Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
794 posty 2216 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

J. Gowin - czy to ostatnia droga do kompletnego upadku?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Osobiście nigdy nie ufałem J. Gowinowi, ale - jeżeli jego motywacją była i jest ta druga wymieniona przeze mnie opcja - to nawet po nim nie spodziewałem się takiej parszywej i antypolskiej postawy, i to w czasie obecnej walki z koronawirusem.

 Nie tylko ostatnio, ale dużo wcześniej uważałem, że dokooptowanie J. Gowina do Zjednoczonej Prawicy było i chyba jasnym się staje, że jest dużym błędem.

 
O nim samym często pisałem, również w kontekście obecnej jego wolty politycznej [1]. W tymże tekście zatytułowanym "Cz J. Gowin wbija nóż w plecy obozowi ZP?" pisałem m.in.:

"...należy się zastanowić nad motywacją J. Gowina do  występowania przeciwko pomysłom PiS-, tym bardziej, że jesteśmy w środku walki z koronawirusem i dodatkowe spory polityczne winny być odłożone na bok a tok demokracji w Polsce powinien trwać mimo walki z epidemią przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa obywateli, co spełniałoby powszechne głosowanie korespondencyjne". 

W powyższym kontekście napisałem o powodach takiej a nie innej postawy J. Gowina:
 
"Pierwszym jest jego długotrwale "ukąszenie" przez UD-UW a później przez PO. Ktoś kiedyś powiedział, że z takich partii można było i można wystąpić, ale z wnętrza nie można ich się pozbyć: "że jak długotrwale wlezą do wnętrza człowieka, to nie chcą już wyleźć". J. Gowin niestety jest tym wszystkim skażony, bo już dawno temu związał się z UW-UD (choć nie należał do tych partii) a później długotrwale z PO a to nie wróżyło i nie wróży nic dobrego. 

Jeżeli mamy do czynienia z tymże powodem, to jest łatwo wytłumaczalny. J. Gowin bowiem od dawna próbuje czegoś nowego i jest "sztandarem" bezwolnie owiewanym przez podmuchy wiatru, ale jego wartościami pozostały te, które sobie wpoił jeszcze za czasów UD-UW a później PO i trudno mu zawrócić z tamtej drogi.

Drugim powodem jest wydumane ego J. Gowina, które sprawia, że chce być za wszelką cenę mężem stanu a na to "nie pozwalają" mu dotychczasowe funkcje wicepremiera i ministra. Takie ego być może skłania go do chęci bycia np. z ramienia PO-KO premierem lub nawet w przyszłości prezydentem Polski. "Pozytywnie" na to ego wpłynęło też to, że jego ugrupowanie zdobyło w ramach Zjednoczonej Prawicy aż 18 posłów, co dodało J. Gowinowi pole do stawiania ultimatum PiS-owi, bo bez J. Gowina i jego posłów PiS mógłby stracić większość sejmową, pod warunkiem wszakże, że wszyscy posłowie Porozumienia poszliby za J. Gowinem w co osobiście wątpię.

I ten powód jest łatwo wytłumaczalny. J. Gowin po prostu lubi władzę i chce być kimś w tej władzy a dziś czuje się jak ptak w klatce PiS-u, bowiem tak naprawdę nie ma żadnego lub prawie żadnego wpływu na decyzje PiS-u i rządy M. Morawieckiego. Wicepremierem oraz ministrem został tylko dlatego, że jest niezbędnym ogniwem dla PiS-u a jeżeli nie byłoby to konieczne to nie zajmowałby tych stanowisk. Został odesłany do obszaru szkolnictwa wyższego, co chyba niezbyt mu się podoba. I stąd chce pokazać się jako polityk samodzielny, mąż stanu, który chce pokazać, że on też jest w tej ZP i ma coś w niej do powiedzenia".
 
Przytaczam te cytaty, bowiem chyba już powoli opada zasłona, która przysłaniała faktyczne przyczyny odejścia J. Gowina z obecnego rządu, bowiem wielu - w tym też ja - wysuwało mniej lub bardziej prawdopodobne hipotezy jego zachowania.
 
I prawdopodobnie cele jego działań są dwojakiej natury.
 
Po pierwsze być może - na co wskazują niektórzy publicyści - chce stworzyć nową koalicję lub ugrupowanie polityczne powstałe na bazie PSL z P. Kukizem i częścią upadającej PO-KO lub nawet z częścią PiS-u... co dziś może się wydawać nieprawdopodobne, ale polska scena polityczna już wiele widziała. 
 
O wiele bardziej negatywna dla Polski może być jednak chęć doprowadzenia w niej do przesilenia politycznego, którego schemat można opisać tak:
– wystawienie przez opozycję J. Gowina na nowego Marszałka Sejmu, o czym już krążą plotki, że może to nastąpić już na początku przyszłego tygodnia,
– "wyciągnięcie" przez J. Gowina przynajmniej sześciu polityków jego Porozumienia z koalicji ZP, co doprowadziłoby do PiS-owskiej mniejszości w Sejmie,
– gromadne głosowanie tej szóstki wraz z całą opozycją (PO-KO+PSL+Lewica+Konfederacja) na nowego Marszałka Sejmu,
– w konsekwencji powyższego rządy mniejszościowe PiS-u z Solidarną Polską i częścią Porozumienia,
– upadek rządu i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
 
Niezależnie, która z tych opcji implikuje polityczne posunięcia J. Gowina to jedno jest pewne. Są one pochodną jego charakterystyki przedstawionej przeze mnie na początku niniejszego tekstu i stają się synergią jego ukąszenia przez UD/UW i PO oraz jego niemalże takiej samej jak u Grodzkiego megalomanii, wybujałego ego i nawet mitomanii wraz z pychą. Myślę, że to właśnie te jego wybujałe ego chce wykorzystać totalna opozycja i dlatego być może zaoferuje mu owe stanowisko Marszałka Sejmu, co sprawi, że będzie "drugą osobą w państwie" (sic! - casusu Grodzkiego).
 
Osobiście nigdy nie ufałem J. Gowinowi, ale - jeżeli jego motywacją była i jest ta druga wymieniona przeze mnie opcja - to nawet po nim nie spodziewałem się takiej parszywnej i antypolskiej postawy, i to w czasie obecnej walki z koronawirusem. Tym bardziej, że tak naprawdę może on funkcjonować w przestrzeni politycznej tylko dzięki PiS-owi.
 
A tłem są oczywiście majowe wybory prezydenckie, którym jawnie przeciwstawia się J. Gowin, co rusz prezentując różne pomysły: za dwa lata a może latem tego roku. Uważam jednak, że wobec niechęci do zmiany Konstytucji wyrażanej przez PO-KO jego pomysły są li tylko jakąś "zasłoną  dymną" jego prawdziwych intencji.
 
A jakie mu przyświecają dowiemy się bardzo szybko i mam nadzieję, że jednak ja się myliłem i J. Gowin zachowa się z klasą i honorem godnym męża stanu... Może... Jeżeli będzie inaczej to dla J. Gowina jego postawa i działania okażą się ostatnią drogą prowadzącą go do politycznego upadku.
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Mieliśmy biblijnych 7 lat tłustych
  Ale rząd PiS nie okazał się mądrym Józefem a tylko głupim Jarusiem i Matouszkiem. Roztrwonili lata tłuste, wystarczyło pół miesiąca marca zatrzymania gospodarki by musieli pożyczyć 40 mld zł.

  Po maju, gdy Polacy zorientują się, że oni te kredyty muszą spłacić pogonią głupiego Jarka i Matouszka a potem przyjdzie zaciskać pasa.
  Dlatego z okazji urodzin życzę Jarkowi słonecznej celi.
 • @Zawisza Niebieski 20:30:57
  pogonią kiepskich, aby wybrać grandziarzy, a potem ostatni gasi światło.

  Tego, co napisałeś w ostatniej notce o 500+ czytać się nie da.
 • Czołówka PiSIackich nierządów
  1. Prezydent Andrzej Duda-był w UW
  2. Premier Mateusz Morawiecki-były doradca Tuska
  3. Wicepremier Gliński-lewackie skrzydło US
  4. do niedawna wicepremier Gowin-UW i PO.

  Oto elity PiSu
 • @interesariusz z PL 20:59:00
  Przecież premierem jest bankster. A prezes podejmuje decyzje o miliardach
 • @
  /jego długotrwale "ukąszenie" przez UD-UW a później przez PO. Ktoś kiedyś powiedział, że z takich partii można było i można wystąpić, ale z wnętrza nie można ich się pozbyć//
  Duda był członkiem UW, ultra żydowskiej partii. Jak zwykle niekonsekwencja autora.

  Każde działanie przeciwko PiS i Kaczyńskiemu jest korzystne dla Polski.
 • Mam pewność że Polska Polacy potrzebują Nowego Otwarcia !
  Panie Gowin ! w panu nadzieja że ten stęchły świrusowy histeryczny rząd PIS upadnie i zniknie raz na zawsze !

  Nowy rząd to nowy impuls dla Polski i Polaków !

  Polsce potrzeba OTWARCIA na Świat a nie tylko na USA i Ukrainę ! interesy mamy robić w oparciu o zysk a nie o interesy polityczne !!!!!

  Polacy ! PIS to tylko stęchła syjonistyczna agentura która realizuje wyłącznie interesy żydów syjonistów z USA !

  Duda PIS to już tylko służby represyjne i pan panie Gowin w tym nieciekawym towarzystwie nie pasuje !!!

  POTRZEBA POWOŁAĆ NOWĄ PARTIE CHADECKĄ W POLSCE !!!!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Autor
  Gowina znam, pewnie tak jak i Pan tylko z jego wypowiedzi i przekazów medialnych. Jaki jest jego cel w polityce, tego nie wiemy. Wiem jednak że z PiS i Kaczyńskim nikt kto ma nawet szczątkowe poczucie przyzwoitości długo nie będzie współpracować. Pisze Pan o jakiejś naprawie sceny politycznej, to śmieszne. PiS się jedynie liczy z takimi jak PO bo od kilkudziesięciu lat albo razem robili wałki, albo wiedzieli o swoich wałkach. Dlatego na ekranach i dla plebsu sprawiają wrażenie śmiertelnych wrogów a w rzeczywistości trzymają się j...a. Dlatego obojętnie czy rządzi PiS czy PO to przeciwnikom głos z głowy nie spadnie. Co do Gowina to dzięki sejmowej arytmetyce próbuje coś ugrać dla swojego ugrupowania. Jednak przyszłości dla niego nie widzę. Kaczyński żeby zrealizować swoje matactwa zgodzi się na wszystko, a jak osiągnie swój cel to partia Gowina skończy jak Samoobrona. Co do Gowina to też może być różnie.
 • Czy Gowin weźmie udział w intrydze opozycji?
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY185YmQ5ZS9wLzIwMjAvMDQvMjUvODI4LzUxNC9lYjQ5ZTQ2YTAyYzQ0OWJhOWJhY2EyOGJjYTllOTUzNC5qcGVn.jpeg

  Zadaliśmy b. ministrowi kilka pytań. Ale nie tylko my. W PiS też czekają na odpowiedź. Choć Jarosław Gowin kilkukrotnie zapewniał, że nie widzi w obecnym Sejmie alternatywny dla większościowego rządu Zjednoczonej Prawicy, to najwidoczniej opozycja nie rezygnuje z prób wyciągnięcia Porozumienia z rządowej koalicji. Według informacji do których dotarł portal wPolityce.pl, opozycja chce w poniedziałek zgłosić do laski marszałkowskiej kandydaturę Gowina, który miałby na stanowisku marszałka Sejmu zastąpić Elżbietę Witek. Czy prezes Porozumienia zna ten plan i jest skłonny go poprzeć? Całość pod linkiem
  https://wpolityce.pl/polityka/497435-czy-gowin-wezmie-udzial-w-intrydze-opozycji


  Ps...Cokolwiek zrobi już po nim. niezależnie od tego czy jest kretem, czy się jedynie zakiwał w nadmiarze pychy. Gowin nie odpowie, bo to niemota intelektualna. Takie niemoty ujawniły się w mojej klasie maturalnej. Gdy przyszło pokazać swoje umiejętności, z płaczem pobiegli do mamusi i oczywiście nie zdali. Kiedy rozliczą go za szkodnictwo wyższe ? Czy nie czas na wariant turecki? Czyżby szykował nam się piękny obrazek? Gowin w tęczowej, błazeńskiej czapce wymienia obsceniczne uściski z Biedroniem i Czarzastym, poklepywany po plecach w charakterystyczny, zarezerwowany dla poddanych sposób, przez Budkę i Tuska i czule ściskany przez Korwina-Mikke z portretem Putina w klapie, a nad nimi powiewa zielona koniczynka. Przecudnie! Jestem ciekawy, czy razem z Gowinem zeszmacą się też pozostali z Porozumienia. Już niedługo dowiemy się kto jest kim. Po co PiSowi był w ostatnich wyborach sojusz z Gowinem? PJK zbyt ufa ludziom. Warto przyjrzeć się kretowi Gowinowi w kontekście prywatyzacji kamienic Krakowskich.
 • ntryga polityczna opozycji? "W poniedziałek chce zgłosić do laski marszałkowskiej kandydaturę Gowina"
  Jak dowiedział się portal wPolityce.pl wśród polityków krążą ciekawe plotki dotyczące próby przeprowadzenia zmiany na stanowisku marszałka Sejmu. „Opozycja w poniedziałek chce zgłosić do laski marszałkowskiej kandydaturę Gowina” - słyszymy od jednego z nich. Czy wczorajszy wpis senatora Libickiego, to tylko zapowiedź kolejnych działań opozycji?
  https://wpolityce.pl/polityka/497414-tylko-u-nas-opozycja-zglosi-kandydature-gowina

  Ps...Pro esbecka opozycja kombinuje jak kulawy koń pod górę. Teoretycznie i praktycznie niema szans. Gowin za rozpoczęcie rozmów ze sprzedawczykami z opozycji jest już spalony. Wypad. Aparatczyk i układowiec. Nie ma poglądów tylko układy i stołki. Gowin powoli zamienia się w żałosne lewackie popychadło. Gowin Judasz już zawisł.
  Gowin, przed całkowitym wyeliminowaniem z życia politycznego, stara się z nowymi kolegami rozkołysać łódź w której wszyscy płyniemy. Egoizm tego człowieka, jego małość są szokujące. Mam kłopot z odpowiedzią na pytanie: kto aktualnie jest większym szkodnikiem? Grodzki czy Gowin?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:34:26
  tak, tak, każde dziłanie przeciwko Polsce jest korzystne dla Polski, jak przeżyje, to się wzmocni, no, chyba że nie przeżyje, i znowu zostanie na mapie tylko jako historyczna kraina.
 • @ele 22:15:51
  Może lepsze rządy syjonistycznej agentury niż rządy idiotów.
 • @marek500 09:29:22
  A ja uważam, że z Kaczyńskim, tak jak kiedyś z Gierkiem, nie dają rady współpracować złodzieje i grandziarze, stąd ciągle ma problemy, bo ludzie przy nim krępują się zło czynić.

  A jak Kaczyński może coś zobić przeciwko wszystkim? Przecież w jest sam. SAM !

  I tak niesamowicie dużo ugrał. Samotny mściciel otoczony przez zgraję oportunistów, przeciwko bandom obcych agentów.
 • @ele 22:15:51
  Trochę realizmu. Pisze Pan jak by tu coś od Polaków zależało. Już więcej do decydowania mieli za PRL. Pisze Pan powołać partię. Proszę Pana PiS, PO i przystawki rzucą się im wspólnie do gardła i nie spoczną aż jeszcze będzie dawała oznaki życia. Zresztą na jakąś zmianę polityczną muszą się zgodzić nasi suwereni,a w to wątpię. Już nawet ich namiestnik rozsądza czy prawdę podaje TVP czy TVN (ha,ha, ha, pozdrowienia dla różnych Krzysiów, Lisów i Józiów).
 • @interesariusz z PL 11:08:47
  Dlaczego przekręcasz moje słowa?
 • @interesariusz z PL 11:25:45
  Odważne to porównanie, ale w/g mnie zupełnie chybione. To że Kaczyński może w poprzek stawać różnym ,,biznesmenom'' (oczywiście nie swoim) to fakt. Przecież złodziej najlepiej wie jak się zabezpieczyć przed ograbieniem. Kaczyński ze swoim zakonem od upadku PRL kręci lody więc zna dokładnie jak to się robi. O ciągnięciu ze spółek skarbu nawet nie piszę bo to tylko na waciki.
 • @interesariusz z PL 11:25:45
  //stąd ciągle ma problemy, bo ludzie przy nim krępują się zło czynić.//

  Atak świrusa czy jakieś środki odurzające?
  Mam nadzieję, że to był jednak sarkazm.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:37:53
  bo uważam twoją opinię za niezbyt mądrą, do tego stopnia, że zareagowałem doprowadzeniem jej do absurdu.

  Napisałeś "Każde działanie przeciwko PiS i Kaczyńskiemu jest korzystne dla Polski." To jest dokładnie tak, jakbyś Polsce chciał ujebać głowę. Co zrobi Polska bez głowy ? Zdechnie.
 • @marek500 11:39:55
  Załóż partię, i poszukaj idealistów, którzy będą Cię słuchać.

  Wtedy złożę Ci hołd.

  W złodziejskim kraju to się nie da. Chcesz coś zmienić, musisz mieć watachę, która tego dokona. A watacha chce się nachapać. Nie ma wyjścia. Możesz tylko pilnować, aby mniej dotkliwie strzygła lud.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:39:57
  Płonną, a Ty jak uważasz ?
 • Do @interesariusz z PL 11:09:50
  Panie @interesariusz ! napisałem że Polsce trzeba NOWEGO Otwarcia ! z Pisem tego się nie zrobi ! bo to nie jest samodzielna partia tylko agentura żydowska z USA ! przykro mi to mówić bo sam głosowałem na Dudę !
  Panie @intresariusz ma pan racje że bez idiotów !!!! dlatego ?

  POLSCE JEST POTRZEBNA NOWA PARTIA CHADECKA !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @interesariusz z PL 11:54:00
  Napisałem w dużym skrócie. Miało być - PO PiS.
  Jeśli Ty utożsamiasz PiS z Polską to chyba nie mamy o czym dyskutować.
  PiS PO jedno zło! Ale PiS to większe zło.
 • Do @marek500 11:27:27
  Panie @marek500 ! jak to mówi Michalkiewicz ze za wszystkim stoją Tajne służby i to one podobno rozdają karty [ tak jak założyli PO ] to i mam nadzieje że powołają NOWĄ partie Chadecką nowymi ludźmi !

  Polacy ! PO, PIS to zgrane do cna karty i tak na prawdę ja to wiem ! ty to wiesz i wy to wiecie ! i czym prędzej się pozbędziemy trupów tym lepiej dla Polski i Polaków !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach
 • @ele 12:26:31
  Nie płakał bym z tego powodu, ale pod tym względem jestem pesymistą. większość która w tym bagnie się papla to dzieci albo pogrobowcy stalinowców lub korowców popędzonych przez Gomułkę . Lata się zmieniają, ustroje się zmieniają a ,,elity'' te same.
 • @ele 12:18:45
  Szanowny Panie ele (Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach), proszę nie zwracać się do mnie per "małpa interesariusz".

  Polsce wiele trzeba. Jednak tak krawiec kraje, jak mu materiału staje.

  Nie ma szans w Polsce na inną partię. A nawet jakby powstała, to sytuacja międzynarodowa przypomina tę przedrozbiorową.

  Jedną możliwością pozostania w całości jest poddanie się jednemu zaborcy. I właśnie to PiS czyni.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:24:02
  Jeśli uważasz, że PiS to większe zło od PO, to rzeczywiście nie mamy o czym rozmawiać.
 • @interesariusz z PL 12:53:54
  A nie jest tak?
  Masz jakieś argumenty?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:58:02
  Jak napisałem w dyskusji,
  ze względu na przywary ludzkie i zespołową głupotę, społeczeństwem rządzą bandy, które to społeczeństwo wykorzystują (strzygą),

  otóż PiS nie strzyże do gołej skóry.

  Przykłady: uwolnił spadki w rodzinie od podatku, pozwolił wycinać drzewa
 • Gowin marszałkiem Sejmu? Sasin: To polityczne science fiction, dementowane przez Porozumienie
  Kreta z V kolumny POKO Gowina trzeba raz na zawsze politycznie ukatrupić skoro nie docenił tego, że PiS go przygarnął, bo po odejściu z PO był przecież trupem politycznym, zresztą nigdy nie lubiłem zeszmaconych chorągiewek. Gowin w polityce krajowej nie ma żadnych już szans, szmaty wielokrotnego użytku mają miejsce na śmietniku. Gowin jest już skończonym politykiem. Jego ostatnie wybryki utkwiły w pamięci Polaków. Jeżeli ekipa Gowina chce jeszcze pożyć na scenie politycznej to już chyba wie jak ma głosować.
 • Autor
  Jarosław Gowin po ustąpieniu z funkcji wicepremiera wyraźnie oświadczył że pozostaje w koalicji prawicowej, i nie nastąpiły żadne inne jego oświadczenia że mogłoby być inaczej.
  I to jest w interesie nas (uwzględniając relatywność "nas") wszystkich, wylewając na niego kubły pomyj, lub stając się żywicielem polewaczy, nie jest dobrym śladem miłości.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej