Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
812 postów 2242 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Konflikt USA-Niemcy. Co z niego wynika dla Polski?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obydwa te spotkania przez wszystkich uznane zostały jako swoisty reset stosunków Niemcy-Rosja a tym samym zapewne i Francji. Jest to bardzo niekorzystny dla Polski kierunek ponowienia swoistego układu zwanego kondominium niemiecko-rosyjskim.

 ""Kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła zaproszenie prezydenta USA Donalda Trumpa bezpośredniego udziału w szczycie G7 planowanego na koniec czerwca w Waszyngtonie - poinformował w piątek portal "Politico".

"Kanclerz federalna dziękuje prezydentowi Trumpowi za zaproszenie... ale tak jak sytuacja wygląda obecnie, biorąc pod uwagę ogólną sytuację w związku z pandemią, nie może zgodzić się na osobisty udział i na podróż do Waszyngtonu" - powiedział cytowany przez "Politico" rzecznik rządu RFN Steffen Seibert.

"Oczywiście (kanclerz) będzie nadal śledziła rozwój sytuacji w dziedzinie pandemii" - dodał rzecznik

Wcześniej Biały Dom poinformował, że zdaniem Trumpa "nie mogłoby być wspanialszego przykładu ponownego otwarcia" po pandemii niż odbycie szczytu G7 w Waszyngtonie w końcu czerwca"" [1].

To krótka i lakoniczna informacja, ale geopolitycznie jest chyba najważniejszą w ostatnich dniach. Oznacza bowiem potwierdzenie, że Berlin stawia na Moskwę jako swojego strategicznego sojusznika.

W tym kontekście warto przypomnieć dwie daty. Pierwsza to 18 sierpnia 2018 roku, kiedy to Putin odwiedził Niemcy i spotkał się z Kanclerz A. Merkel oraz jej rewizytę w Rosji w styczniu 2020 roku.

Obydwa te spotkania przez wszystkich uznane zostały jako swoisty reset stosunków Niemcy-Rosja a tym samym zapewne i Francji. Jest to bardzo niekorzystny dla Polski kierunek ponowienia swoistego układu zwanego kondominium niemiecko-rosyjskim.

W 208 roku było to pierwsze od 2013 r. bilateralne spotkanie Merkel i Putina na terenie Niemiec. I pogrzeb izolacji Putina na światowych salonach – bo trzeba pamiętać, że Trump nie spotkał się z Rosjaninem w USA, ale na neutralnym gruncie. Portal gazetapolska.pl tak podsumował ówczesne spotkanie: "Wizyta Władimira Putina w Niemczech otwiera nowy etap w stosunkach tych dwóch państw i kształtuje sytuację geopolityczną w Europie. Angela Merkel staje u boku Putina przeciwko Donaldowi Trumpowi. Z jednej strony mamy oś Berlin–Moskwa z przydatkami w rodzaju Austriaków, z drugiej – Stany Zjednoczone i szereg krajów Europy Środkowej i Wschodniej (...) Ważniejsze od słów, które nic nie kosztują, są czyny. A te, choćby w wypadku Nord Stream 2, kosztują miliardy. Zapraszając Putina do domu, Merkel chciała pokazać Trumpowi, że Berlin ma wiele możliwości w polityce zagranicznej, a Amerykanie nie powinni dyktować Niemcom, co mają robić. Paradoksalnie, kanclerz trącając się kielichami w ogrodzie brandenburskiego pałacu z przywódcą Rosji, tylko przyznała rację prezydentowi USA, który na lipcowym szczycie NATO zarzucał Niemcom uzależnienie od Moskwy. [2]. Po tym spotkaniu pojawiły się też głosy, że po RFN  ocieplenie stosunków z Moskwą sygnalizowały również Austria i Włochy oraz oczywiście Francja owe oficjalne i zakulisowe rozmowy były wyraźnie skierowane przeciw USA [3].

Styczniowe spotkanie obu przywódców w Rosji było kontynuacją rozmów z 2018 roku, przy czym obserwatorzy wskazywali, że odbywało się ono w ciepłej atmosferze i trwało bardzo długo. "Przywódcy obu państw opowiedzieli się za ukończeniem gazociągu Nord Stream 2 i poparli zabiegi podejmowane na rzecz rozejmu w Libii (...) Władimir Putin zapewnił na konferencji prasowej po rozmowach z Angelą Merkel, że Rosja zdoła samodzielnie ukończyć gazociąg Nord Stream 2, a pytanie dotyczy tylko terminów(...) Wyraził nadzieję, że "do końca bieżącego roku lub w pierwszym kwartale przyszłego roku praca będzie ukończona i gazociąg zacznie działać". Podkreślił, że Moskwa ceni stanowisko Niemiec w sprawie tego gazociągu (...) Berlin mimo sankcji amerykańskich nadal popiera Nord Stream 2 - przekazała Merkel. Wyraziła opinię, że projekt należy doprowadzić do końca, a kraje europejskie zyskają na tym gazociągu. Szefowa niemieckiego rządu oceniła Nord Stream 2 jako projekt ekonomiczny. - Nie uznajemy za słuszne sankcji eksterytorialnych i dlatego nadal, tak jak wcześniej, popieramy ten projekt - podkreśliła Merkel (...) Przywódcy mówili też o porozumieniach o tranzycie gazu zawartych pod koniec roku przez Rosję i Ukrainę. Zdaniem Putina ustalenia te są korzystne dla obu stron, jak również dla Unii Europejskiej [4].

Trudno nie zadać sobie pytania dlaczego w Polsce tak mało mówi się o tej geopolitycznej zmianie na mapie świata a Europy szczególnie. Dla Polski bowiem jest to chyba najważniejszy i niekorzystny przełom w stosunkach niemiecko-rosyjskich, chociaż można powiedzieć, że tak naprawdę te stosunki były zawsze dobre a ich zamrożenie było wynikiem nacisku USA. Teraz zaś Niemcy pokazują D. Trumpowi, że nic sobie nie robią z tego nacisku i wyraźnie dają to odczuć przywódcy amerykańskiemu.

Paradoksalnie takie lekceważenie D. Trumpa przez Niemcy i zacieśnienie współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją mogą długookresowo dać Polsce korzyści w postaci zintensyfikowania naszych stosunków z USA oraz spowodować, że D. Trump jeszcze bardziej będzie sprzyjał strategicznej dla Polski współpracy w ramach Trójmorza. Będzie tak jednakże pod jednym warunkiem: wygrania przez D. Trumpa jesiennych wyborów prezydenckich.

Wszystko to jasno pokazuje, że mamy do czynienia z rosnącym konfliktem (napięciem) w relacjach USA-Niemcy i my jako Polska w tym wypadku - mając też na uwadze względy historyczne - winniśmy coraz bardziej stawiać na współpracę z USA.

Należy też zwrócić uwagę, że jednak owe zmiany geopolityczne znajdują też - co jest mało podkreślane - odzwierciedlenie na polskiej scenie politycznej. A. Duda i jego obóz reprezentuje opcję amerykańską a R. Trzaskowski ze swoim obozem opcję niemiecko-rosyjską. Jasno to wynika np. z deklaracji R. Trzaskowskiego zastopowania przekopu Mierzei Wiślanej (działanie prorosyjskie) oraz zaprzestania idei budowy CPK - "po co go budować, skoro jest w Berlinie" (działanie proniemieckie).

Proponowałbym tak właśnie oceniać nasze wybory prezydenckie: nie poprzez jakieś drugorzędne polityczne i lokalne "burze w szklance wody", ale poprzez geopolitykę a nasze decyzje wyborcze winny być rozważane pod tym samym względem: czy jesteśmy za kondominium niemiecko-rosyjskim a tym samym za likwidacją Polski czy też za współpracą z partnerem amerykańskim, gdzie jest miejsce na wolną i niepodległą Polskę.


[1] PAP za: https://telewizjarepublika.pl/merkel-odrzucila-zaproszenie-trumpa-bezposredniego-udzialu-w-szczycie-g7,96398.html
[2] https://www.gazetapolska.pl/17343-niemcy-rosja-reset-putin-i-merkel-kontra-trump
[3] Na podstawie: https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/579528,polityka-putin-niemcy-rosja-merkel-polska.html
[4] https://tvn24.pl/swiat/spotkanie-putin-merkel-wsrod-tematow-libia-donbas-iran-i-nord-stream-2-ra999667Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Pisz pan dalej takie pierdoły:
  //A. Duda i jego obóz reprezentuje opcję amerykańską a R. Trzaskowski ze swoim obozem opcję niemiecko-rosyjską.//

  a ostatki myślących ludzi już tylko szczątkowo obecna pośród elektoratu PIS-u zaciśnie zęby i zagłosuje na Trzaskowskiego.
  To chyba oczywiste że w pierwszej kolejności powinniśmy mieć dobre relacje z sąsiadami.A z innymi kontynentami,planetami i galaktykami możemy mieć dobre.Ale musu niema.
 • autor
  *****
  Super wpis jak zawsze.Soviet Union w szoku
 • @ikulalibal 12:45:24
  Na bezpośrednich wschodnich i zachodnich sąsiadach w historii wychodziliśmy najgorzej. Dziś jest inna sytuacja, bowiem dobre stosunki z USA mogą być dla nas bardzo korzystne wobec ekspansji niemiecko-rosyjskiej.
  Pozdrawiam
 • @Jozio z Londynu 12:57:30
  Dziękuję za dobre słowo i życzę miłej soboty i niedzieli.
  Pozdrawiam
 • @ikulalibal 12:45:24
  Dokładnie. Do sekty PiSiackiej nie dociera rzeczywistość. A najżałośniejszym elementem PiSizmu, jest przypisywanie wszystkim adwersarzom rusofilstwa. Co jest zwyczajnym kłamstwem w przypadku obecnych partii politycznych zasiadających w sejmie
 • @krzysztofjaw 13:12:44
  Bzdura. Na współpracy z Rosją to wychodziliśmy dobrze: Królestwo Polskie (do powstania listopadowego), PRL.
  Proponuję jednak trochę zapoznac się z historią. Amerykanom to zawdzięczamy znowu ryzyko wojny atomowej na terenie Polski i upokarzanie Polski na arenie międzynarodowej. To żaden sojusz, coś jak współpraca dupy z kijem. I to Polska robi za dupę.
 • @Jozio z Londynu 12:57:30
  Wsołczesny Soviet Union to raczej w Londonistanie
 • W 39
  Roku postawiliśmy na imperium morskie. Skańczyło się, jak się skończyło. Teraz też stawiamy na imperium morskie, które w dodatku naciska nas, abyśmy zrealizowali żydowskie uroszczenia majątkowe.
  Kolega Ikulalibal ma rację, najważniejsze mieć dobre stosunki z sąsiadami, reszta jest mniej ważna.
 • @zbig71 13:24:24
  Dokładnie. Nawet z praktycnzego pubktu to jest jedyna normalne wyjście. Wszak gospodarczo jesteśmy uzależnieni od Niemiec. A dzięki tym co robia laskę za darmo, to mamy najdroższy chyba gaz w UE. Ich należałoby odsunąć od koryta a ich wspólnikom (wyborcom POPiSu) odebrać czynne prawo wyborcze. Nie posiadają zadnych kompetencji, aby współrządzić państwem, a ich działania sa po prostu szkoldiwe.
 • Wszyscy
  W powyższym kontekście warto też wskazać, na pewne wypowiedzi, które mogą być oceniane jako przejaw tegoż konfliktu. Swego czasu np. ambasador USA w Polsce Pani Georgette Mosbacher zasygnalizowała, iż bazy NATO mogą być przeniesione z Niemiec do Polski. Ta wypowiedź była zlekceważona, ale jestem pewien, że była dokładnie uzgodniona z administracją D. Trumpa.

  Widać, że konflikt narasta i w ogóle narastał od samego poczatku prezydentury D. Trumpa. Czy pamiętamy jak oschle D. Trump przyjął A. Merkel w USA? Uniknął nawet podania jej ręki. To też było dyplomatycznie symptomatyczne...

  Pzdr
 • @krzysztofjaw 13:12:44
  //Na bezpośrednich wschodnich i zachodnich sąsiadach w historii wychodziliśmy najgorzej//

  A kto panu takich bzdur naopowiadał? wychodziliśmy najgorzej na tym że realizowaliśmy politykę odległych sojuszników wymierzoną właśnie w owych sąsiadów.Od konferencji wersalskiej pełniliśmy wyznaczoną nam kordonu sanitarnego, zaś po 1989 r rolę harcownika.Za pierwszym razem skończyło się źle i za drugim też tak będzie.
  A tak między nami;kiedy zostaną odtajnione 4 tajne protokoły układu polsko-brytyjskiego? / Umowa zawierała osiem artykułów jawnych[2] oraz 4 artykuły tajne. / https://pl.wikipedia.org/wiki/Polsko-brytyjski_uk%C5%82ad_sojuszniczy

  Tak zwyczajnie, "po chrześcijańsku ,nie uważa pan że to ździebko nieprzyzwoite grzebać się w cudzych tajnych protokołach a swoje trzymać pod korcem?

  // Dziś jest inna sytuacja,//

  dziś jest dokładnie taka sama sytuacja

  //bowiem dobre stosunki z USA mogą być dla nas bardzo korzystne //

  o dobrych stosunkach można mówić wyłącznie z perspektywy historycznej.Za jakieś 30 lat.Na razie jesteśmy w sytuacji 23 sierpnia 1939 r.

  // wobec ekspansji niemiecko-rosyjskiej//

  Takie zwierze nie istnieje.Chyba że pod pojęciem "ekspansji" rozumie pan wzmacnianie pozycji Europy w światowej geopolityce.Ale nie sądzę aby pan tak myślał bo to oznaczałoby że jest pan zdrajcą jako że 'bliższa koszula ciału niźli sukmana'
 • @Wican 13:20:56
  Tu nie chodzi o żadne rusofilstwo, ale właśnie o rzeczywistość. A ona się zmienia i my powinniśmy sie strategicznie do niej dopasowywać. czy Pan naprawdę nie zauważa, że nasi wschodni i zachodni sąsziedzi byli dla nas najbardziej groźni. Historia Pana nic nie nauczyła i czy Pan nie widzi, że znów realizowana jest idea kondominium rosyjsko-niemieckiego?
  Pozdrawiam
 • @Wican 13:22:56
  No faktycznie z Rosją wychodziliśmy dobrze: rozbiory, 1920, pakt Hitler-Stalin w 1939, komuna, itd... ciekawe spojrzenie na naszą "współpracę" z Rosją, oj ciekawe i naucz się Pan tej historii... jak Pan mi to radzisz.
  Pozdrawiam mimo wszystko
 • @Wican 13:28:28
  Na współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami lepiej od nas wychodzą Niemcy, chociaż jest faktem, że wspólne obroty są duże. tyle tylko czy to oznacza, iż winniśmy stać się landem niemieckim?
  Pzdr
 • @ikulalibal 13:35:44
  Nie jestem zwolennikiem obecnego kształtu UE, która dąży do federacji państw. Pisałem o tym wielokrotnie
  Pzdr
 • Nie będę komentował radości autora
  z "sojuszu" z USA bo to jest poniżej wszelkiej krytyki.
  To, że nasza pozycja w regionie i jest tak słaba to wina idiotów i zdrajców rządzących Polską. Gdyby te jełopy nie zablokowały drugiej nitki Jamału to Niemcy nie dogadywali by się z ruskimi za naszymi plecami.
  Tylko idiota tego nie rozumie.
 • @krzysztofjaw 14:13:37
  //Na współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami lepiej od nas wychodzą Niemcy,//

  A jak wychodzimy na gospodarczej współpracy z USA?
 • @Wican 13:22:56
  Dokładnie, sojusz dupy z kijem.
 • @krzysztofjaw 14:13:37
  Już jesteśmy landem niemieckim
 • Uważam że pański entuzjazm związny z sojuszem z USA
  jest wstępem na realizacji słynnej ustawy 447.
  Już wkrótce PIS ustami takich jak pan funkcjonariuszy ogłosi że wprawdzie roszczenia żydów są bezpodstawne ale wobec delikatnej sytuacji geopolitycznej lepiej będzie dla nas wypłacić i traktować je jako koszt strategicznego sojuszu z USA.
  Czegóż to nie robimy w imię tego sojuszu;kupujemy drogi gaz,bajońskie sumy wydajemy na wojskowy sprzęt wątpliwej jakości i przydatności,dlaczego nie mielibyśmy zapłacić roszczeń.Zapłacimy a funkcjonariusze panu podobnie,dorobią do tego teorię.
  A jeśli jeszcze kwota roszczeń z 300 miliardów zmniejszy się do 200 miliardów PIS ogłosi to jako swój kolejny zawrotny sukces.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:17:48
  W związku z tym, że szkopy ostrzą sobie ząbki na ziemie odzyskane, to wolałbym, aby Polska orientowała się na Rosję. Oni żadnych roszczeń terytorialnych i innych do nas nie mają. Oczywiście sprawa Jamału została utrącona przez obcą agenturę, a wszystkim nieszczęśnikom tłumaczy się, że to dla naszego bezpieczeństwa. I taka masa głupków w to wierzy.
 • autor
  Nadchodzi niemiecka prezydencja w ramach UE .
  ponizej priorytety, ktore zapowiedziala Kanclerz Merkel 27 maja :

  Jesli faktycznie priorytetem sa Chiny - byc moze bedziemy swiadkami zaciesnienia stosunkow Rosja - USA ??

  Polityka zagraniczna: Priorytet dla relacji z Chinami
  „Stosunki z Chinami będą priorytetem polityki zagranicznej niemieckiej prezydencji w Radzie„, powiedziała w środę (27 maja) Angela Merkel. Niemiecka kanclerz zaapelowała o zdecydowaną postawę Europy w dwustronnych relacjach, które w najbliższych latach będą się intensyfikować ze względu na „determinację Pekinu, by zająć wiodące miejsce w stosunkach międzynarodowych”.

  Kulminacyjnym punktem niemieckiej prezydencji w kontekście z relacji z Pekinem miał być wrześniowy szczyt UE-Chiny w Lipsku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa wciąż nie wiadomo czy i w jakiej formie dojdzie do spotkania.

  Merkel stwierdziła, że UE nie musi wyjść z kryzysu osłabiona, pod warunkiem że zachowa jedność i okaże solidarność. Kanclerz zwróciła uwagę, że relacje z Chinami utrudnia ich odmienne spojrzenie na tak kluczowe kwestie, jak demokracja i prawa człowieka, które są sprzeczne z punktem widzenia państw UE. „Dlatego potrzeba nam jeszcze bardziej niż kiedykolwiek konstruktywnego dialogu”, podkreśliła Merkel.
 • @rowszan 14:46:24
  "Jesli faktycznie priorytetem sa Chiny - byc moze bedziemy swiadkami zaciesnienia stosunkow Rosja - USA ??"

  Wątpliwe. Amerykańska strategia zakłada konfrontację i z Chinami i z Rosją.

  Możliwe, że razie niepowodzenia, zawiera "plan B" - podział świata na dwa bloki, gdzie USA przewodzi Europie, Ameryce Łacińskiej i fragmentami innych kontynentów mając lekką przewagę, zaś Chino-Rosja reszcie.
 • @krzysztofjaw 14:11:22
  Jesteś typowym przykładem ofiary syjonistycznej propagandy.
 • Trump zrywa po kolei wszystkie umowy w sprawie kontroli zbrojeń.
  Ta umowa, np. która mówi o lotach kontrolnych nad terytorium Rosji i lotów rosyjskich nad innymi państwami, była sygnowana przez inne państwa członkowskie NATO. Teraz nie jest wiadomo, czy stan tej umowy jaki jest, dotyczy tylko Rosji i USA, czy dotyczy Rosji i wszystkich członków NATO.

  Problem jaki jest z Trumpem to niemożność tworzenia współpracy partnerskiej kilku równych sobie sojuszników. Trump musi mieć tylko jednego partnera, z którym może rozmawiać i którego może zdominować. Stąd jest problem G7 i problem w NATO. Jeżeli Merkel nie chce rozmawiać z Trumpem, to właśnie z tej przyczyny. Ona nie wierzy, że G7 reprezentuje równe partnerstwo siedmiu państw, w rozumieniu Trumpa, G7 ma służyć USA.
 • @Pedant 14:55:16
  Niemcy czyli glowny beneficjent obecnej Unii , sa zywotnie zainteresowane w jej przetrwaniu w obecnym ksztalcie >
  Rosnie opozycja w ramach Unii- de facto anty niemiecka , ktora zdaniem wielu analitykow , moze doprowadzic do jej rozpadu .
  Czy proponowany program 750 mld wsparcia krajow czlonkowskich dojdzie do skutku ? i czy ewentualnie bedzie wystarczajacym "plastrem " nie wiadomo .
  Czy odmowa wizyty Merkel jest stnowiskiem Unii ? czy tez Niemiec ?
  Merkel widzi juz upadek Unii ? chce sie oprzec o sojusz z Rosja ?
  Dla Rosji tak jak i dla USA wzrost potegi Chin nie wydaje sie byc rozwiazaniem na dluga mete do zaakceptowania .
  Chilowo rozgrywka idzie na wewnetrznej arenie USA - byc moze Trump pokusi sie o stan wyjatkowy , ktory da mu kolejna prezydenture .
  Ostatnie wystapienia z praktycznie kilkunastu godzin przeci WHO , przeciw mediom spolecznosciowym ( czytaj ich wlascicielom , Gatesowi ) daja duz o do myslenia .
 • @rowszan 14:46:24
  //Jesli faktycznie priorytetem sa Chiny - byc moze bedziemy swiadkami zaciesnienia stosunkow Rosja - USA ??//

  Nigdy w życiu.Po lekcji lat 90-tych kiedy to Rosja poszła na wszelkie możliwe ustępstwa (żeby nie powiedzieć kapitulację) i otrzymała za to NATO u swoich granic,ingerencję USA w każdy wewnętrzny problem Rosji i grabież majątku przewyższającą straty ZSRR w II WŚ.
  Symbolem tamtych haniebnych lat jest minister spraw zagranicznych Andrej Kozyrew który w 2012 widząc że jego opcja już nigdy nie zdobędzie władzy,wziął dupe w troki i wyjechał do USA.Zamieszkał w Miami i coś wykłada ale nie znam szczegółów.Może kafelki a może historię.Ale raczej historię bo kafelki to jednak trzeba umieć.
  https://www.eg.ru/wp-content/uploads/2019/10/kozirev-pre020455.jpg

  Nie wiem na ile prawdopodobny jest formalny sojusz Rosja-Chiny
  Ale że nie będzie antychińskiego sojuszu USA-Rosja za to daje głowę.
 • @Pedant 14:55:16
  //gdzie USA przewodzi Europie//

  Prowadził garbaty kulawego...

  P.S. Wiem, że pierwotnie w powiedzeniu występuje ślepy.
 • @ikulalibal 15:34:51
  cenna rzecz , szkoda by bylo :))))) glowy oczywiscie
  "wrog mojego wroga jest moim przyjacielem " ?????
 • @ikulalibal 15:34:51
  Pytanie, co Amerykanie gwarantowali by Rosji za taki antychiński sojusz.
 • @rowszan 15:34:07
  //Rosnie opozycja w ramach Unii- de facto anty niemiecka , ktora zdaniem wielu analitykow , moze doprowadzic do jej rozpadu .//

  Nie ma powodów do tego aby sądzić że europejscy politycy są idiotami którzy nie zdają sobie sprawy z tego że Niemcy są pod faktyczną okupacją amerykańską a kanclerz Merkel ma opinię wyjątkowo pro amerykańskiego polityka.Więc jeśli to prawda że nawet już Merkel fika antyamerykańsko to znaczy że USA gonią w piętkę.
  A jeśli Unia faktycznie grozi rozpad to tylko przez antyeuropejskie podmioty w rodzaju:Polska,Litwa,Estonia i Łotwa.
 • @zbig71 15:43:25
  Gwarantowali to literalnie wielkie nic.
  Ale potrafią obiecywać. I tu jestem też ciekaw, co wg Pana @Ikulalibala USrael mógłby obiecać Federacji za antychińskie knowania?
 • @rowszan 15:34:07
  "Dla Rosji tak jak i dla USA wzrost potegi Chin nie wydaje sie byc rozwiazaniem na dluga mete do zaakceptowania ."

  To nie jest coś do zaakceptowania, tak jak wschody i zachody Słońca, czy fazy Księżyca. Tego się nie zatrzyma, ale można z tego skorzystać.
 • @zbig71 15:43:25
  Od najmniej kilku lat w każdym ruskim politycznym tok szoł, w Dumie,i na konferencjach prasowych,usłyszysz jedno:gwarancje "USA nie są nic warte","w żadnym wypadku nie należy robić tego co mówią USA ,trzeba robić dokładnie to co robią USA".
 • @Pedant 15:45:40
  niezbadane sa wyroki opatrznosci , znam jednego z historii co to "wstrzymal slonce ruszyl ziemie " i do dzis jakos sie kreci
 • @zbig71 15:43:25
  "Pytanie, co Amerykanie gwarantowali by Rosji za taki antychiński sojusz."

  Nie bardzo mają coś do zaoferowania. Konstantynopol?
 • @ikulalibal 15:43:39
  to ,ze z funkcji zandarma , spadaja do roli "ochroniarza to fakt . Ale zawsze mozna wejsc w spolke z inna firma ochroniarska .
 • @rowszan 15:51:59
  // znam jednego z historii //

  A czego nie znasz z historii? założę się że tego iż w średniowieczu mało kto w Europie słyszał o "chińskim jedwabiu" za to wiele o "ruskim jedwabiu",czy wiesz dlaczego?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:17:48
  "Tylko idiota tego nie rozumie."

  Jesteś zatem idiotą, bo nie pojmujesz przyczyn zablokowania Jamału II.
  Chodziło o dywersyfikację dostaw gazu do Polski, by nie było rosyjskiego monopolu, co przekłada się na podporządkowanie polityczne.
  Tylko idioci i obca agentura chce statusu Polski jako kondominium rosyjsko niemieckiego.
  Od wieków Niemcy i Rosja uważają za swoją rację stanu, by pomiędzy nimi nie istniała Polska jako niezależny podmiot stosunków międzynarodowych.
 • @rowszan 15:55:06
  wracajac do tematu - obojetne w ktora strone wypniemy d...i tak ktos nas .......
  cnd
 • @rowszan 15:51:59
  "znam jednego z historii co to "wstrzymal slonce ruszyl ziemie " i do dzis jakos sie kreci"

  Jest to sprawa względna. Można się patrzeć, że Słońce porusza się wokół Ziemi albo odwrotnie. Kopernik wykazał, że matematycznie jest prościej przyjąć to drugie, nie że Słońce jest centrum wszechświata.

  Można też przyjąć, że Ziemia razem ze Słońcem krążą wokół środka naszej Galaktyki. Galaktyka zresztą też się porusza.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:19:49
  Twoja dupa zastąpiła twoją głowę i dlatego pieprzesz ruskie kawałki.
 • @ikulalibal 15:58:31
  nie , nie wiem
 • @35stan 16:01:25
  "Chodziło o dywersyfikację dostaw gazu do Polski, by nie było rosyjskiego monopolu, co przekłada się na podporządkowanie polityczne."

  Trudno jest przeskoczyć geografię. Na razie Polska zwiększa import węgla z Rosji. Gaz rosyjski będzie sprowadzać z Niemiec.
 • @Pedant 16:02:33
  jak sam napisales , przyjac mozna wszystko . Ja tez zrobilem jakies zalozenia
 • @ikulalibal 14:30:53
  Nie usłyszy u mnie Pan słowa na poparcie roszczeń wynikających z ustawy 447. Jestem jej przeciwny, na co wielokrotnie wskazywałem.
  Pzdr
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:57:38
  "Jesteś typowym przykładem ofiary syjonistycznej propagandy".

  Znamy się z forów już od lat i wielokrotnie pisałem negatywnie o syjonistach. Mało tego! Uważam się za antysyjonistę w rozumieniu talmudyczno-rabinicznego oglądu rzeczywistości.

  Nie przeszkadza mi to być realistą a Polska geopolitycznie jest tylko jednym z państw, które nie mają nawet broni jądrowej. Nie stać nas na neutralność - to też piszę od dawna.

  Pozdrawiam
 • @Anna-PK 15:19:05
  USA najwięcej włożyły w odbudowę Europy po II WŚ. W czasie "zimnej" wojny były gwarantem bezpieczeństwa tejże. NATO jest sojuszem, który uchronił Europę przed wojną z Rosją a na NATO najwięcej łoży USA. Niemcy nie spełniają warunku wydatkowania na armię w wysokości 2% PKB i mało sie dokładają (relatywnie) do Sojuszu. To wszystko sprawia, iż USA w sumie ma sceptyczny stosunek do Niemiec i vice versa. Zobaczymy jak to sie skończy.
  Pozdrawiam
 • @rowszan 16:04:53
  Bo ruscy kupcy dogadywali się z kupcami prowadzącymi karawany jedwabnym szlakiem i odkupowali od nich towar gdyż było to bezpieczniejsze niż prowadzenie karawan przez tereny coraz to bardziej penetrowane przez agresywne plemiona tureckie.
  Tym sposobem ruscy kupcy po korzystnych cenach zaopatrywali się w chińskie towary które następnie bezpiecznymi szlakami handlowymi dostarczali do Europy.
  To przykład na to że niekoniecznie bogaty i uprzemysłowiony sąsiad musi być przekleństwem.Czasami bywa błogosławieństwem.Pierwsze bajeczne fortuny ruskich magnatów powstały z handlu chińskimi cackami.
 • @krzysztofjaw 16:18:47
  //NATO jest sojuszem, który uchronił Europę przed wojną z Rosją //

  Kiedy.Czyżby coś umknęło mojej uwadze?
 • @krzysztofjaw 16:18:47
  "Niemcy nie spełniają warunku wydatkowania na armię w wysokości 2% PKB"

  Ja bym wolał aby wydawali mniej niż więcej.

  Niemiecki PKB wynosi 4 biliony dolarów. Polski PKB wynosi 580 miliardów.
  Gorsza proporcja niż w 1938.
 • @rowszan 15:34:07
  "Ostatnie wystąpienia z praktycznie kilkunastu godzin przeciw WHO, przeciw mediom społecznościowym (czytaj ich właścicielom , Gatesowi) dają dużo do myślenia".

  Zgadzam się. Rozgrywka odbywa się nie tylko na arenie geopolitycznej, ale też na arenie wewnętrznej w USA. Jest ciekawie.

  Pzdr
 • @ikulalibal 15:43:39
  "A jeśli Unia faktycznie grozi rozpad to tylko przez antyeuropejskie podmioty w rodzaju:Polska,Litwa,Estonia i Łotwa".

  Zapomniałeś dodać jeszcze Węgrów, ale chyba to po prostu przeoczenie.

  Tym niemniej nie zgadzam się z takim poglądem. Wymienione kraje nie zgadzają się na ZSRR-bis a promują ideę Europy Ojczyzn.

  Pzdr
 • @35stan 16:01:25
  Mam takie samo zdanie.
  Pozdrawiam
 • @ikulalibal 15:48:17
  Rosjanie mogą chcieć zapłaty z góry od amerykanów za taki ,,sojusz,,. I Amerykańce mogą na coś takiego się zgodzić, bo w tym przypadku stawka jest naprawdę wysoka.
  Zresztą to nie musi być sojusz. Wystarczy ,, neutralność,, Rosji w tym względzie.
 • @Pedant 15:52:00
  Europa środkowa i wschodnia?
 • @krzysztofjaw 16:09:28
  No , politycy PiS ,,też w sumie są przeciwni,,.
  Tylko boją się podjąć jakąkolwiek konfrontację w tym temacie. Nawet na poziomie parlamentarnym. Żorżeta czuwa, no nie?
 • Zarysował się wyraźnie konflikt USA-Chiny.
  A dla USA do wygrania przewagi w tym konflikcie jest potrzebna Rosja.
  Proszę więc spokojnie obserwować jak sprawy USA i Rosji zaczną dominować nagłówki gazet.
  Tu już jest początek tego.https://nationalinterest.org/feature/russian-deputy-foreign-minister-sergei-ryabkov-%E2%80%9Cwe-have-no-trust-no-confidence-whatsoever%E2%80%9D
 • @zbig71 16:35:20
  //Rosjanie mogą chcieć zapłaty z góry od amerykanów za taki ,,sojusz,,.//


  W jakiej walucie?
 • @ikulalibal 16:20:30
  wiesz, od 30 lat zastanawiam sie i pytam znajomych dlaczego My Polacy nie moglismy wybudowac autostrady pomiedzy Swieckiem A Brzesciem ?
  Oczywiscie platnej
  mozna bylo wyemitowac obligacje celowe dla ludnosci
  mona bylo uzyskac kredyty
  Czy zdajesz sobie sprawe ile kasy mozna bylo zgarnac za ten tranzyt
  Moze masz jakas wersje odpowiedzi ?
 • @zbig71 16:36:06
  "Europa środkowa i wschodnia?"

  Europa wschodnia już jest podzielona, na zachód od Bugu to Festung Europa, na wschód jest "Ruski Mir" ;)
 • @krzysztofjaw 16:33:05
  //Zapomniałeś dodać jeszcze Węgrów, ale chyba to po prostu przeoczenie. //

  Nie.To nie przeoczenie.Węgry już się dogadały z kim trzeba.To jest i z Niemcami i Izraelem i Ruskimi.Kto sądzi że Węgry grają w tej samej lidze co Polska,Litwa,Estonia i Łotwa,ten chyba jest ślepy.Węgry nawet otrzymały "błogosławieństwo" Izraela w kwestii uwolnienia się od fundacji Sorosa.
  Węgry są wyraźniej wpisani w Europę i zawsze tak było.Nawet nie specjalnie im przeszkadzała konwencja Austro-Węgry.(Czesi podobnie).I gdyby miał się odrodzić podobny byt będą obydwiema rękami "za".
  Nikt na żadnym majdanie;ani w Tbilisi (2008) ani w Kijowie (2004,2014) nie widział nikogo z węgierskich (i czeskich ) elit politycznych.
  Do politycznych harców za cenę poklepania po plecach służy wyłącznie kwartet Polska,Litwa,Estonia i Łotwa
 • @rowszan 16:48:25
  //wiesz, od 30 lat zastanawiam sie i pytam znajomych dlaczego My Polacy nie moglismy wybudowac autostrady pomiedzy Swieckiem A Brzesciem ?//

  Zapewniam że nie jesteś jedynym człowiekiem na tym świecie który zastanawia się dlaczego Polska nie korzysta z takiego położenia geograficznego jakie dał jej bóg.
 • @ikulalibal 17:18:13
  //Węgry nawet otrzymały "błogosławieństwo" Izraela w kwestii uwolnienia się od fundacji Sorosa.//

  Ja zauważyłem taką prawidłowość, że po 1989 roku wszystkie kraje byłego Bloku Wschodniego, które w czasie II WŚ aktywnie wspierały syjonistyczną miedzynarodówkę pod przywództwem tow. Hitlera w próbie pokonania Józefa Stalina, mają się nad wyraz dobrze.
  Szczególnie ich wizerunek w oczach między-narodowej i demokratycznej "opinii publicznej"...
 • @35stan 16:01:25
  Obawiam się, że to ty jednak jesteś idiotą a ja nie mam czasu uczyć idiotów.
  Można a w tym konkretnym przypadku należy mieć ruską rurę do Niemiec na naszym terytorium. A gdzie będziemy kupować to inna sprawa. Teraz mają nas w dupie bo przesyłają sobie gaz a my możemy tylko popatrzeć.
 • @35stan 16:01:25
  //Od wieków Niemcy i Rosja uważają za swoją rację stanu, by pomiędzy nimi nie istniała Polska jako niezależny podmiot stosunków międzynarodowych.//

  Tak tak... Słuchaj rabinów :))))
 • @35stan 16:03:52
  Niegrzeczny jesteś, wiesz?
  No ale co wymagać od pisiora syjonisty?
 • @krzysztofjaw 16:14:11
  //Uważam się za antysyjonistę //

  Dobre chociaż to :)
  Tylko dlaczego promujesz PiS, jak najbardziej na usługach syjonu? Nie widzisz żadnej sprzeczności?
 • @Kmieć 16:45:17
  Nie w walucie
 • @krzysztofjaw 16:18:47
  //USA najwięcej włożyły w odbudowę Europy po II WŚ//
  Kłamstwo. Plan Marshala zwrócił się USA stokrotnie. W ten sposób podporządkowali sobie Europę Zachodnią.

  //NATO jest sojuszem, który uchronił Europę przed wojną z Rosją//
  Kłamstwo. NATO dąży do wojny z Rosją. Naszm kosztem i na naszym terytorium.
 • @zbig71 18:01:19
  //Nie w walucie//

  To co innego ma USA, czego nie ma Federacja Rosyjska, żeby móc jej zaoferować w zamian?
  Poza demokracją, rzecz jasna. Ale tej to już Rosjanie posmakowali za Jelcyna... Czas ten nazywają "Jelcynowską Smutą".
 • @Kmieć 18:24:30
  Amerykańce mogą sprezentować Rosji tę część Europy, na której jesteśmy. W zamian za dominację na Pacyfiku.
 • @Kmieć 17:47:15
  //Szczególnie ich wizerunek w oczach między-narodowej i demokratycznej "opinii publicznej"...//

  A co to jest "opinia publiczna" ? coś jakby rybi pęcherz,takie nadmuchane nic.Pamiętasz? (musisz pamiętać) jak Polska była na ustach całego świata? jakie to frukta się na nas posypały? jakie splendory,noble i podziw świata?
  Coś z tego zostało? A wystarczyły dwie lub trzy publikacje i kilka odczytów na amerykańskich uniwersytetach Tomasza Grosa.

  //Ja zauważyłem taką prawidłowość, że po 1989 roku wszystkie kraje byłego Bloku Wschodniego, które w czasie II WŚ aktywnie wspierały syjonistyczną miedzynarodówkę pod przywództwem tow. Hitlera w próbie pokonania Józefa Stalina, mają się nad wyraz dobrze. //

  Zachód a szczególnie USA tradycyjnie pogardzają naszą czyli środkową i wschodnią częścią Europy.Co gorsza wielu spośród nas masochistycznie choć podświadomie podziela tę pogardę.
  A czy mają się dobrze? nie sądzę.Rumuni,Bułgarzy czy inni Serbowie dalej są postrzegani jako "brudni cyganie" i wspierani o tyle o ile godzą się na bycie "antyrosją".
 • @zbig71 18:41:25
  //Amerykańce mogą sprezentować Rosji tę część Europy, na której jesteśmy//

  Pewno ruscy o niczym tak nie marzą jak o "przysposobieniu sobie" tego kontyngentu.Trzydzieści pare milionów gęb na nakarmienia i artykułowania nieustających pretensji.Po co im to?
 • @Kmieć 18:24:30
  USA nie mają NIC do zaproponowania. Zresztą oni mają tylko propozycje typu "kup pan cegłę". Takie szmaciarskie rządy jak ten "polski" od razu kładą się plackiem i kupują cegłę. Poważne państwa walczą. I jak widać można wygrać. Już chyba wszystkie irańskie tankowce dopłynęły do Wenezueli a to oznacza, że USA to papierowy tygrys.
  A Iran i Wenezuela to ułamek potencjału Chin i Rosji.
  To po co nam się wiązać na wyłączność z takimi cieciami?
  Kto optuje za takim "sojuszem" to albo zdrajca albo zadaniowany. Żyjemy gdzie żyjemy i tu musimy się dogadywać.

  Oczywiście takim jak autor czy 35stan nie wytłumaczysz bo oni nie wierzą, że Polska może prowadzić własną politykę, zaraz widzą "kondominia". Typowi, mentalni niewolnicy, którzy koniecznie muszą się wieszać na jakiejś cudzej klamce. To efekt bolszewickiej tresury. Albo agentury, nie wiem.
 • @zbig71 18:41:25
  "Amerykańce mogą sprezentować Rosji tę część Europy, na której jesteśmy. W zamian za dominację na Pacyfiku."

  Po pierwsze nie mogą, po drugie Rosji jest to potrzebne jak piąte koło u wozu.

  Jedyne co mogli zaoferować, to równe miejsce przy stole czyli aceptację do wewnetrznego klubu. Jelcyn o tym marzył i się zawiódł.
 • @Kmieć 18:24:30
  PS. Dlatego wyznawcy PiS to jednocześnie wielbiciele niejakiego "marszałka", który najpierwej chodził na pasku Austrii i Niemiec a potem żydów i masonów. Takie to mają ci "patrioci inaczej".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:59:56
  "Tylko dlaczego promujesz PiS, jak najbardziej na usługach Syjonu? Nie widzisz żadnej sprzeczności?".

  To temat na odrębną notkę. Powiem tylko tyle, że należy sobie zdawać sprawę, że Żydzi (w tym Chazarzy) mają bardzo duży wpływ na gospodarkę i politykę światową. Oczywiście, że proporcjonalnie mają zbyt dużą władzę, ale szczególnie po II Wojnie Światowej robili wszystko, żeby tak było. Kiedyś napisałem, że Talmud żydowski jest najbardziej rasistowską księga świata a Izrael najbardziej szowinistycznym krajem świata. Pisałem też, że w dużej mierze (pomijając ów szowinizm a przyjmując nacjonalizm) uczyć się od Żydów.

  Niemniej musimy mieć to na uwadze i jakaś współpraca z syjonistami musi być. Ważne jest to, żebyśmy też wykorzystywali wzajemne animozje wśród samego ruchu syjonistycznego. D. Trump jest pod wpływem takiego nurtu, który dla Polski jest korzystny... (do wytłumaczenia w większym objętościowo tekście). Podobno są wśród nich dwie frakcje: Rockefellerów i Rothschildów. Pierwsi są za NWO i reprezentowani są m.in. przez G. Sorosa, który chce jednego rządu światowego "po trupach państw i narodów".

  Pozdraiwma
 • @ikulalibal 17:25:21
  Zonk , myslalem z wiesz
 • @ikulalibal 18:42:18
  //Pamiętasz? (musisz pamiętać) jak Polska była na ustach całego świata? jakie to frukta się na nas posypały? jakie splendory,noble i podziw świata?
  Coś z tego zostało? A wystarczyły dwie lub trzy publikacje i kilka odczytów na amerykańskich uniwersytetach Tomasza Grosa.//

  W.Sz.P. @Iklalibalu,

  Pamiętam. Pamiętam też "naszą" miss świata w nagrodę za wywalczenie demokracji. I tym podobne.

  Ale ciągle widzę, czytam, a mieszkając swego czasu na Zachodzie" pamiętam, że w tym pęcherzu "ichtys" (ἰχθύς, ΙΧΘΥΣ) jesteśmy, Polacy, postrzegani jak zapowietrzeni. Jako sprawcy II WŚ, hologramu parchów, itd.
  Już w tej chwili przeciętny człowiek Zachodu Polskę obwinia za wybuch II WŚ ponieważ Polacy mordowali żydów a Hitler to tylko starał się ich ratować, a później dopiero "zgłupiał" i zaatakował dobry i cywilizowany Zachód.
  Zachód też wierzy (i mnóstwo zakompleksionych Polaków też) że Hitler poszedł na ZSRR żeby walczyć z komunizmem, gdzie przecież sam Pan wie, że towarzysz Hitler został wystrugany za $zekle nowojorskich żydów w celu pomszczenia Lejby Bronsztajna pokonując i zabijając (jak np. Saddama Husajna) Józefa Stalina i PRZYWRÓCENIA komunizmu na terenie ZSRR. Bo to nie "komunizm" Stalina był celem, a on sam.

  //Zachód a szczególnie USA tradycyjnie pogardzają naszą czyli środkową i wschodnią częścią Europy.//

  Oczywiście. Serbowie jako ci, którzy nie zhańbili się przymierzem zbrojnym z żydowską międzynarodówką Hitlera zostali przykładnie ukarani, przecież.
  Polacy są hańbieni na co dzień, można by rzec rekreacyjnie. Serbowie zapłacili demokratycznym bombardowaniem ich kraju.
  Polacy płacą dzień w dzień. Zlikwidowaniem przemysłu, gospodarki polskiej, ostracyzmem, a "nasi" przywódcy ośmieszają Naród Polski i polską Państwowość na każdym kroku.
  W III RyPy nie kręci filmów Hollywood, a robi to głównie w Czechach, gdy jest potrzeba w scenariuszu.
  Nie ma już polskich traktorów, kombajnów, samojezdnych dźwigów teleskopowych, maszyn budowlanych jak ładowarki, lokomotyw, wagonów kolejowych wszystkich rodzajów. Nie wspominając o samochodach osobowych.

  Nawet ta, tak pogardzana i biedna Rumunia, ma nadal reaktywowaną Dacię. Chyba w nagrodę za zamordowanie rodziny Causescu, który jako jedyny na świecie spłacił żydowską lichwę, i wpisał do konstytucji zakaz zaciągania długów u żydowskich banksterów. Prawda?

  Szanowny Panie. Żaden europejski były kraj socjalistyczny (poza Serbią) nie jest tak gnojony jak Polska.
  Żaden. Bo tylko Polska jest przeznaczona do całkowitej likwidacji. Włączając w to biologiczną eksterminację rdzebnych tubylców.
  Ale to dopiero przed nami...
 • @Kmieć 19:48:56
  Dacia to po prostu Renault, tylko trochę biedniejszy. A Skoda to Volkswagen, choć trzeba przyznać, że w obu przypadkach pozostały marki. Ale technologie należą do tych dwóch wielkich koncernów.
  Ciekawe, że Causescu ostatnią podróż zagraniczną odbył do ....Iranu. I myślę, że to była jedna z przyczyn jego śmierci.
 • @ikulalibal 18:46:26
  Skoro opłaca się zachodowi kontrolować tę część Europy, to Rosji też może się opłacać.
 • @Pedant 18:53:03
  Dlaczego nie mogą? Przecież znani są z tego, że potrafią handlować całymi państwami i narodami.
 • @zbig71 20:13:11
  "Dlaczego nie mogą? Przecież znani są z tego, że potrafią handlować całymi państwami i narodami."

  Nie mogą bo nie mają siły na taką operację. Zresztą Rosja nie będzie zainteresowana. Nie po to się uwolniła od sowieckiego imperium aby znowu wejść w ten kanał.
 • @Kmieć 19:48:56
  //W III RyPy nie kręci filmów Hollywood, a robi to głównie w Czechach, gdy jest potrzeba w scenariuszu.//

  Co chcesz,stare,jeszcze przedwojenne,żydowskie powiązania.
  W końcu Havel walczył z komuną a że okazało się że za majątek stryja a nie za idee,to któż mógł przewidzieć. https://pl.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Havel

  //Żaden europejski były kraj socjalistyczny (poza Serbią) nie jest tak gnojony jak Polska.//

  Gdyby Polacy mogli spojrzeć na siebie tak jak patrzy "reszta świata" najpewniej przeraziliby się bardzo.Patrzą na nas jak na puste miejsce.
  Dokładnie tak jak napisał pod koniec XIX w Alfred Jarrye "W Polsce czyli nigdzie" .Ale uczciwie trzeba przyznać że nikt nie wyrządził Polsce tyle krzywdy co sami Polacy za podszeptem zdradzieckich elit.
  Bo jeśli porównywać się z innymi demoludami to trzeba stwierdzić że tylko Polski nie trzeba było pacyfikować i zastraszać bo sama przeszła na stronę wroga.Resztą trzeba było lekko potrząsnąć chociażby niespodziewanymi i nieomal równoczesnymi śmierciami ministrów obrony:grudzień 1984 Dmitrij Ustinow ZSRR,1985 Martin Dzúr Czechosłowacja,1985 Heinz Hoffmann NRD, 1985 István Oláh Węgry.
 • @Pedant 20:19:55
  Nie mają siły? Przecież i teraz nas kontrolują. To teraz nie mają siły? Czy Rosją uwolniła się od sowieckiego imperium, czy ją ,,uwolniono,,?
 • @zbig71 20:38:51
  "Nie mają siły? Przecież i teraz nas kontrolują. To teraz nie mają siły? Czy Rosją uwolniła się od sowieckiego imperium, czy ją ,,uwolniono,,?"

  Żadne państwo nie jest wszechmocne. To skomplikowana operacja, bardziej niż wysłanie astronautów na orbitę. Zawsze coś się pokiełbasi.
 • @ikulalibal 20:34:14
  //nikt nie wyrządził Polsce tyle krzywdy co sami Polacy za podszeptem zdradzieckich elit.//

  I Krk.

  Od wieków tak sobie robimy dobrze. Przynajmniej w oficjalnej historiografii.
 • @zbig71 20:38:51
  "Czy Rosją uwolniła się od sowieckiego imperium, czy ją ,,uwolniono,,?"

  Sama się uwolniła i pierwsza wystapiła ze ZSRR. Związek Radziecki był ciężarem.
 • @Pedant 20:46:30
  //Związek Radziecki był ciężarem.//

  Hahahahaha.

  Samo się nasuwa pytanie: dla kogo?

  Podobnie jak w przypadku oczywistych (talmudycznie) truizmów o nieopłacalności polskich zakładów przemysłowych w PRL. Jeden flagowy przykład to najnowocześniejsza wtedy fabryka papieru w Kwidzyniu(?)
  Pytanie kardynalne: DLA KOGO ZSRR był ciężarem a polski przemysł był nieopłacalny.
  Czyżby dla parchatej ręki niewidzialnego rynku? Wolnej od odpowiedzialności karnej?...
 • @krzysztofjaw 19:24:11
  //Niemniej musimy mieć to na uwadze i jakaś współpraca z syjonistami musi być. //
  Owszem, ale nie z pozycji kolanowo-łokciowej jak teraz. Muszą wiedzieć, że w Polsce rządzą Polacy.

  //D. Trump jest pod wpływem takiego nurtu, który dla Polski jest korzystny...//

  Trumpa za góra cztery lata nie będzie. I co wtedy?

  //Kiedyś napisałem, że Talmud żydowski jest najbardziej rasistowską księga świata a Izrael najbardziej szowinistycznym krajem świata//

  I chwała ci za to! Tylko nic ci nie mówi, że z tymi sługami szatana się nie pertraktuje?
 • @Kmieć 20:56:16
  "Pytanie kardynalne: DLA KOGO ZSRR był ciężarem a polski przemysł był nieopłacalny."

  Dla Rosji. Republiki radzieckie i cały blok był jak kamień u szyi.
 • @Pedant 21:07:03
  //Dla Rosji. Republiki radzieckie i cały blok był jak kamień u szyi.//

  Taki Texas, Colorado i w ogóle Południe USA, to też wszeteczny kamień na szyi postępaków tamudycznej prowieniencji.
  A jednak "włatcy móch" pilnują, żeby czasem się te regiony nie oddzieliły od koszernej macierzy.
  Mimo, że są wręcz kamieniem młyńskim u szyi postępaków z Wall Street, prawda?
 • @Pedant 21:07:03
  Poza tym, już ja widzę jaką Pan widzisz potężną i wielką Rosję bez "przybudówek"...
  Taka mała i okrojona, czysto koszerna, zaparchacona do imentu, była wzorcem demokracji. Prawda?
 • @Kmieć 21:14:03
  "Taki Texas, Colorado i w ogóle Południe USA, to też wszeteczny kamień na szyi"

  Lepszą analogią byłyby Honduras i Haiti. Ale to są chrześcijańskie kraje, nie to co Turkmenistan czy Azerbejdżan.

  Z drugiej strony Białoruś i Ukraina, może Kazachstan nie byłyby ciężarem.
 • @Pedant 21:07:03
  Ponieważ zaniebawem idę pod gęś, to na koniec jeszcze kilka słów ode mnie do Pana(?).

  Nie wkurwiaj mnie Pan bredniami o niewydolności ZSRR i ogólnie Słowiańskiego (wiem, wiem, to jak płachta na wielbłąda) Bloku Wschodniego.
  Powiedz mi Pan(?), dlaczego Zachód pod światłym przywództwem USA przez pół wieku walczył w "Zimnej Wojnie" z tymże blokiem zamiast po prostu się od niego odizolować i pozwolić mu ("komunistom") zapaść pod ciężarem własnej niewydolności?...
  Wystarczyło poczekać. Chyba?...
  Tak?...
 • @Pedant 21:24:25
  Ukraina? Oni nawet bez Rosji są dla siebie ciężarem.
 • Jeżeli Angela
  odmawia Trump'owi - to znaczy, że może to zrobić.
  Wniosek?
  Ważniejsze są te obszary w których Angela nie może odmówić Trump'owi - czyli ogonowi wywijającymi psem za wielka wodą.
  Czy ktoś o zdrowych zmysłach może uważać, że Niemcy stanowią o Niemczech?
 • @zbig71 21:30:31
  "Ukraina? Oni nawet bez Rosji są dla siebie ciężarem."

  Tak nie było 30 lat temu.
 • @Kmieć 21:30:17
  "Powiedz mi Pan(?), dlaczego Zachód pod światłym przywództwem USA przez pół wieku walczył w "Zimnej Wojnie" z tymże blokiem zamiast po prostu się od niego odizolować i pozwolić mu ("komunistom") zapaść pod ciężarem własnej niewydolności?...
  Wystarczyło poczekać. Chyba?..."

  Nie twierdzę że ZSRR był niewydolny. Ale właśnie na tym polegała "doktryna powstrzymywania" Kennana, która była realną podstawą strategii USA od końca lat 1940.

  https://www.pch24.pl/the-foreign-affairs--doktryna-powstrzymywania-rosji-sformulowana-w-1947-r--wciaz-aktualna,32318,i.html
 • @Pedant 22:12:32
  Bo 30lat temu nie odpalono tam banderyzmu.
 • Austria przeciwna funduszowi odbudowy unijnej gospodarki
  Minister finansów Austrii Gernot Bluemel oświadczył w sobotę, że rząd jego kraju nie zgadza się na propozycję Komisji Europejskiej w sprawie przeznaczenia 750 mld euro na odbudowę unijnej gospodarki po pandemii koronawirusa. Według władz w Wiedniu, Austria poniosłaby zbyt duże koszty. Bluemel wyraził swoje stanowisko w wywiadzie dla publicznego radia ORF. Jak stwierdził, w formie zaproponowanej w środę przez KE fundusz odbudowy jest nie do przyjęcia dla austriackiego rządu. "To dlatego, że obciążenie, jakie nakłada na austriackiego podatnika jest po prostu zbyt duże. Dlatego potrzebujemy wznowienia negocjacji, w których jesteśmy chętni uczestniczyć" powiedział Bluemel. Wcześniej kanclerz Austrii Sebastian Kurz ocenił, że oferta KE jest "dobrym wstępem do rozmów". Plan przedstawiony przez KE zakłada - po raz pierwszy w historii - zaciągnięcie na rynkach finansowych wspólnych pożyczek na kwotę 750 mld euro, z czego 500 mld trafiłoby do państw członkowskich UE w formie dotacji, a 250 mld w formie niskooprocentowanych pożyczek. Według zaproponowanego przez KE klucza, Austria miałaby dostać w ramach funduszu 7,5 mld euro, ale zostać obciążona kosztami długu na kwotę 21,5 mld. Austria nie jest jedynym krajem unijnym, który skrytykował plan KE. Podobne stanowisko zajęły pozostałe trzy państwa tzw. oszczędnej czwórki - Holandia, Dania i Szwecja, a także Finlandia i Czechy. Czechy byłyby jedynym płatnikiem netto w zakładanym funduszu spośród państw, które są w UE od 2004 roku.

  https://niezalezna.pl/332551-austria-przeciwna-funduszowi-odbudowy

  Ps...Austriacy zawsze dopłacali do UE. Teraz będą dopłacać znacznie więcej. Dlatego chcą negocjować. Jak Polska zacznie do UE dopłacać (na biedniejsze kraje), to też u nas będzie o tym dyskusja. A pożyczki są po to żeby Polska potem za nie kupowała niemieckie towary. Te pożyczki to będą pożyczki jakie zaciągnie na życzenie UE każdy obywatel i będzie musiał je spłacić z kosztami. A wydawanie będzie pod dyktando. Czy nie lepiej byłoby gdyby każdy kraj pożyczał na własną rękę w miarę swoich potrzeb i możliwości

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej