Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
699 postów 1872 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Czy czynne prawo wyborcze uzyskają 16-latkowie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Później podobnie mówiło się o wyborach samorządowych i wskazywano, że np. Austria już w 2007 roku uchwaliła stosowne zmiany a dyskusja w tym temacie rozpoczęła się w Finlandii i Norwegii.

 Umożliwienie głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego osobom od 16. roku życia zakłada opozycyjna Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa, które zapowiedziały, że poprą złożony przez brytyjski rząd projekt ustawy o wyborach 12 grudnia, ale chcą dać czynne prawo wyborcze 16- i 17-latkom oraz obywatelom państw Unii Europejskiej, którzy mają status osoby osiedlonej. Nie wiadomo jeszcze, czy poprawka rozszerzająca czynne prawo wyborcze zostanie poddana pod głosowanie, a jeśli tak, to czy uzyskałaby poparcie [1].

 

Nie jest to pojedynczy głos w tej sprawie. Przypominam sobie np. fakt, że podobny projekt onegdaj w Polsce złożył w Sejmie Twój Ruch. Wtedy według posła Michała Kabacińskiego z TR "młodzi ludzie mają powinny mieć prawo do dostępu do polityki (...) a jeśli faktycznie chcemy zwiększyć frekwencję wyborczą, przybliżyć większą grupę młodych ludzi do decyzji politycznych (...), to powinniśmy zagwarantować prawo wyboru. Niestety - nad czym ubolewał TR -  w polskiej konstytucji jest zapis, który mówi o pełnoletności, stąd wtedy ich inicjatywa, ograniczała się do Parlamentu Europejskiego i do wyborów do PE (...) [2].

 

Później podobnie mówiło się o wyborach samorządowych i wskazywano, że np. Austria już w 2007 roku uchwaliła stosowne zmiany a dyskusja w tym temacie rozpoczęła się w Finlandii i Norwegii. Argumentowano, że środowisko młodych ludzi poniżej 18. roku życia, jest już na tyle ukształtowane by mieć swoje zdanie w wielu sprawach.

 

Zresztą podobne pomysły co rusz pojawiają się wśród lewackich elit unijnych, które owe czynne prawo wyborcze są skłonne niemal prawną siłą wprowadzić w krajach unijnych i nie tylko. 

 

No, no, no...

 

Eurokratom już nie wystarcza "uplastycznianie" i "ogłupianie" młodych ludzi wchodzących w dorosłość.  Teraz "spin-doktorzy chcą już tworzyć swe "narracje" u dzieci i młodzieży powyżej 16 roku życia. Cel jest oczywiście jeden - wedle przysłowia: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" - jak najwcześniej rozpocząć  kształtowanie kolorowej, bezmyślnej i radosnej masy młodych ludzi nakierowanych w swoim życiu na emocje (opakowanie) a nie na treść i intelektualny rozwój, poparty wiedzą i dojrzałością społeczną, intelektualną i moralno-etyczną (dojrzałość psychiczna).

 

I właśnie tylko człowiek w pełni dojrzały może dokonywać racjonalnych wyborów, ma ukształtowane poglądy społeczno-polityczne. A pragnę przypomnieć, że dojrzałość społeczną i moralną (etyczną) osiąga się w miarę późno.

 

Osiągnięcie dojrzałości psychicznej, które obejmuje sferę intelektualną, uczuciową, społeczną i moralną, wymaga przejścia przez człowieka dłuższego i bardziej złożonego procesu rozwoju niż osiągnięcie dojrzałości fizycznej. Jest to skomplikowany proces, który jest efektem synergii: wychowania, wiedzy, rozwoju intelektualnego i emocjonalnego, doświadczenia, życia w interakcji ze społeczeństwem (innymi jednostkami), poznawania świata i praw nim rządzących, itp.

 

Szczególnie zaś czynne prawo wyborcze winno obejmować przede wszystkim ludzi choć trochę potencjalnie dojrzałych intelektualnie i społecznie, którzy są w stanie racjonalnie dokonywać wyborów... nie kierując się emocjami i "papka marketingową" (narracją inżynierów socjotechniki i manipulacji).

 

Doprawdy czy 16 latkowie są na tyle dojrzali społecznie, że są zdolni do racjonalnych wyborów? Czy mają już ukształtowane zręby poglądów społeczno-politycznych? Śmiem wątpić.

 

Oczywiście nie piszę tutaj jako przeciwnik młodości. Wprost przeciwnie: uważam, że młodych ludzi należy kształcić na jak najwyższym poziomie, tworzyć dla nich "inkubatory obywatelskie" i przedstawiać im określone racje i poglądy zawsze z kilku punktów widzenia. Właśnie po to, aby nauczyli się myśleć i dokonywać wyboru. A 16 latkowie to przecież dopiero co absolwenci gimnazjów czy szkoły podstawowej, które mają inne cele nauczania niż szkoły średnie. Właśnie w tych ostatnich młody człowiek zaczyna dojrzewać intelektualnie i społecznie (oraz też moralnie i uczuciowo). Nie jest przypadkiem, że szkoła średnia kończy się "Egzaminem Dojrzałości" i np. uważa się, że mężczyzna jest zdolny do założenia rodziny od 21 roku życia (w niektórych stanach USA np. alkohol sprzedaje się również ludziom powyżej 21 roku życia).

 

Oj... lewaccy Eurokraci dla zwiększenia swojego potencjalnego elektoratu najchętniej zezwoliliby na głosowanie wyborcze przedszkolakom... ba, najlepiej niemowlakom (skreślaliby za nich nie rodzice a "lewackie trójki wyborcze", takie na wzór tych "trójek komunistycznych" szpiegujących niemoralne socjalistyczne zachowania młodzieży).

 

Ta propozycja idzie w parze z innymi działaniami, mającymi na celu stworzenie "bezwolnych rączek do głosowania na jedynie słuszne globalistyczno-socjalistyczne gremia. 

 

Co jeszcze są w stanie wymyślić lewacy? Może np. w ich głowach powstanie pomysł wygasania czynnego i biernego prawa wyborczego wraz z ukończeniem 65 roku życia! (potem już tylko zostaje eutanazja nieproduktywnych starców!).

 

Ja natomiast mam inną propozycję: podwyższenia wieku, od którego zyskuje się czynne i  bierne prawo wyborcze, do 21 lat!.

 

 

[1] https://m.niezalezna.pl/295119-brytyjscy-16-latkowie-beda-mogli-glosowac

[2] http://www.rp.pl/artykul/1071740.html

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Podam jednostkowy przykład raczej pod prąd.
  18-letni syn moich znajomych.
  Chociaż tak naprawdę, nasz daleeeeki krewny, woli zadawać się z gimbusami.
  Nie z powodu opóźnienia czy jakichś braków. Jest oczytany- jak na dzisiejsze "edukacyjne normy" i ma nawet jak na nastolatka dość konserwatywne i wyrobione poglądy. Nie chce jednak zadawać się z równolatkami wśród których zbyt dużo(cytuję): ćpa, pali marychę i chla tanie piwska oraz chełpi się "zaliczeniami" łatwych "towarów". Jego hobby jest mechanika oraz drobne majsterkowanie i naprawy urządzeń elektrycznych. Gimbusom to imponuje a jemu nie przeszkadzają ich durackie komentarze i zachowania. Oni jeszcze przy mnie mają szanse nauczyć się rozumu- mówi.

  Ktoś mógłby szyderczo zacytować "wśród ślepców jednooki królem" ale ja w nim widzę jeśli nie zdolnego elektromechanika to może nawet lidera jakiegoś ruchu.

  Oby propolskiego.
 • A jaki!
  --------------
  "Umożliwienie głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego osobom od 16. roku życia zakłada opozycyjna Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa"
  --------------
  Jaki z tego wniosek?
  Ano czarci pomiot wywijający ludzkością - zaczyna się spieszyć w przerabianiu ludzkości na szatańskie odchody. Wiadomo przecież, że starego wróbla na plewy nie złapiesz - więc zindoktrynują dzieci a potem poślą je do urn wyborczych i osiągną szybciej to - co chcą osiągnąć.
 • Jestem zgodny
  co do propozycji wieku wyborczego
  Pozdrowiena z Londynu
 • @Jozio z Londynu 11:31:55
  Witaj Jozio :)))
  Po 5 latach zawitałeś?
  I bardzo dobrze!!
  Wierzę, że znajdziesz tutaj tematy do dyskusji - już dawno Cię zapraszałam... i wierzę, że podobnie jak autor bloga będziesz potrafił robić to w sposób w miarę kulturalny.
  Jeśli tak będzie to nic nie stoi na przeszkodzie aby dać Ci w niedalekiej przyszłości uprawnienia blogera. Co Ty na to?

  Pozdrawiam
  z Kalisza ...
 • Bierne prawo wyborcze to jest 21 lat
  Poza samorządami.
  A obniżenie wieku? Sądzę, że wzrost zanotowaliby JKM, narodwcy i lewusy. Część lewusów mogłaby zresztą, zaglosować na JKM gdyby tylko mówił o trawce. Duże partie miałyby problem z dojściem do młodego człowieka. Bo czym młodzieży mogliby zaimponować Kaczyński czy tym bardziej Schetyna?
  A może to raczej odebrać prawo głosu niektórym starszym? np. w DPSach bywają ludzie niekumaci, acz z prawem głosu. I pracownicy im sugerują. A jak wystartuje na jakiegoś radnego jeszcze dyrektor placówki? Mórowany dobry wynik.
  Ja bym podwyższył bierne prawo do sejmu do 30 lat, na prezydenta niech zostanie, ale do Senatu do 40, albo nawet wyżej. I do senatu jednak troche pomieszał. Tzn. cżęść senatorów wybierana przez wyższe uczelnie, część przez związki zawodowe, część przez prezydenta, a część w wyborrach bezpośrednich. Wtedy bylaby to prawdziwa izba wyższa i niezalezna od sejmu. Senat w obecnej postaci jest całkowicie zbędny.
  A do rad gminc i powiatów bym zostawil 18 lat. I każdy kandydat do sejmu, musiałby mieć co najmniej 5 lat pracy, acz nie na stanowisku urzędniczym czy mundurowym oraz obowiązkową kadencję w radzie gminy lub powiatu. Wtedy kariery rozwijałyby się naturalnie.
 • @Astra - Anna Słupianek 11:49:22
  Józio z Londynu, jeden z naczelnych trolli na niepoprawnych - kulturalny?
  Według jakich standardów?
 • @Wican 14:13:32
  „Mórowany dobry wynik.”
  Za długo stałeś przy garach i zapomniałeś polskiej ortografii?
 • Autor 5*
  Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze szkolnictwo to pralnia mózgów, a uniwersytety to wręcz wylęgarnia lewactwa, a na dodatek fakt, że znacznie przedłuża się wiek wkraczania w rzeczywiście dorosły wiek, czyli zakładania rodziny i wychowywania dzieci, a co za tym idzie osiągania dojrzałości i uzyskania doświadczenia życiowego - uważam, że prawo wyborcze powinno przysługiwać osobom, które skończyły nawet 25 lat, idealnie 30. Być może wtedy młodzi mieliby czas na skonfrontowanie swojej ideologii, albo trendu obowiązującego w ich środowisku, ze swoim doświadczeniem życiowym, choć też nie zawsze.

  Oczywiście, jest to niewykonalne, bo lewa strony by taki postulat zakrzyczała jako dyskryminację młodych. Z pewnością jednak nie można się zgadzać na obniżenie wieku wyborczego, który i tak jest w tej chwili zbyt niski.
 • @Astra - Anna Słupianek 11:49:22
  Dziękuję za zaproszenie oraz za ciepłe przyjęcie.
  Tak to sporo lat, sporo się tu zmieniło.Niewielu że starej gwardii bloge rów tu pozostało.
  Jeśli chodzi o rangę blogera, to gdyby taka możliwość zaistniałą to czemu nie. Nie jestem wprawdzie blogerem, ale zawsze coś skrobnę na miarę swoich możliwości.Ale jeszcze nie teraz
  Raz jeszcze pozdrawiam.
  JzL
 • @Lotna 16:07:52
  Proszę o konkretny przykład

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej