Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
794 posty 2216 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Apeluję: 2 maja winien być dniem wolnym od pracy!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ponadto danie Polakom 2 maja jako dnia wolnego od pracy jedynie usankcjonowałoby jego patriotyczne znaczenie dla polskiego narodu, ale także byłoby dużym ułatwieniem dla pracowników a nawet pracodawców.

 

 
Onegdaj Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
 
1 i 3 maja są dniami wolnymi od pracy. 1 maja jest Świętem Pracy a 3 maja Świętem Konstytucji 3 Maja i też rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, jakże jednak innej niż jest dzisiaj. 3 maja to także katolickie święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele Katolickim jako upamiętnienie ślubów powierzenia Polski pod opiekę Matki Bożej złożonych przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego.
 
Mamy więc ciąg rożnych świąt i różnych rocznic w dniach 1-3 maja każdego roku. Z tych trzech dni tylko 2 maja jest dniem roboczym, co wydaje się tak naprawdę niezrozumiałe ze względu na duże znaczenie zarówno naszych barw narodowych jak i docenienia naszej Polonii i Polaków za granicą.
 
W tym roku tak się złożyło, że akurat dzień 2 maja przypada w sobotę, ale przecież z reguły jest tak, że dzień ten przypada w zwykłych dniach pracy. W tym roku również mamy do czynienia z sytuacją szczególną: pandemią koronawirusa, która dość mocno wpłynęła na zwiększenie dni wolnych od pracy w wielu sektorach gospodarki, czy to w formie postojowego, wymuszonego  urlopu, pracy zdalnej czy też utraty  pracy. Ale przecież epidemia nie będzie trwała wiecznie a ustanowienie 2 maja dniem wolnym od pracy będzie ponadczasowe.
 
Ponadto danie Polakom 2 maja jako dnia wolnego od pracy jedynie usankcjonowałoby jego patriotyczne znaczenie dla polskiego narodu, ale także byłoby dużym ułatwieniem dla pracowników a nawet pracodawców.
 
Bo tak naprawdę ten dzień - jako jeden z tzw. "majówki" – stanowi dość duży problem dla obydwu tych grup zawodowych. Pracownicy gremialnie biorą wolne (chorobowe?) na 2 maja, aby móc np. gdzieś wyjechać z rodziną i znajomymi na "majowe dni grillowania", co wpływa negatywnie na produktywność i wydajność w określonej firmie.  Sami też pracodawcy i pracownicy zarządczy firm bardzo lubią takie wiosenne grillowanie.
 
Sądzę, że też makroekonomiczne skutki wprowadzenia dnia wolnego w owym dniu nie wpłynęłoby negatywnie na żadne wskaźniki i współczynniki w naszej gospodarce.
 
 P.S.
Nie zapomnijmy dziś wywiesić flag biało-czerwonych
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • autor
  Witaj w Dniu Ponieważ, w tym roku, 3 maja wypada w niedzielę, to dziś liturgicznie mamy Uroczystość NMP Królowej POLSKI dlatego pamiętajmy o tej małej zmianie w kalendarzu kościelnym. Jest to jednocześnie PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA dzień Niepokalanego Serca M.
 • Jak zostać Europejczykiem?
  Instrukcja:
  1. pochodzenie żydowskie, robotnicze
  2. zasadnicza szkoła zawodowa
  3. Związek Młodzieży Socjalistycznej
  4. "studia" przy przy KC PZPR
  5. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR
  6. członek Biura Politycznego KC PZPR
  7. "lewica"
  8. Bruksela
 • all
  Jakie święto obchodzisz najchętniej 1 maja czy 3 maja ?

  https://niepoprawni.pl/blog/tezeusz/jakie-swieto-obchodzisz-najchetniej-1-maja-czy-3-maja
 • @Jozio z Londynu 12:55:42
  Dziękuję za uściślenie i pozdrawiam
 • @Jozio z Londynu 12:56:42
  Hm... cha, cha, cha...
  Pzdr
 • Ciekawe
  Konstytucja 3Maja likwidowała demokrację szlachecką i wolną elekcję, zabierała prawo głosu szlachcie bez ziemi, a dziś jest uważana za.....święto demokracji.
 • @zbig71 14:38:20
  Osobiście też mam wobec niej wiele zastrzeżeń, ale kieruję je w stronę tego, że przez wielu jest uważana za konstytucję masońską.
  Pozdrawiam
 • @zbig71 14:38:20
  Ona chyba przede wszystkich uwalała radę Nieustającą, czyli pierwszy sensowny rząd. I przyspieszyła rozbiory. Poza tym, była chyba zamachem stanu w służbie masonerii i Prus.
 • @Wican 16:46:32
  Dokładnie. Może dlatego jest świętem demokracji?
  ;)
 • @Jozio z Londynu 13:06:04
  Husky, sp...j!
  Jesteś cieciu znowu na wylocie.
  Tym razem definitywnie.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej