Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
812 postów 2242 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Mój Smoleńsk

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pierwszym uczuciem, który mną wtedy targał był wielki smutek wyrażony łzami spływającymi po rozgrzanych policzkach. Nie mogły te łzy zaprzestać płynąć i w tym ich potoku słuchałem cały czas informacji o tej tragedii.

 Doskonale pamiętam ten dzień 10 kwietnia 2010 roku. Dzień, który we mnie tkwi do dzisiaj, poruszając me wnętrze w okrzyku rozpaczy, gniewu, złości, pragnienia zemsty a na koniec dumy, że jednak nasza Polska potrafiła wzruszająco pożegnać tych wszystkich, którzy zginęli w zamachu smoleńskim.

 
Wtedy jeszcze spałem, gdy ze łzami w oczach obudziła mnie moja mama i przekazała tą smutną informację. Nie wierzyłem jej i nie potrafiłem uwierzyć aż do momentu oficjalnego potwierdzenia, że niemal wszyscy z wojskowego samolotu lecącego do Smoleńska zginęli. Niemal, bo krążyły pogłoski, że trzy osoby przeżyły... jednak szybko je zdementowano.
 
Pierwszym uczuciem, który mną wtedy targał był wielki smutek wyrażony łzami spływającymi po rozgrzanych policzkach. Nie mogły te łzy zaprzestać płynąć i w tym ich potoku słuchałem cały czas informacji o tej tragedii.
 
Później pojawiły się złość i gniew. Kto to zrobił? Bowiem tak jak i dziś wtedy byłem przekonany, że ta tragedia nie była przypadkowa, co zresztą potwierdziły kolejne lata. Dalej w tym dniu przyszła jakaś pustka, wielka pustka jakby wyrwano mi serce i duszę. Patrzyłem bezwiednie na otaczające mnie przedmioty, tępo wpatrywałem się w ścianę i odrętwiały automatycznie wykonywałem jakieś działania dnia codziennego.
 
Refleksja przyszła później i zacząłem zastanawiać się nad tą specyficzną śmiercią wielu Polaków, w tym pary prezydenckiej. Jakże symptomatyczna ona była wziąwszy pod uwagę powód, dla którego lecieli oni do Smoleńska: upamiętnienie śmierci polskich patriotów zamordowanych z rąk sowieckiej NKWD. Jakże dziwna to zbieżność dat i okoliczności... Jakże dziwna to śmierć i co miała nam pokazać i co winniśmy zrozumieć?
 
Ale też pojawił się wielki ból po stracie kogoś najbliższego. Bardzo szanowałem ś.p. L. Kaczyńskiego za to co robił dla Polski i dla nas wszystkich, za tą dobroć płynącą z jego oczu, za patriotyzm, za wiarę i polski honor. Poczułem się osamotniony, niczym osierocony i zacząłem sobie przypominać to, co on mówił, jaki był na arenie międzynarodowej, tej naszej, polskiej i w życiu prywatnym.
 
I o tym jaki wobec niego był uruchomiony przemysł pogardy, ośmieszania i nienawiści płynącej ze środowisk naszej Polsce nieprzychylnych a nawet wrogich.
 
Napisałem w tych dniach wiersz...
 
Nie ma słów. Jest pamięć i nadzieja, i wiara...

Oj... nie ma słów...
Na gesty ostatnich lat minione,
Na zaprzaństwo przez III Rzeczpospolitą zdradliwą czynione...
Na ogrom rozpaczy zadanych Ojczyźnie,
Na platformianą swołocz poddaną sowieckiej i germańskiej zgniliźnie...

Oj... nie ma słów...
Na ból zadany Polakom w kraju i na dalekim uchodźstwie,
Na strach bijący z oczu tchórzy i zdrajców radośnie,
Na smoleński mord uczyniony na rodakach najbliższych,
Na kłamstwo bijące z oczu sowieckich myśliwych...

Oj... nie ma słów...
Na bezprawie owiane małością tysiącletnich wędrowców,
Na bałamutność niby wybrańców a odwiecznych bezpaństwowców,
Na cierpienia zadane naszej polskości...
Na ośmieszanie Krzyża w oparach fałszywej hrabioskości...

Oj... nie ma słów...
Na kłamliwą hipokryzję siejącą nienawiść,
Na pogardę godzącą w polską narodową tożsamość,
Na wasalizację i powolną utratę naszej Ojczyzny,
Na  jej upadek, w skali dziejów drastyczny...

Jest za to nasza pamięć, nadzieja i wiara,
Polska jest i będzie, tak wielka jak smoleńska ofiara...
Odzyskamy ją, odrodzi się jak zawsze w glorii i chwale,
A tragiczna śmierć smoleńska będzie fundamentem w tym dziele...
 
I też przyszło wzruszenie i wzmocnienie. Te tłumy na Krakowskim Przedmieściu zbierające się spontanicznie, te ich łzy, które były tożsame z moimi... i te tysiące zniczy płonące na biało-czerwono.
 
No i nadszedł czas na powrót na naszą ziemię tych, którzy zginęli i patrzyłem na te warszawskie kondukty żałobne podczas powrotu na polską ziemię Pary Prezydenckiej… Płakałem, ale oglądałem moją Polskę... Jakże wielu nas jest pomyślałem, jakże wielu jest polskich patriotów.
 
Uwierzyłem wtedy ponownie w naszego narodowego ducha. Zobaczyłem, że tożsamość polska nie została zabita. Ona była uśpiona i wtedy  odrodziła się w Nas... i stała się taka sama jaka była i w naszych Dziadkach, i Ojcach, którzy oddali swe życie, którzy walczyli o to, żebyśmy teraz mogli być dumnymi Polakami i żyć we własnym kraju…
 
Pamiętam też, że często w środowiskach patriotycznych czuliśmy się osamotnieni, mieliśmy poczucie bezsilności, rezygnacji i marazmu. Wtedy jednak pokazaliśmy, że jesteśmy silni... siłą tych tłumów stojących wzdłuż trasy konduktu żałobnego. Udowodniliśmy naszą siłę.. siłą tych łez spływających na policzkach jakże wielu, też młodych ludzi. Byliśmy silni... siłą tych wszystkich słów wypowiedzianych i siłą krzyku milczenia…
 
Podziwiał nas wtedy świat a my nie wstydziliśmy się narodowej flagi biało-czerwonej, naszej historii, tradycji, naszego wzruszenia. Wszyscy, my Polacy poczuliśmy dumę z polskości. Także Ci, którzy politycznie mieli odmienną wizję Polski, ale z chrześcijańskim, europejskim szacunkiem traktowali  innego człowieka. I kochali Polskę... z godnością milcząc nad grobami i oddając hołd śmierci... dla afirmacji przyzwoitości życia. Łączyło nas wtedy jedno... mimo różnic podglądów byliśmy polskimi Patriotami
 
Patrząc na te tłumy Polaków ... znów uwierzyłem, że wygramy naszą Polskę i trzeba być wytrwałym w tym dążeniu, nawet tylko dla nich, dla prezydenta, którzy polegli w służbie narodu i państwu...
 
Pomyślałem sobie wtedy, że widok tych tłumów byłby dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego chyba najpiękniejszym podziękowaniem jaki mógł otrzymać od swoich Rodaków... gdyby żył. Wierzę, że jednak widział i gdzieś tam z góry szepnął wtedy: Dziękuję...
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • autor
  Tak na poważnie, co dobrego dla Polski i Polaków zrobił L. Kaczynski - tak konkretnie, merytorycznie.
  Proszę wymienić pięć spraw, które dzięki LK umocniły naszą ekonomię, politykę zagraniczną, gospodarkę, wymiar sprawiedliwości, bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, opieki medycznej obronność. itp.
  Chodzi o to aby wykazać ile projektów ustaw zaproponował sejmowi dotyczących w/w spraw.
 • To
  Była bardzo słaba prezydentura. Zresztą wszystkie prezydentury po 90 roku to tragedia, łącznie z obecną. Polactwo lubi śmiać się z Czechów, zupełnie nie wiadomo dlaczego, tylko Czesi mogli mieć głowy państwa na poziomie. Mam na myśli Klausa i obecnego prezydenta Zemana. My natomiast mamy same pomyłki i nieszczęścia. A najtragiczniejszą jest Duda.
 • Cóż - rzeczona katastrofa
  powinna uświadomić sierotom po Polsce w atrapie Polski, że Polski już nie ma, że jest tylko jej atrapa - dlatego w ogóle była ta katastrofa możliwa a przecież ona nie była jedyną w tamtym czasie.
  Wniosek?
  O dokonaniach prezydenta atrapy Polski - Lecha nie wypowiadam się - bo on zrobił wiele - ale nie na korzyść sierot po Polsce w atrapie Polski. Nie dla sierot a kosztem tychże sierot!
 • @zbig71 13:27:44
  To prawda, obecny to jakaś katastrofa, polega to na tym, że człowiek jak musi wykonywać nie swoje polecenia, realizować obce sprawy czuje się taki zagubiony, męczy się, ale nie ustąpi, bo zleceniodawcy uważają co innego. W końcu taka kanalia kończy w psychiatryku, na pewno szczęśliwy w swoim życiu nie jest i nie będzie.
 • "Dzień, który we mnie tkwi do dzisiaj, poruszając me wnętrze w okrzyku rozpaczy, gniewu, złości, pragnienia zemsty"
  aby się mścić, trzeba wiedzieć na kim,

  a jak się nie wie,

  to jest to pragnienie zemsty na BOGU,

  w Wielki Piątek! wstyd i hańba,

  nie po to Syn Boży oddawał ostatnie tchnienie.
 • @interesariusz z PL 14:31:07
  https://www.youtube.com/watch?v=YxGBcy8QI6U Salute .
 • autor
  " tych wszystkich, którzy zginęli w zamachu smoleńskim" Po tym stwierdzeniu moje zainteresowanie postem znikło....
 • @zbyszek77 14:54:07
  Niektórzy chcą przez "zamach" dowartosciować miernego prezydenta. A po co byłoby zabijać kogos takiego? Kogoś, który był popychadłem małej Litwy i małej Gruzji? Człowiek bez żadnego znaczenia.
 • @Wican 15:07:41
  Na pewno po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego już znaczenie Kaczyńskiego zmalało do zera. Jego wyprawa do Gruzji w 2008 roku odkryła, że Polska jest popychadłem Stanów Zjednoczonych. A obietnice składane Żydom w Izraelu to totalna kompromitacja.
 • @interesariusz z PL 14:31:07
  Pisałem o rym co wtedy myślałem..
  Pzdr
 • Niepokoję się o pana krzysztofjaw
  Jeśli przypadkiem nie jest pan szesnastoletnią pensjonarką,jakąś panną z mokrą głową a dorosłym facetem, to muszę powiedzieć że coś niedobrego dzieje się z pańskimi emocjami.Zawsze wyrażał pan emocje w sposób tak egzaltowany? powinien pan coś z tym zrobić.
 • @Wrzodak Z. 13:05:43
  "Proszę wymienić pięć spraw, które dzięki LK umocniły naszą ekonomię, politykę zagraniczną, gospodarkę, wymiar sprawiedliwości, bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, opieki medycznej obronność. itp."

  Ciekawe czy kiedyś doczekamy się odpowiedzi... ;-(

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @Jasiek 17:55:52
  //Ciekawe czy kiedyś doczekamy się odpowiedzi... ;-( //

  Na razie o tym zapomnij.

  /Prokuratura ukrywa wyniki ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej
  Smoleńskie śledztwo utknęło w martwym punkcie. Żeby pchnąć śledztwo do przodu, prokuratorzy musieliby uderzyć w dogmaty PiS: o zamachu, o wybuchach na pokładzie, o spisku Tuska z Putinem. W prokuraturze nie widać woli, by to zrobić.

  Prokuratura Krajowa ukrywa przed opinią publiczną wyniki badań próbek pobranych podczas sekcji zwłok oraz ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej
  Wiosną 2017 r. prokuratura ogłosiła wszem wobec, że wysyła je do zagranicznych laboratoriów. To miało pokazywać dystans związanych z PiS szefów prokuratury do wcześniejszych badań w kraju, które nie dawały podstaw do twierdzeń o zamachu
  Sprawdziliśmy w zagranicznych laboratoriach — wyniki badań próbek od wielu miesięcy są już w Polsce
  Prokuratura nie odpowiedziała nam na pytania, co z nich wynika. — Zapewne nic, bo gdyby wyniki wskazywały na obecność materiałów wybuchowych, to prokuratura na pewno zrobiłaby raban — mówi Onetowi mec. Władysław Pociej, pełnomocnik rodzin członków załogi tupolewa
  /
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/katastrofa-smolenska-prokuratura-ukrywa-wyniki-ekshumacji/3n3pmqk
 • Mi wcale nie było przykro ! naprawdę !!!
  Pomyślałem tylko ze Polska pozbyła się kilkanaście okupantów żydowskich

  Słowianie ! Jeżeli są duchy to wierze że duchy pomordowanych polskich oficerów dało nauczkę żydowskim okupantom za chucpę wyborczą którą chcieli żydzi zrobić na grobach POLAKÓW !!!!

  Apel ! żydzi !!!!! dlaczego nie dacie do przesłuchania taśm od wylotu z Warszawy do katastrofy !!! ???/ dlaczego ukrywacie taśmy ????

  Słowianie ! okupacja żydo-rasistowska dalej trwa jesteśmy traktowani przez żydów jak bydło !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach
 • Do @zbig71 13:27:44
  Piszesz pan [ resztą wszystkie prezydentury po 90 roku to tragedia, łącznie z obecną. Polactwo lubi śmiać się z Czechów, zupełnie nie wiadomo dlaczego, tylko Czesi mogli mieć głowy państwa na poziomie. Mam na myśli Klausa i obecnego prezydenta Zemana. My natomiast mamy same pomyłki i nieszczęścia. A najtragiczniejszą jest Duda. ]

  Mamy pomyłki bo ta są żydzi i ukraińcy a nie POLACY ! a oni Polaków NIENAWIDZĄ !!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ikulalibal 18:21:15
  "Na razie o tym zapomnij.

  /Prokuratura ukrywa wyniki ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej..."

  Moim zdaniem to komunikat, dla tych co mają go zrozumieć.
  A najbliżej prawdy był chbya Cieszewski i Braun, który przytoczył jego słowa. Wynikało z nich, że szczątki jakiegoś samolotu były rozłożone co najmniej 5 dni przed katastrofą i przykryte białymi plandekami....

  A teraz wydarzenia kwietniowe są już chyba tylko wykorzystywane politycznie i co najwyżej ktoś taki jak Szanowny Autor napisze coś bardziej ckliwego...

  Pozdro!
 • @Jasiek 19:49:13
  //A teraz wydarzenia kwietniowe są już chyba tylko wykorzystywane politycznie//

  "już tylko politycznie" ? od początku wykorzystywane były wyłącznie politycznie i nijak inaczej.A ja wciąż nie wiem kto organizował wycieczkę.


  //A najbliżej prawdy był chbya Cieszewski i Braun //

  Wersja ta ma jedną za to potężną wadę.Mianowicie nie da się znaleźć logicznego motywu uzasadniającego zorganizowanie tak zawiłej intrygi i karkołomnej jej realizacji dla usunięcia nic nie znaczących postaci.Po co?
 • @Wican 15:07:41
  "Niektórzy chcą przez "zamach" dowartosciować miernego prezydenta. A po co byłoby zabijać kogos takiego?"

  Jedyna rzecz jaka przychodzi mi do głowy, to jest nie to co zrobił, tylko to czego nie chciał zrobić...
  Myślę, że za słabo atakował Rosję i nadażył się wygodny moment, żeby go wyeliminować i winę zrzucić na samych Rosjan.

  Ukłony
 • @ikulalibal 19:58:52
  "...dla usunięcia nic nie znaczących postaci.Po co?"

  Znaczące jest usunięcie postaci nie tyle znaczących, co niewygodnych. A znaczące i to bardzo może okazać się w wielu przypadkach terytorium Polski i wpływ na dowodzenie nawet tymi resztkami armii jaka nam pozostała. Ale czy się nie mylę, to nie wiem...
  W tej katastrofie najprostsze wytłumaczenie z brzozą jest tak lipne, że szok. Zamach umiejscowiony w Smoleńsku też odpada, bo widać wtopy w inscenizacji....
  Intryga nie musi się okazać poza tym karkołomna dla organziatorów - przekaziory robią swoje, a karki łamane są tym, którzy niechcący odkryją prawdę.
 • @ikulalibal 19:58:52
  Może to sprawa na przyszłość, teren przygotowywany na przyszły konflikt z Rosją?
  Tak czy owak Kaczyński chyba chciał zrobić jakiś krok w stronę Rosji.
  I komuś ważnemu niezbyt się to podobało.
 • @ Autor
  O! Ałtor, gratuluję pudła na Szalom24 ;-DDDD

  U mnie 1*

  Ale pozdrowienia załączam.
 • @zbig71 20:14:13
  "Tak czy owak Kaczyński chyba chciał zrobić jakiś krok w stronę Rosji.
  I komuś ważnemu niezbyt się to podobało."

  Myślę, że możesz mieć rację.

  Ukłony
 • @Jasiek 20:19:19
  Pilnowali Angole Polski przed wojną, byśmy nie dogadali się z Niemcami, to teraz też nas pilnują,,nasi sojusznicy,,.
 • @zbig71 20:14:13
  //Tak czy owak Kaczyński chyba chciał zrobić jakiś krok w stronę Rosji //

  Nie ważne co chciał ważne co robił. 12.8.2008 r stając po stronie Saakaszwilego wziął na siebie moralną odpowiedzialność za śmierć kilkuset obywateli RF.Na terytorium Osetii za wiedzą ONZ pełnili służbę kontyngent pokojowy złożony z Rosjan i Osetynczyków.Był to warunek zakończenia w 1992 roku wojny między Osetią a Gruzją.
  / że teren Osetii Południowej, wciąż formalnie należącej do Gruzji, patrolowany będzie przez siły pokojowe złożone z żołnierzy rosyjskich, gruzińskich i południowoosetyjskich. Ten stan rzeczy utrzymywał się we względnym spokoju aż do roku 2004; gdy po wyborze Saakaszwilego na prezydenta Gruzji dochodziło coraz częściej do sporadycznych zakłóceń zawieszenia broni. /
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_w_Osetii_Po%C5%82udniowej_(1991%E2%80%931992)

  Izrael za jednego zaginionego żołnierza zrównał Bejrut z ziemią więc co powinna zrobić Rosja za kilkunastu swoich żołnierzy kontyngentu pokojowego poległych na skutek agresji Saakaszwilego.Powinna zrównać Tbilisi z ziemią,błazna Saakaszwilego związać i postawić przed wojennych trybunałem w Rostowie zaś Kartofla kopniakami wygonić do domu.
  Nie wiem więc na czym miałby polegać ten krok kaczyńskiego w stronę Rosji.Zamierzał przepraszać ? za Osetię ? za polskie rakiety w rękach czeczeńskich terrorystów?
 • @ikulalibal 20:49:00
  To prawda. Liczą się fakty dokonane , a nie zamiary.
 • @ikulalibal 19:58:52
  "Wersja ta ma jedną za to potężną wadę.Mianowicie nie da się znaleźć logicznego motywu uzasadniającego zorganizowanie tak zawiłej intrygi i karkołomnej jej realizacji dla usunięcia nic nie znaczących postaci.Po co?"
  Nawet w kategorii ruskich troli jesteś wyjątkowo obślizgłą figurą.
 • @Wrzodak Z. 13:46:01
  W końcu taka kanalia kończy w psychiatryku..............
  Jesteś kanalią. Po prostu.
 • @rymark 10:41:13
  Nic tak nie boli jak prawda
 • @zbig71 11:27:00
  "Nic tak nie boli jak prawda"

  Widać jestem masochistą, bo prawdę kocham.
 • @Pedant 11:33:03
  Ok.
  Tylko to było do osobnika ,,rymark,,.
 • @Jasiek 20:00:06
  A może by nie chodziło o niego? A np. o szefa NBP? Sądzę, ze to ważniejsza funkcja niż Prezydent III RyPy
 • @zbig71 13:33:27
  Albo ktoś ma 2 konta? I nagle się pomylił i nie z tego odpisał. Ja miałem kiedyś tak na jednym z forów sportowych. Okazało się, ze jeden nick pisał merytorycznie a drugi prymitywnei. Ale ktoś się w końcu pogubił. Nie wiem, tak se tylko rzuciłem
 • @Wican 21:15:29
  Tu taki samozwańczy nauczyciel (dyrektor szkoły kiedyś ponoć) tak dbał o reputację, że jak chciał kogoś zbluzgać to z drugiego pisał - w sposób obrzydliwie prymitywny - bez argumentów.
  Zawstydzony wybył ale niedawno wrócił... Teraz znów zaczyna banować...

  Są i tacy... Cóż?
 • @Jasiek 17:55:52
  //Ciekawe czy kiedyś doczekamy się odpowiedzi... ;-(//
  Może kiedyś, Pan Krzysztof Wspaniały, (cytuję z niepoprawnych) ''lubi dyskutować merytorycznie ze swoimi przeciwnikami''. Na razie cierpliwie czekamy. Albo jest jedno albo. A raczej trzy.
  Pan Krzysztof nie uważa Cię za swojego przeciwnika
  Pan Krzysztof uważa Cię za niegodnego przeciwnika
  Pan Krzysztof nie zna odpowiedzi do zadanych mu pytań.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej