242 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Czy można mówić o niemieckiej UE?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdzie się "nie obejrzysz" w Unii Europejskiej to gospodarczo Niemcy są jej hegemonem i najwięcej zyskują na wspólnym rynku, i one mają w UE najwięcej do powiedzenia.

Bardzo wielu obserwatorów uważa chyba słusznie, że największym beneficjentem istnienia UE są Niemcy.

Posiadają największą gospodarkę z największym PKB wynoszącym rocznie około 21-22% całej Unii Europejskiej. Drugim krajem jest Francja z 15% unijnego PKB. Dla przykładu Polska znajduje się na miejscu 7 z niemal 3% udziałem w unijnym PKB.

Niemcy są też największym eksporterem w UE a nawet drugim na świcie po Chinach, stale posiadającym nadwyżkę handlową (eksport-import). Eksport jest też największym "udziałowcem" w rozwoju ekonomicznym kraju. ""Siła niemieckiego eksportu wiąże się między innymi z dominującą pozycją Niemiec w Unii Europejskiej. Niemcy są największym płatnikiem netto w Unii Europejskiej, ale jednocześnie najwięcej zyskują na wspólnym rynku. Jak wskazuje Przemysław Żurawski vel Grajewski: „Niemiecka rola płatnika UE nie jest więc rolą charytatywną, lecz dobrze skalkulowanym interesem gospodarczym (...)"” [1], [2].

Przeszło rok temu ukazał się raport niemieckiego think tanku Centre for European Policy (CEP), który przygotował analizę skutków gospodarczych wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty po dwudziestu latach jej istnienia. Okazuje się, że jest tylko trzech beneficjentów, z czego jeden ledwo wychodzi na plus. Dane dotyczą lat 1999-2017.

Zdecydowanie najbardziej na istnieniu euro oczywiście skorzystały w tym czasie Niemcy. CEP wyliczyło, że dzięki wspólnej walucie kraj ten - jako najbardziej konkurencyjny w strefie Euro -  wzbogacił się o prawie 1,9 biliona euro, co oznacza wzrost zamożności o ponad 23 tys. euro na osobę. Drugim krajem, który zyskał, jest Holandia, która wzbogaciła się o 345 miliardów euro, co daje niewiele mniejszą niż w przypadku Niemiec kwotę na jednego mieszkańca – 21 tys. euro. Trzecim krajem, który teoretycznie wyszedł na plus, jest Grecja, jednak bilans na rok 2017 pokazuje zaledwie 2 miliardy euro zysku, czyli 190 euro na mieszkańca. CEP zauważa, że Grecja w pierwszych latach po wprowadzeniu euro bardzo zyskała na przyjęciu wspólnej waluty, ale od 2011 roku notuje ogromne straty [3].

Wszystkie z pozostałych "starych" ośmiu przeanalizowanych krajów strefy euro są na minusie – Włochy straciły aż 4,3 miliarda euro, a Francja 3,6 miliarda, co daje odpowiednio 73,6 i 56 tys. euro na jednego mieszkańca [3].

CEP w swoim raporcie zauważył, że mijająca 1 stycznia 2019 roku okrągła rocznica wprowadzenia euro nie była hucznie świętowana, ponieważ trwający od 2009 roku kryzys wspólnej waluty nie daje o sobie zapomnieć, a w 2012 roku o włos uniknęliśmy rozpadnięcia się strefy euro. Unia walutowa bowiem wciąż nie poradziła sobie z problemem dużych różnic w konkurencyjności poszczególnych jej członków a poszczególne kraje zostały pozbawione możliwości przeprowadzenia dewaluacji, żeby zachować konkurencyjność z międzynarodowego punktu widzenia a to z kolei spowodowało osłabienie wzrostu gospodarczego, zwiększenie bezrobocia i spadek dochodów podatkowych.

Z kolei ostatnio opublikowano raport prof. Timo Baasa pt. „Korzyści ekonomiczne wynikające z członkostwa krajów nowej Unii w UE”. Wynika z niego, że Niemcy i Luksemburg najbardziej skorzystały na przystąpieniu nowych członków do UE po 2004 roku [4].  

Autor raportu stworzył kilka alternatywnych scenariuszy, w których 13 krajów - Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry - nie jest członkami UE. Taką sytuację porównał z obecnym stanem (cała 13 jest w UE). W każdym z tych scenariuszy Niemcy okazały się największym beneficjentem gospodarczym przystąpienia nowych krajów do UE. Dalej są wspomniany Luksemburg a następnie Belgia, Dania, Austria, Wielka Brytania i Szwecja. Autor raportu wskazuje też, "że kraje Europy Południowej odnoszą znacznie mniej korzyści z integracji europejskiej z powodu słabych więzi handlowych i niewielkiej migracji, co wydaje się wynikać z kryzysu ekonomicznego dotykającego je w ostatniej dekadzie" [4]. 

Reasumując. Gdzie się  "nie obejrzysz" w Unii Europejskiej to gospodarczo Niemcy są jej hegemonem i najwięcej zyskują na wspólnym rynku, i one mają w UE najwięcej do powiedzenia. Ta ich pozycja jeszcze wzrosła po Brexicie.

A hegemon bardzo dba o to, aby takim pozostać, więc nie dziwmy się, że Niemcom nie jest "w smak" wzrost znaczenia gospodarczego Polski i innych, nowych krajów UE. Poza tym wprowadzenie waluty Euro było również majstersztykiem Niemiec, które na wspólnej walucie znów najwięcej zyskały kosztem biedniejszych krajów starej UE.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Unii_Europejskiej
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Niemiec
[3] https://300gospodarka.pl/news/kto-zyskal-a-kto-stracil-przez-20-lat-istnienia-euro-na-plusie-sa-tylko-trzy-kraje-raport
[4] https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/7774205,unia-europejska-niemcy-luksemburg-korzysci-z-integracji-raport.html

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com 

KOMENTARZE

 • Od kiedy Balcerowicz jest dla pana autoryutetem?
  a poza tym Centre for European Policy na raport którego pan się powołuje
  jest nie do końca rzetelny i budzi kontrowersje.

  " The cep published a study in early 2019 according to which Germany had benefited most from the common currency since its introduction. The researchers had compared the gross domestic product (GDP) of the euro states at various points in time with the GDP development of suitable non-euro countries, but without taking into account reforms in individual countries or the consequences of the European Central Bank's interest rate policy for the population. Experts therefore disputed the significance of the study, for example Clemens Fuest commented that economic growth in Germany and Italy was not due to the introduction of the euro.[5][6][7] cep representatives rejected the criticism and referred to another study in which the "synthetic control method" had worked.[8] "
  https://en.wikipedia.org/wiki/Centre_for_European_Policy
 • Ciekawe...
  //nie dziwmy się, że Niemcom nie jest "w smak" wzrost znaczenia gospodarczego Polski //

  Jaki wzrost? Polska to jedynie zaplecze montażowe i podwykonawcze z tanią siłą roboczą, głównie właśnie dla Niemiec.
  Nawet interesów z Rosją nie pozwolą nam robić bo to mało "patriotyczne".
 • Gdyby Polską nie rządzili zdrajcy i idioci
  to moglibyśmy mieć na naszym terytorium całą infrastrukturę przesyłu gazu i ropy z Rosji na Zachód. A tak niedługo będziemy kupować ruski gaz od Niemców. Poza tym Rosja nigdy nie dążyła by do zniszczenia terytorium, gdzie są ważne dla niej sieci przesyłowe. No ale wg idiotów rządzących Polską lepiej z żydem stracić jak z ruskim zarobić.
 • i po co takie miałkie argumenty
  Swobody europejskie są stosowane tylko do momentu, gdy silniejsi na nich zyskują, gdy jakiś drugorzędny kraj znajdzie sobie niszę rynkową, to się go blokuje, nie zważając na naruszanie swobody.

  Wolność przepływu usług została ograniczona w sferze transportu drogowego.

  I mamy rękę w nocniku. Mniejsza o Frasyniuka. Znajdziemy inną niszę, w której zaczniemy osiągać sukcesy, też nas zablokują.

  A TSUE tylko nas poucza.

  Oddaliśmy się w niewolę.
 • @interesariusz z PL 19:14:30
  A jak głosowałeś w referendum o wstąpieniu do unii?
  Tylko nie oszukuj :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:19:06
  Pytanie nie do mnie, ale ja zawsze byłem przeciwnikiem UE i tak głosowałem w referendum. Niestety jesteśmy w niej i teraz trzeba robić wszystko, aby wyssać z niej jak najwięcej dla Polski.
  Pzdr
 • @krzysztofjaw 20:13:56
  Z tym "ssaniem" może być problem bo chcą połączyć rozdział środków w nowym budżecie z oceną "praworządności" w Polsce. Tak więc blado to widzę.
  Jak było referendum to akurat mieszkałem w unii i miałem wiedzę, wszystkm odradzałem.
 • @krzysztofjaw 20:13:56
  A co z resztą podniesionych przeze mnie kwestii?
 • Wiem, że Autor jest bardzo zadowolony z wyników prezydenckich
  wyborów. Stąd mam pytanie i jednocześnie proszę o szersze wytłumaczenie polityki zagranicznej jaką prezydent Duda reprezentuje i jaką zamierza kontynuować w stosunku do Niemiec czy Unii Europejskiej.

  Ja nie dziwię się Niemcom, ale dziwię się Autorowi, który pisze o roli Niemiec zamiast roli Polski. Jak należy rozumieć fakt, że prezydent Duda przed wyborami w celach propagandowych pojechał do USA, a nie do Berlina czy Brukseli? Czy Polska ma zamiast zmienić lokalizację z Europy do Ameryki? ;)
 • @Anna-PK 22:47:34
  //Czy Polska ma zamiast zmienić lokalizację z Europy do Ameryki? ;)//

  Pislamiści nie znają się na geografii. Wg nich Polska to tak jak Alaska albo Hawaje :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:19:06
  "A jak głosowałeś w referendum o wstąpieniu do unii?"

  Auć! To może być za trudne pytanie ;-)

  Ukłony
 • @ Autor
  "Czy można mówić o niemieckiej UE?"

  Pała.
 • Silna Polska w Europie
  Jedna partia polityczna lansowała to hasło przed Referendum w sprawie dołączenia Polski do UE, która już wtedy była ,,Niemiecka,,.
  Tą partią był PiS...
  I co autor na to?
 • @zbig71 01:50:04
  Milczy...
  Zadał za trudne pytania i teraz się męczy ... :)))
 • @Jasiek 00:02:53
  Na niedorobieni.pl pod tą samą notką, jak zwykle, wywiązała się zacięta, merytoryczna dyskusja. Rej prowadzi un z dyni razem z LGBT typu Husky. Jeszcze nie zdążyłem przeczytać wszystkich uwag, tyle tego jest.
 • @Jasiek 00:02:53
  Żeby nie być gołosłownym to podaję link

  https://niepoprawni.pl/blog/krzysztofjaw/czy-mozna-mowic-o-niemieckiej-ue

  Jakie szczęście, że u nas nie ma takich zażartych dyskusji.
 • @zbig71 01:50:04
  //Tą partią był PiS...
  I co autor na to?//

  Autor pewnie na to jak na lato...
  Teraz, jak już obroni pracę doktorską, po przedstawieniu tezy, że pandemia świrusa przysłuży się rozwojowi polskiej gospodarki zostanie niechybnie ministrem. Albo chociaż vice?...

  No jak go kaczor nie doceni za to co zrobił dla Partii to znielubie kaczora!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:46:54
  Będę mógł odpowiadać po godzinie 15- tej, dzisiaj.
  Pozdrawiam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:46:54
  "Teraz, jak już obroni pracę doktorską..."

  Jak to "doktorską"?
  Czy ona będzie może reprezentować taki poziom jaki reprezentują wpisy Jewno-ruckiego?
  Bo jeśli tak to powinna to być praca debilska.
  A tytuł jakim będzie się miał prawo posługiwać po jej obronie to ... debil - w skrócie to dl - bez kropki na końcu, czyli zgodnie z zasadą jaka obowiązuje w przypadku tytułu doktora: dr

  debil - dl
  doktor - dr

  To by nawet ciekawie wyglądało: dl K. Jewno-rucki

  No a później rozwój kariery "naukowej" czyli odpowiednik habilitacji - tu byłaby to kaczyfikacja :-(
  I już oczyma wyobraźni widzę te wszystkie pislamsko-kaczyfityczne wpisy na NEonie.

  Ostatnio "ałtor" spłodził coś o kredytach "frankowych" wcześniej produkując taśmowo produdziarskie urojenia. Może nie widzi związku... cóż.. jednak debilat to chyba właściwy kierunek kariery pislamskiej dla tego osobnika.

  Pozdro!
 • @krzysztofjaw 20:13:56
  To teraz, jak ma Pan choć trochę wyobraźni i znajomości mentalności Polaków wyobrazi sobie jak by wyglądała Polska nienależąca do UE.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:05:17
  "Jaki wzrost? Polska to jedynie zaplecze montażowe i podwykonawcze z tanią siłą roboczą, głównie właśnie dla Niemiec.
  Nawet interesów z Rosją nie pozwolą nam robić bo to mało "patriotyczne".

  Zgadzam się z Panem, że przez 30 lat staliśmy się zapleczem i tanią siłą roboczą Niemiec. Mało tego staliśmy się obiektem wyprowadzania zysków z firm działających w Polsce (spółek - córek) do centrali czyli spółek - matek. Znam to z autopsji, bo kilka lat pracowałem w polskim oddziale największego międzynarodowego koncernu niemieckiego i to na dość eksponowanym stanowisku (wchodziłem w skład ichniego 24 osobowego polskiego tzw. "organigramu", czyli trzonu top managementu).

  I jako tako wiem też jaki jest stosunek Niemców do Polski i Polaków. Stąd im skrajnie nie ufam. A skoro im to też skrajnie nie ufam Moskwie, bo to jeden tandem - kondominium niemiecko-rosyjskie. Przeciw Moskwie też istnieje wiele historycznych polskich obaw. Zresztą dla tych dwóch krajów jesteśmy w Europie niepotrzebni i to się nie zmieniło od wieków i trwa do dzisiaj.

  Tak więc byłbym ostrożny w relacjach z Rosją, które tak Pan promuje. Faktem jest, że to duży i wielki rynek konsumencki i warto byłoby z nimi prowadzić choć dużą wymianę handlową, ale przecież nie na kolanach, bo do tanga trzeba dwojga.

  Pozdrawiam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:11:14
  "A tak niedługo będziemy kupować ruski gaz od Niemców. Poza tym Rosja nigdy nie dążyła by do zniszczenia terytorium, gdzie są ważne dla niej sieci przesyłowe".

  A czy ktoś mówi o zniszczeniu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Obecnie wystarczy po prostu ekonomiczne przejęcie. Pamięta Pan, że D. Tuska chciał sprzedać Rosji LOTOS a nawet Azoty w Tarnowie?

  A niechby dla nich wystarczył tylko kolejny i bezkrwawy rozbiór Polski? To i tak przejęliby sieci przesyłowe. Zresztą budowa Nord Stream świadczy o tym, że zamiary Moskwy i Niemiec są oczywiste.

  Pzdr
 • @interesariusz z PL 19:14:30
  "Swobody europejskie są stosowane tylko do momentu, gdy silniejsi na nich zyskują, gdy jakiś drugorzędny kraj znajdzie sobie niszę rynkową, to się go blokuje, nie zważając na naruszanie swobody".

  Dokładnie tak było, stąd teraz potrzeba odzyskiwać i pomnażać kapitał polski, bo niestety albo stety kapitał nie jest bezpaństwowy i ma swoją narodowość.

  Jak Niemcy przejęli moją firmę to bardzo szybko wszyscy nasi poddostawcy zmienili się na firmy niemieckie (nawet z droższymi i gorszymi produktami) i przez Niemców było to uznane za normalne i naturalne.

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 10:37:01
  Trzeba było zbudować Jamał2 u siebie i trzepać kasę z Ruskimi. Ale nie, bo Rosją jest zła, bo Putin, bo KGB, bo ruskie onuce. To co się dziwić, że budują z Niemcami, skoro my nie chcieliśmy? I do kogo pretensje?
 • @zbig71 01:50:04
  Silna Polska w UE to faktycznie było hasło PiS. Nie zgadzałem się z wejściem Polski do UE, ale w sumie jestem pewien, że niezależnie od wyniku referendum i tak by nas do niej przyłączono (casus Irlandii w sprawie TL).

  No dobrze jesteśmy w tej UE, ale proszę zauważyć, że nawet w 2004 roku ta UE była jeszcze inna i bardziej zbliżona do idei jej założyciela R. Schumanna niż A. Spinellego, jaka prezentuje dzisiaj.

  Napisałem, że jak już jesteśmy to winniśmy wyssać z niej tyle ile możemy a w przyszłości sądzę, że tak UE w obecnym kształcie nie ma szans przetrwania.

  Pozdrawiam
 • @Jasiek 09:26:34
  Współczuję Panu, że Pan nie potrafi inaczej dyskutować jak na poziomie rynsztoka.
 • @krzysztofjaw 10:49:22
  PiS to grupa rekonstrukcji historycznej przedwojennej sanacji. Czym się to skończyło to wiemy, czym skończy się PiS? I pan to popiera?
 • @krzysztofjaw 10:49:22
  Problem w tym Panie Krzysztofie , ze od samego początku naszego pobytu w Unii , bylismy w Unia i , ktora zaprzeczala swoim podstawowym zasadą np :
  swobodny przeplyw sily roboczej - vide rynek niemiecki i austiacki

  doplaty do rolnictawa - zronicowanie ich wielkosci
 • @krzysztofjaw 10:52:39
  "Współczuję Panu, że Pan nie potrafi inaczej dyskutować jak na poziomie rynsztoka."

  A na jakim poziomie jest tytułowe pytanie?
  Widzę, że moje pozdrowienia nie podziałały...
 • @Jasiek 13:53:51
  Autor jest konserwatywnym liberałem popierającym socjal w wykonaniu PiS, jest przeciwnikiem Żydów, ale popiera najbardziej prożydowską partię w Polsce (nigdy nie sądziłem, że ktoś przebije Unię Wolności w nadskakiwaniu Żydom, a tu proszę, jednak można), jest Eurosceptykiem popierającym integrację europejską, bo pan prezes też popiera i to nawet armię europejską, na czym tak zależy właśnie Niemcom. Integrację też popiera pan Prezydent i nawet wspomina o wpisaniu do Konstytucji, autor często wspomina, że pojęcia prawicy i lewicy się pomieszały i straciły swoje pierwotne znaczenia. Biorąc pod uwagę poglądy autora, to nawet nie jest dziwne.
 • @Jasiek 09:26:34
  No cóż... Ja na przykład żadnej szkoły nie skończyłem "uczciwie". Nawet wojsko mialem darmo :))
  Ale jak czytam różne takie to mi ręce i nogi opadają, drobne mi się w kieszeni nie zgadzają. A scyzoryk sam się otwiera choć z kieleckiego nie jestem...
 • @krzysztofjaw 10:33:25
  //wiem też jaki jest stosunek Niemców do Polski i Polaków.//
  Guzik wiesz! Niby jesteśmy obydwaj z Kujaw ale wy byliście w Kongresowie a my boksowalismy się z Niemcami. Twoi przodkowie byli poddanymi cara.

  Wy, pi-siury liżecie teraz dupę jankesom i myślicie, że to będzie wieczne. Spuszczą was, a przy okazji całą Polskę do kibla.
  A wtedy Polacy was wywieszą na latarniach...
 • @zbig71 14:18:40
  "Integrację też popiera pan Prezydent i nawet wspomina o wpisaniu do Konstytucji, autor często wspomina, że pojęcia prawicy i lewicy się pomieszały i straciły swoje pierwotne znaczenia."

  Jest takie słowo, które to dobrze opisuje - nie napiszę go zwyczajnie, tylko wstawię kropki, żeby mi dl K. Jewno-rucki znów z "rynsztokiem" nie wyjechał - to słowo to: pie...olnik. Wykropkowałem literki "r" i "d" - piszę, żeby dl K. Jewno-rucki się zorientował o jakie słowo mi chodzi ;-DDD

  Pozdro! :-)
 • @krzysztofjaw 10:40:24
  "Dokładnie tak było, stąd teraz potrzeba odzyskiwać i pomnażać kapitał polski,"

  Niech zgadnę - pislamskie pomysły kaczafiego i kornelowicza na walkę z koronaświrusem mają temu służyć, tak? PAD podpisał wprowadzenie ponad 30 nowych podatków - to też będzie pomocne, prawda? A może zapłata na zaś za uzbrojenie bez przetargu i bez offsetu będzie najlepszą metodą na odzyskanie i pomnożenie polskiego kapitału?
  Jakieś lepsze określenie niż debilizm i zdrada Pan zna?
 • @krzysztofjaw 10:37:01
  "Pamięta Pan, że D. Tuska chciał sprzedać Rosji LOTOS a nawet Azoty w Tarnowie?"

  A Pan kojarzy coś takiego jak przejęcie za długi?
  Co robi kaczfio-kornelowiczowa kamaryla żeby z tego wyjść?
  Nie zaciąga nowych?
 • @krzysztofjaw 10:33:25
  "Przeciw Moskwie też istnieje wiele historycznych polskich obaw. Zresztą dla tych dwóch krajów jesteśmy w Europie niepotrzebni i to się nie zmieniło od wieków i trwa do dzisiaj."

  G-prawda - Ruskim potrzebny jest bufor od zachodu i dlatego tak ich wk... sprowadzanie przez kamarylę kaczafiego obcych wojsk do Polski.
  Oczywiście można być buforem i partnerem, ale dla opłacanych lub zhakowanych przez usrael debilom się to nie mieści w głowie. Wolą być junior - partnerem i zdrajcami obcmokowanymi przez zdebilałą ciemnotę przekupioną za własne pieniądze...
 • @krzysztofjaw 10:33:25
  "Przeciw Moskwie też istnieje wiele historycznych polskich obaw."

  Zastanawiam się, jak długo uda się podtrzymać strategię wrogości do Rosji? Miała napaść już lata temu i jakoś nie napada. Jak długo trzeba czekać?

  Konstandinos Kawafis: "Czekając na barbarzyńców":

  https://kierul.wordpress.com/2016/12/02/konstandinos-kawafis-czekajac-na-barbarzyncow-1898/
 • @Pedant 18:09:31
  "Jak długo trzeba czekać?"

  To, że musimy czekać i czekać to jest najprzeagresywniejsza w swej agresywności agresja Rosji, gdyż powszechnie jest wiadomo, że czekanie na śmierć jest gorsze od niej samej - i właśnie na tym zasadza się ta agresywna postawa Rosji ;-)

  Pozdro!
 • @Jasiek 17:16:55
  Nic dodać nic ująć, drogi Jaśku.
 • @Jasiek 17:00:02
  //Jakieś lepsze określenie niż debilizm i zdrada Pan zna?//

  Ja znam. POpier...y PiSisizm.
 • @Jasiek 18:36:44
  Jak te chazarskie mendy z PiS każą nagle kochać Rosję, co prawdopodobnie nastąpi, to kol Autor napiszę serię notek pt. "Dlaczego ważna jest dla nas przyjaźń z Rosją".
  A towarzysz LGBT vel Husky będzie robił wklejki " God bless Russia!"
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:02:53
  Myślisz, że polecieli by tak nagle, na ostro, bez mniejszych zmian dla zmylenia przeciwnika?
 • @zbig71 21:13:06
  Spoko.
  Jeśli można napisać, że "pandemia" jest korzystna dla polskiej gospodarki to wszystko można.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

więcej