Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
794 posty 2216 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

A sądy swoje...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

I m.in. dlatego konieczna jest głęboka reforma systemu sądownictwa w Polsce. Ja się nawet zastanawiam czy ta reforma nie winna iść w kierunku sądownictwa USA.

 Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce, ale podobno niezawisłe sądy robią swoje, czyli orzekają tak, że zwykłemu człowiekowi przychodzi tylko jedno spostrzeżenie: sądownictwo jest do całkowitej reformy.

 
Całkiem niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu (sic!) zwolnił z aresztu Arkadiusz Ł. który był oskarżony o o zorganizowanie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się tzw. oszustwami "metodą na wnuczka". Jego grupa wyłudziła w ten sposób prawie prawie 1,6 mln zł bo za "czyny, które mu zarzucono, został już wcześniej skazany. skazany. Sąd zwolnił go z aresztu a sędzią był Aleksander Brzozowski z Sądu Okręgowego [1].
 
No i cóż się okazało? Ano w niemieckich mediach decyzja SO była powszechnie krytykowana, bo Arkadiusz Ł. prowadził działalność również na terenie Niemiec. Prokuratura złożyła też  wniosek o ponowne aresztowanie "Hossa". Sąd kazał go aresztować, ale gdy policja przyszła po Arkadiusza Ł., nie było go w domu. Teraz rozpoczynają się poszukiwania i wydano wobec przestępcy list gończy, który został wydany... a jakże! przez tego samego sędziego z Poznania. To naprawdę zakrawa o kpinę, śmieszność i jakąś hipokryzję SO i samego sędziego [2].
 
No ale to nie wszystkie "igraszki" naszych sądów. W ubiegły piątek okazało się, że zwolniono z aresztu tymczasowego 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej sprzedającej nielegalnie leki za granicę. Sąd też nie zastosował wobec nich nawet wolnościowych środków zapobiegawczych. Decyzję podjął Sąd Okręgowy w Gdańsku (sic!).
 
Grupa wywoziła polskie leki za granicę, by tam sprzedawać je z olbrzymim zyskiem. Bandyci to nie tylko cwaniacy. To ludzie bardzo niebezpieczni. Jeden ze zwolnionych podejrzanych podczas pobytu w areszcie podżegał do polania substancją żrącą córki innego podejrzanego w celu wymuszenia na nim zmiany złożonych wyjaśnień. I taką to grupę sąd sobie wypuścił a przecież ABW rozpracowywała ją ją miesiącami. Prokuraturze udało się zakwestionować transakcje sprzedaży leków na około 50 milionów złotych a Minister Sprawiedliwości Z. Ziobro zapowiedział ostrą walkę z mafiami lekowymi. Ta decyzja SO jest kompromitacją tegoż sądu i kpiną z wymiaru sprawiedliwości.
 
Oczywiście - podobnie jak we wcześniejszej sprawie - SO nie zastosował wobec członków mafii lekowej nawet wolnościowych środków zapobiegawczych. Obecnie podejrzani ci przebywają już na wolności. Od decyzji sądu prokuratura złoży zażalenia. "Dlaczego sąd nie wziął pod uwagę, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż podejrzani wrócą do swojego procederu? Przecież przestępcy mogą teraz mataczyć oraz próbować ukryć już osiągniętych przez nich korzyści" [3].
 
Należy się głęboko zastanowić nad przyczynami takich i podobnych werdyktów sądów. Czyżby to była nawet walka z prokuraturą Z. Ziobry? Tego nie wiem, ale powyższe wyroki są szokujące i dające wiele do myślenia.
 
I m.in. dlatego konieczna jest głęboka reforma systemu sądownictwa w Polsce. Ja się nawet zastanawiam czy ta reforma nie winna iść w kierunku sądownictwa USA. Oczywiście z lekkimi zmianami dotyczącymi kwestii regionalnych, ale z powszechnym wyborem sędziów poprzez głosowanie suwerena i ławą przysięgłych.
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • @autor
  Jest ku temu okazja.PIS będzie musiał wprowadzić stan wyjątkowy i powinien to wykorzystać i na mocy dekretów oczyścić resort sprawiedliwości ze śmieci które uwiły tam sobie wygodne gniazdko jak np.Tuleja Żurek,Gersdorf i jeszcze parę setek górali ze wzgórz Golan którzy obsiedli sądy jak karaluchy.
 • @matterhorn 18:08:07
  Jest taka teoretyczna możliwość, ale w takiej sytuacji zgadzam się z Gowinem, że wybory winny być odroczone o rok. Może w tym czasie udałoby się sądy pozmieniać, tym bardziej, że UE ma teraz inne problemy związane z jej niewydolnością w walce koronawirusem.
  Pozdrawiam
 • Problem ważki i istotny, ściśle związany z powagą i dumą narodową !!!
  za istotę tematyczną 5*
  Po jaką cholerę kombinować, jak przysłowiowy koń pod górkę !?
  W aspekcie klarownych zapisów Konstytucyjnych, to nie nie należy lansować żadnej reformy czy też naprawy a stworzyć za pomocą zwykłych ustaw ( PIS ma większość sejmową ) PODSTAWY PRAWNE SĄDOWNICTWA RZECZYPOSPOLITEJ !!!
  I w ciągu miesiąca może być już po kłopocie !!!
  Jest to jasne i oczywiste, tylko ... trzeba chcieć to wykonać !!!
 • Czyli co - tzw. sądy
  miałyby służyć Polakom? Dobre sobie.
  Wniosek?
  Wygrasz w polu to i potem wygrasz w sądzie - a tymczasem Polacy dostali wciry w polu i podczas II WŚ i podczas wojny z Jaruzelem i podczas tzw. transformacji - no to jak - no jak!
 • @katparanoi 21:04:37
  Tak by było najlepiej, ale która partia to zrobi. Wszystkie obecne partie patrzą tylko żeby przejąć takie instytucje i ręcznie nimi sterować. Wiadomo dlaczego. Ja tam do PiS (ani do żadnej innej obecnej partii) zaufania nie mam i myślę że reforma sądownictwa skończyła by się tak jak reforma TVP. Może tak jak autor pisze że model amerykański (chociaż i tam wałki się zdarzają) był by dobry, tylko kto to by wprowadził ? Politycy takiej władzy dobrowolnie się nie zrzekną.
 • @katparanoi 21:04:37
  Może i można w taki sposób, ale raczej byloby to trudne, bowiem nie są otwarte zawody prawnicze a to powoduje, iż do sądów dostają się pociotkowie komunistycznych sądów.
  Pzdr
 • @marek500 21:30:39
  Ja... mimo, że nieraz się zarzekałem, to wcale nie jestem fanatykiem PiS-u.
  Bardziej monarchistą konstytucyjnym. I ma Pan rację, że politykom (obojętnie z której strony) będzie trudno zrzec się władzy.

  Tym niemniej takie skandaliczne wyroki jakie opisałem nie powinny mieć miejsca i powinna być jakaś kara za taką niefrasobliwość bo inaczej... można pomyśleć, że wszystkich można kupić.

  Pozdrawiam
 • Jeżeli PiS zechce wymienić obecnych sedziów na swoich,
  to po pierwsze nie będą oni lepsi, a po drugie, skąd PiS ich weźmie. Przecież jak pokazuje ubiegła kadencja władzy PiSu, nic nie powstało takiego, aby wzbudzić jakiś zachwyt, czy mieć nadzieję na jakiś cud w jakiejś dziedzinie.
 • @krzysztofjaw 22:10:45
  A jest Pan pewny że w tych procesach w ,,tylnych ławkach'' nie siedział jakiś polityk ? Sędzia z własnej woli postępuje raczej racjonalnie, bo mu wisi osobnik który siedzi w ławie oskarżonych. Jednak jak się pokazują naciski z boku to już różnie bywa. A kto naciska ? Raczej nie szwagier, kochanka czy kumpel. Duże ryzyko za darmo. Oczywiście wchodzi możliwość przekupstwa lub zastraszenie, ale myślę że statystycznie to chyba układy dominują.
 • Już Lenin powiedział, że im gorzej tym lepiej
  Im gorsze prawo i skuteczniejsze kręgi podejrzeń bez sądowej mocy tym łatwiejsza pasożytnicza selekcja i kreacja sądowych slupów prezessimusa. Sądowi potrzebny jest aresztowany wpodejrzany jeśli może mataczyć lub zacierać i fałszować dowody, chyba, że musi się wykazywać nadgorliwością przed przywódcami rządzącymi w kulcie systemu dyktatury slupów prawniczego hajdamactwa i psychofrenicznego pieniactwa przeciw zdradzieckim mordom i kanaliom w kręgach podejrzeń.
 • PIS prowadzi reformy pozorne, zresztą nie tylko w obrębie sądownictwa
  Działania Prawa i Sprawiedliwości w praktycznie wszystkich dziedzinach sprowadzają się do powiedzenia: "ile to trzeba pozmieniać i natrudzić się, żeby wszystko pozostało po staremu".

  Jak mówi ewangelia, oceniać człowieka i ludzi należy nie po tym, co mówią, nie po tym, co robią, ale po owocach. Owoce dotychczasowych działań PIS są marne. Nic do końca nie załatwili, a to co załatwili, zrobili nie tak, jak należy.

  Nawet sztandarowe 500+ to karykatura, bo zarabiający grube, wielotysięczne sumy miesięcznie śmieją się, gdy je pobierają. Z 13 emerytury też... Mój znajomy, odbierający co miesiąc 6-tysięczną emeryturę, mocno się zdziwił, gdy też dostał "trzynastkę" i z szyderczym śmiechem zakomunikował mi: "Wiesz co, mnie też to dali! he, he, he... Nie wiem, po co, ale dali." Niektórzy naprawdę z tego powodu pękają ze śmiechu.

  Sądownictwo, jak leżało, tak leży. Prokuratura, jak umarzała, tak umarza. Jak ludzie pracowali na śmieciowych umowach o pracę, tak pracują. Jak łamane były prawa pracownicze, tak dalej są łamane. Jak działały lokalne mafie samorządowe, tak dalej działają, jeszcze im przedłużyli kadencje do 5 lat... Itd. itp.

  O "walce" z pandemią nawet nie wspomnę, bo co z tego wyjdzie, zobaczymy za jakiś czas. Stawiam dolary przeciw orzechom, że wyjdziemy z tego gorzej niż nasi sąsiedzi.
 • @Anna-PK 22:10:53
  Sytuacja teraz jest zupełnie inna, bo PiS rządzi samemu i doprawdy nie wiem, dlaczego jeszcze minister sprawiedliwości nie podjął inicjatywy uwolnienia zawodów prawniczych a wtedy (2005-2007) bardzo tego chciał. Pozwoliłoby to zasilić prawnikami (młodymi) spoza sitwy i postkomunistycznej kasty sądowniczej.

  Pozdrawiam
 • @marek500 22:25:41
  Oczywiście, że "na układy nie da rady", ale kasa też za tym stoi... jestem tego niemal pewien.
  Pzdr
 • @rumpelsiltskin 23:55:19
  Zgadzając się z niektórymi Pana tezami i konstatacjami nie mogę się zgodzić, że rząd niczego nie zrobił, szczególnie w kwestii społecznej. To 500+ czy 13-tka dla emerytów jest naprawdę potrzebna. Ludzi, którzy mają więcej emerytury jak powiedzmy 2-2,5 tys zł jest minimalna w stosunku do calości emerytow. To samo jest z rodzicami dzieci. Czy wszystko idzie dobrze? A owszem, nie!

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej