Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
895 postów 2441 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Jeszcze o ochronie zdrowia - to wyzwanie na II kadencję PiS!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Cztery lata rządów PiS-u to za mało na reformę służby zdrowia (ochronę zdrowia).

 Chyba wszyscy się zgodzimy, że reforma sektora ochrony zdrowia jest jak najbardziej potrzebna.

 
Długie kolejki na SOR-ze, kolejki do specjalistów, nieraz niechlujstwo w szpitalach, nieraz też przyjmowanie korzyści majątkowych przez lekarzy, brak pielęgniarek i wykształconych lekarzy, którzy w dużej mierze wyjechali z kraju "za chlebem", czyli przyzwoitymi zarobkami, niedofinansowanie szpitali i całego sektora, brak odpowiedniego systemu nauczania, który jest długi i bardzo skomplikowany, choć tak długi okres uzyskania specjalizacji daje pozytywne korzyści w postaci dobrego przygotowania zawodowego lekarzy i pielęgniarek, co chwalą sobie kraje, gdzie ten polski personel pracuje.  Tylko, że oni kończą szkoły w Polsce i winni w Polsce pracować tutaj, przynajmniej jakiś ściśle określony czas. Nie może być tak, że finansujemy emigrantów - zbyt drogo kosztuje wykształcenie jednego lekarza czy pielęgniarki, abyśmy sobie pozwolili na fakt szybkiej ich emigracji zarobkowej a tym samym na godzenie się w Polsce z brakami personelu medycznego.
 
Całkiem niedawno miałem styczność ze szpitalem. Oprócz długiego oczekiwania na SOR-ze nie narzekam, ale są to pojedyncze przypadki, kiedy trafi się na lekarza z powołaniem niesienia zdrowia. Tyle tylko, że na tzw. rehabilitację czekam już pór roku a jest to czas stracony i powodujący postępowanie mojej choroby. Tak nie powinno być i trzeba to zmienić. Wiele jest takich przypadków, np. kolejka do operacji zaćmy, czy też - mimo reformom - do kuracji onkologicznych. Problemem też - jak wspomniałem - jest obszar owego powołania do bycia lekarzem czy pielęgniarką. Bardzo się często zdarza, iż lekarze są nimi z przypadku, na co już naprawdę nie mamy wpływu, choć chyba należy zwiększyć na uczelniach czy katedrach  medycznych zajęcia z psychologii, bo nawet empatii można się choć trochę nauczyć a pacjenci winni czuć, że faktycznie są pod właściwą opieką. Niepokojąca jest też gradacja  pacjentów na tych, którzy leczą się poprzez NFZ a pacjentami płacącymi prywatnie za opiekę medyczną, na co często bardzo narzekają potrzebujący pomocy medycznej.
 
Cztery lata rządów PiS-u to za mało na reformę służby zdrowia (ochronę zdrowia). Kiedyś profesor Zbigniew Religa przedstawił 7-letni plan uzdrowienia tego sektora, ale oczywiście nie miał on szans wdrożenia, ze względu na różne zmiany rządu, które średnio po czterech latach są inne i mają swoje sposoby i swoją wizję polskiej ochrony zdrowia.
 
Inaczej było w przypadku PO-PSL. Mieli aż osiem lat na przeprowadzenie takiej reformy... i jedynym ich planem była oczywiście komercjalizacja  i prywatyzacja szpitali, ich zamykanie"niby dla dobra" całej służby zdrowia. Można powiedzieć, że nie zrobili nic i dzisiejsze ich gaworzenie, że taką reformę - po przejęciu władzy - przeprowadzą, to są ich jakieś wyimaginowane mrzonki i nie można im ufać w "żadnym calu" - są skłonni obiecać wszystko, byleby po raz kolejny dostać się do władzy... a wtedy rzeczywiście pozamykają szpitale i je sprywatyzują, co dla nich było wielkim dealem na szpitalach i innych jednostkach zajmujących się zdrowiem Polaków (np. uzdrowiska, gdzie pozostało w rękach państwa polskiego jedynie 7 dużych uzdrowisk na 26 funkcjonujących państwowo do czasu przejęcia władzy przez PO-PSL).
 
Musimy też cały czas zwiększać nakłady na ochronę zdrowia, bo tego potrzebują lekarze, pielęgniarki, służba pomocnicza a wreszcie sami pacjenci. Trzeba te nakłady zwiększać stopniowo dbając, aby te pieniądze nie były marnotrawione a niestety w obecnym systemie często są i gdzieś przepadają w zawiłościach procedur i leczenia. Warto byłoby również rozszerzyć ilość placówek klinicznych, co sprawi, iż nasze leczenie będzie diametralnie skuteczniejsze.
 
Dodatkowo należy przeprowadzić reformę polityki lekowej, tak, aby poprzez nią nie zarabiały tak wielkich pieniędzy duże i międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, tak, aby można było swobodnie prowadzić kuracje najnowocześniejszymi lekami i wprowadzać nowoczesne procedury leczenia. Trzeba też skończyć z lobbingiem firm farmaceutycznych skierowanym na lekarzy i sugerowanie im, jakie leki  mają przepisywać, szczególnie te brane przez nas przewlekle, przez długi czas a nieraz do końca życia. Będzie to bardzo trudne, ale jest chyba wykonalne.
 
Zresztą ta polityka lekowa jest katastrofalna. Nieraz dofinansowuje się leki zupełnie niepotrzebnie, bo i tak wykorzystywane są bardzo rzadko i nie są one najnowocześniejsze  a firmy farmaceutyczne celowo wyznaczają dla nich ceny horrendalnie wysokie nie mające nic wspólnego z kosztami ich wytworzenia. Podobnie jest z lekami dostępnymi na rynku bez recepty i w przypadku parafarmaceutyków (suplementów diety).
 
I taka drobna uwaga dla pacjentów: zawsze w aptece możemy zapytać czy istnieje jakiś tańszy generyk, czyli lek z tą samą substancją czynną. Aptekarze mają obowiązek o tym poinformować pacjentów. Ja często z takiego rozwiązania korzystam i nieraz miesięcznie oszczędzam nawet 50-100 złotych jak nie więcej, więc warto. Można też poprosić lekarza, aby na receptę przepisał nam tańszy lek, wtedy też niejako sami reformujemy politykę lekową. Nie można też opierać się na promowanej nazwie leków (np. "żółty krem z apteki") ponieważ istnieje dużo tańszych zamienników z tą samą dawką leku i tą samą substancją czynną. Ja na ten przykład ostatnio biorę glukozaminę (substancja lecząca stawy, ich zwyrodnienie a także odbudowująca chrząstkę międzystawową). 60 tabletek 625 mg glukozaminy kosztuje od powyżej 50 zł do 30  a nawet 25 zł, więc po prostu oszczędzam swoje pieniądze a nazwy handlowe glukozaminy bywają różne. Można też skorzystać z zakupu leków bez recepty przez internet i ze stron aptecznych - takie leki są z reguły tańsze niż w tradycyjnej aptece. I jeszcze jedno: należy przestać brać leki garściami i wierzyć w to, że są panaceum na wszystko. W Polsce jest jedna z najwyższych konsumpcji leków i suplementów diety: trzeba z tym skończyć poprzez odpowiednią kampanię promocyjną i uświadamiającą, tyle tylko, że byłoby to niekorzystne dla firm i na pewno spotka się z ostrą reakcją tych firm.. 
 
Inną sprawą jest częste dopuszczanie do sprzedaży leków, które jeszcze niedawno były dostępne wyłącznie na receptę jak. np: przeciwbólowy Ketonal a to tylko jeden przykład. Taka polityka powoduje, że NFZ często nie ma pieniędzy na dofinansowanie leczenia naprawdę ciężkich przypadków a ludzi "szlag trafia" a taka polityka jest bardzo korzystna dla firm farmaceutycznych.
 
W Polsce sektor farmaceutyczny ma chyba największą rentowność w całej Europie, co widać np. oglądając reklamy, gdzie w danym bloku reklamowym aż około 50% to reklamy leków i parafarmaceutyków. Czy to nie jest zastanawiające? A za te reklamy płacimy my wszyscy, bo w kosztach wytworzenia leku wliczane są koszty promocji.
 
Konieczne jest też wreszcie ustalenie tzw. "koszyka świadczeń podstawowych" leczenia, co niemal zawsze obiecywały różne rządy i żaden z nich go nie stworzył. Wiem, że jest to trudne, ale musimy to zrobić, aby nasza służba zdrowia była na wyższym poziomie i można było kalkulować efektywność leczenia. 
 
Należy także podjąć ogólnonarodową dyskusję dotyczącą zmiany obecnego systemu ochrony zdrowia i zastanowić się nad powrotem tzw. Kas Chorych. Spełniały one dobrze swą funkcję i szkoda, że za czasów rządów SLD ponownie scentralizowano ten sektor i wprowadzono NFZ. Komu i dlaczego tak przeszkadzały Kasy Chorych? Tego naprawdę nie wiem a  powrót do nich to droga jest daleka i wyboista.
 
Zdrowie, jego ochrona, dotyczy nas wszystkich a podejmowane przez rząd działania skutkować będą na następne dziesięciolecia. Mam nadzieję, że nowy minister zdrowia podoła temu zadaniu, bo obecny jest bardziej naukowcem i lekarzem niż managerem i nie ma wizji jak winna ta ochrona zdrowia w Polsce wyglądać.
 
To są takie ogólne moje refleksje i zdaję sobie sprawę, że temat ten wymaga pogłębionej analizy. Niemniej jednak mam nadzieję, że przyszła reforma ochrony zdrowia przedstawiona zostanie jako długookresowy plan, do którego realizacji powinniśmy dążyć i nade wszystko nie doprowadzić do zaniechania publicznej ochrony zdrowia. Obecny rząd - mimo zastrzeżeń - coś jednak robi w tym zakresie a w zapisach w ich programie znalazły się tematy związane z reformą tego newralgicznego sektora, co - mam nadzieję - będzie reformą korzystną dla wszystkich, skuteczną i efektywną.
 
Ale aby tą reformę przeprowadzić potrzeba nawet nie czterech, ale ośmiu lat samodzielnego  rządzenia obecnie nam panujących. Jest to możliwe i uważam, że będzie to z korzyścią dla Polski i Polaków.
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 
Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

KOMENTARZE

 • Wiesz co, niech już te niedojdy PiS oddadzą służbę zdrowia
  komuś kto cokolwiek na ten temat wie. Dziś dostałem od lekarki pierwszego kontaktu skierowanie na podstawowe badanie krwi. Nie pierwszy to raz zwykle było z dnia na dzień, za dwa dni, dziś 16.09 otrzymałem datę 30.09. Czy jest cokolwiek co by zreformormowało PiS, czego nie należy nazwać deformą albo katastrofą?
 • @kjf
  Cześć

  Piszę w tym temacie bez przerwy. wszyscy jęczą i narzekają, lecz pomysłów nie mają.  Nie wiem czy pamiętasz, że trzy miesiące napisałem to:

  https://niepoprawni.pl/blog/jazgdyni/medycyna-bez-rewolucji-tylko-dalsze-gnicie

  Można zawsze zajrzeć.

  Pzdr
 • Reforma SZ?
  Po co?
  W zasadzie - gdyby się to zawaliło, to może szybko wymarłoby pokolenie "komusze" i dopiero wtedy można byłoby coś zmienić.

  Obecnie każde zwiększenie wydatków na SZ idzie w pierwszej kolejności na rzecz poprawy dbałości o (w skrócie) "warszawkę", a dopiero ochłapy idą dla reszty.
  A ponieważ "warszawka" się starzeje, to potrzeby rosną.

  Czyli - najpierw zmiany systemowe.
 • Najważniejsze jest to, że w pogoni za zachodnim hedonizmem
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  zgodziliśmy się otworzyć granice i tym samym na ekonomiczną okupację naszego kraju. To się musiało tak skończyć, ale swoboda jazdy na zmywak była ważniejsza.

  Judymów ani lekcji religii już nie ma. Gorzka prawda jest taka, że nie stać nas na lekarzy. W warunkach konkurencji narodów o właściwą opiekę medyczną, która polega na kupowaniu specjalistów, Polaków nie stać na nią.

  Ci lekarze, co się uchowają w naszym kraju, będą dostępni tylko dla finansowej elity kraju. No i paru takich, co mają trudności z językiem obcym.

  Jest i drugie dno. Nasi pełnomocnicy, posłowie, zabraniają nam leczyć się we własnym zakresie.

  A to oznacza, że nasi pełnomocnicy chcą nas eksterminować.

  Zastanówcie się, kogo mianujecie swoim pełnomocnikiem w sejmie.

  PS. Milion Włochów żyje z zapomogi dla najuboższych i bezrobotnych, której średnia wysokość wynosi DWA tysiące zł. Taki bezrobotny Włoch może przyjechać do Polski do dentysty, na którego nie stać Polaka emeryta.
 • @Zawisza Niebieski 00:34:50
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  a czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w służbie zdrowia trwa nieogłoszony strajk włoski?
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:08:03
  Jak wymrą pokolenia "komusze", to będzie tu Ameryka i ludzie będą zdychać na ulicy. I żadnego z amerykanosów (amerykofilów) to nie obejdzie.
 • Autor
  Panie Krzysztofie PiS nawet jak by 100 lat rządził to i tak tego nie naprawi. PiS ma w tym względzie (i nie tylko w tym) socjalistyczne myślenie. Skończy się tym że będą co chwila podnosić składki na ubezpieczenie zdrowotne, a kasy jak brakowało tak będzie brakować. Całe rzesze nierobów i urzędników wyznaczonych przez pisowców do kontroli systemu będą coraz bardziej zadowoleni, w przeciwieństwie do pacjentów. Nie wiem jak to Czesi robią że u nich ochrona zdrowia dużo lepiej i taniej działa, a nawet jak pójdziesz do prywatnego lekarza to fundusz zdrowia zwróci ci koszty. Ale co ja bredzę Czesi to przebogaty kraj i do tego kosmici.
 • @ Autor - 1*
  1. Rząd nie ma prawa prowadzić polityki pieniężnej kraju (art. 220 Konstytucji RP z 1997r. - żadna partia nie postuluje usunięcia tego artykułu).

  2. Jeśli rząd nie prowadzi polityki pieniężnej kraju, nie decyduje również o rozwoju gospodarczym (nie istnieją jakiekolwiek założenia polityki rozwoju gospodarczego Polski).

  3. Jeśli rząd nie prowadzi polityki gospodarczego rozwoju kraju, nie może również istnieć sprawnie działająca Ochrona Zdrowia.

  Ochrona zdrowia Narodu - https://programwps.wordpress.com/2016/05/14/ochrona-zdrowia-narodu-rodz-6/
 • @Zawisza Niebieski 00:34:50
  Ja nie mam z takimi badaniami problemu, dziś skierowanie, dziś lub jutro na czczo badanie. Coś kłamiesz niebieski jak zwykle zresztą.
 • @marek500 09:17:56
  Najwyraźniej przeciętny Czech ma większe poczucie przyzwoitości niż Polak.

  Bo, my, Polacy, tolerujemy na każdym kroku złoczyńców, i NIE tolerujemy osób, które nam się nie podobają lub nam podpadły.
 • @Rzeczpospolita 09:19:08
  Jeśli zgodziliśmy się na wolną amerykankę z silniejszymi, to nic dziwnego, że dostajmy wciry.

  Służba zdrowia świata jest dla milionerów, reszta to "mięso armatnie", któremu ma wystarczyć jedynie atrapa.
 • @interesariusz z PL 08:40:31
  Witam

  Wyjeżdżają durni smarkacze, którzy szybko chcą się dorobić i najwybitniejsi studenci (Czerwona Róża), którzy już na studiach mają nieformalne oferty z zagranicy.
  Walczę o blokadę absolwentów na 10 lat (Norwegia i inne), albo sam płaci za studia, albo może wykupić.

  Większość najcwańszych buduje karierę w kraju i na końcu dobra klinika, spółdzielnia, albo indywidualna praktyka.
  Każdy specjalista dzisiaj bierze 170 zł za wizytę. Przypominam - w wiekszości nie korzystają z kas fiskalnych.
  Dobry człowiek załatwia w godzinę 2 pacjentów. Groszorób 4. Wypośrodkujmy - zarabia 400 za godzinę, albo 100 EU.
  Popracuje 7 godzin, to dziennie ma 2 800 zł.
  I powiedzmy 25 dni w miesiącu daje 70 000 zł. To jest dokładnie 20 000 USD, u siebie w domu. Rocznie ćwierć miliona dolarów. Poziom high middle class.
  Po co ma wyjeżdżać?

  To jest wyliczenie oczywiście od ręki, +/-, do dyskusji.
 • @kula Lis 68 09:20:38
  Muszą go też znać w służbie zdrowia i nie cierpieć.
  Coś jest w tym człowieku.
 • Na wiele sposobów okupujący
  atrapę Polski konserwują ten osobliwy tandem w postaci tzw. służby zdrowia i zakładów pogrzebowych. Paliwem dla owego tandemu jest totalna, obligatoryjna i niejako z urzędu - demoralizacja.
  Wniosek?
  W dobie parcia czarciego pomiotu do depopulacji o miliardy istnień - powyższy temat ma taki sam wydźwięk - jak ma w celi więziennej - siódme - nie kradnij.
  Na koniec - ja porównuje te całą służbę zdrowia po 1989 roku do procederu w KL Auschwitz - otóż tam zanim wjechano ze zwłokami więźnia do krematoryjnego pieca - najpierw wyrwano złote zęby - o ile takowe były.
 • @interesariusz z PL 09:22:30
  Święte słowa!

  Jesteśmy raczej narodem wrednym.

  Ja jestem weredykiem a Pan złośnikiem ex cathedra.
 • @Janusz Kamiński 09:50:11
  Chyba masz rację. Czytają jego bazgroły i się na nim mszczą.
 • @Janusz Kamiński 09:48:43
  No i to bez podatku, bo na stratach jedzie. Znam taką jedną ciągle jest na stratach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:08:03
  Nie rozpędzaj się. Wcale tak nie jest. Miałem wątpliwą przyjemność być na ostrym dyżurze w Warszawie. Do lekarza dostałem się (z rozciętym okiem) po 9 godzinach oczekiwania. Tak się zdarzyło że był też tam znany dziennikarz z TVN z kolegą, ich potraktowali ulgowo bo czekali tylko 8,5 godziny. Niedługo po tym miałem ,,okazję'' być na ostrym dyżurze w Wadowicach. Kolega po pół godzinie miał zszytą ranę i wypisane recepty. O tym faworyzowaniu ,,warszawki'' pewnie piszesz na podstawie informacji polityków, ale oni nie czekają w kolejkach, mają całe skrzydło do dyspozycji na Wołoskiej.
 • Nie wiem jak wygląda sytuacja materialna lekarzy
  ale ja znam takich co mają kontrakty na 50 000zł miesięcznie....
 • @zadziwiony 10:28:08
  a laryngolog za przedmuchanie ucha bierze 150zł, czyli tyle ile przeciętny pracownik zarabia w osiem godzin.
 • @interesariusz z PL 09:06:21
  I o to chodzi.
  Amerykanosy som gorsze od komuchów!!
  Hough
 • @marek500 10:18:37
  Tacy jak Szanowny powinni płacić potrójną stawkę na SZ;
  bo to w Warszawie rozcięte oko, Wadowice też jakaś rana.
  Jak nad morze pojedzie, to pewnie sobie coś złamie, albo przynajmniej się utopi. A społeczeństwo musi płacić....
 • @zadziwiony 10:28:08
  A czemu to Szanowny na lekarza nie poszedł?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:41:34
  Za mała i za pusta głowa, to nie mieści się w ta rubryka.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:40:05
  Po pierwsze w Wadowicach zawiozłem kolegę na ostry dyżur. Po drugie od prawie 40 lat płacę ubezpieczenia a korzystam z państwowej służby zdrowia sporadycznie. Nie mam czasu żeby stać w kolejkach i nie jestem tak dyspozycyjny żeby z delegacji wracać na wyznaczoną wizytę. Dlatego najczęściej płacę za wizyty i badania. Dlatego uważam że te zlikwidowane kasy chorych były dobrym rozwiązaniem. Według mnie każda solidarność społeczna to pasożytowanie cwaniaków na kasie tych biedniejszych którzy w swojej masie najwięcej wpłacają do tego koszyka. Jest jeszcze jeden plus takich indywidualnych ubezpieczeń, zmusza to ludzi do wpłacania składek, a to wymusza aktywność zawodową. Wbrew socjalistycznym twierdzeniom rządzących, zdrowie, a nawet życie jest towarem.
 • @Janusz Kamiński 09:48:43
  Solidaruchy, czyli obca agentura, która opanowała solidarność a potem i rządy w kraju, w momencie otwierania granic powinna darmową edukację zorganizować tak, że idąc na studia podpisujesz weksel na wartość kosztową kształcenia + wartość inwestycyjną.

  Każda praca w kraju byłaby wyceniana i odejmowana od wartości owego weksla. To nie jest obojętne, w jaki sposób lekarz świadczy swoje usługi.

  Jeśli chodzi o twoje wyliczenie, to znam wybitnych specjalistów, którzy załatwiają pacjenta w 5 minut. W przychodni. Działając prywatnie pewnie poświęcają jeszcze 5 na achy i ochy.

  Z drugiej strony wyliczając uznajmy, że nie pracują w soboty, jak inni.

  Martwi mnie jednak ów dobry człowiek. Musi brać podwójnie. Trzeba więc liczyć 600 na godzinę.
 • @marek500 11:19:26
  a wyobrażasz sobie życie przy takim ryzyku ?

  Każda solidarność społeczna to humanizm, w odróżnieniu od kanibalizmu.

  (a ten ostatni nadal istnieje pod przykrywką transplantologii)
 • @interesariusz z PL 08:40:31
  Za 500 euro to we Włoszech ciężko wyżyć. Zwłaszcza przy wyjazdach do dentysty. Ale faktycznie, na zachodzie ta usługa jest droga.
 • @interesariusz z PL 11:22:39
  Był taki serial ,,Przystanek Alaska'', w filmie tym doktor nie był z własnej woli na tym zad...u, tylko odpracowywał studia sfinansowane przez państwo. Niestety życie jest okrutne. Masz kasę, to jesteś wolnym człowiekiem, jeżeli ktoś w ciebie inwestuje to po to żeby na tobie zarobić. Mimo wszystko jest to zdrowe i sprawiedliwe.
 • @kula Lis 68 09:20:38
  Nie masz racji. Zawisza zresztą również. Zależy od miejsca, a obaj próbujecie generalizować. U mnie jest gorzej i jak mi noga spuchła to nawet nie rejestrowałem sie u rodzinnego, bo przyjąłby mnie za 2 dni najszybciej (więcej rzeczy muszą teraz wypełniać - papierologia). Dlatego poczekałem do 18 i pojechałem na SOR. I tutaj w godzinke mnie przyjęto, pobrano krew, a za kolejną godzinę miałem już wyniki. Pani doktor mi przepisała zastrzyki, powiedziała, gdzie jeszcze są otwarte apteki i tyle.
 • @Janusz Kamiński 09:48:43
  Zależy jaki specjalista i jakie musi koszty ponieść, aby wyposażyć prywatny gabinet. U nas jest super ortopeda-terminator i ogarnia czwórke-piątkę w godzinę. Ale bierze 100 zł. Z tym, że codziennie przyjmuje w innym miejscu (popołudnia i wieczór) a 3 dni operuje w dwóch szpitalach. Nikomu nic nie spaprał. Ale u nas nie warszawka ani gdańsk.CHoć ceny mieszkań porównywalne z trójmiejskimi.
 • @zadziwiony 10:29:26
  Przecież każdy może się kształcić na lekarza. Uważasz że taki lekarz po 5 latach ciężkich studiów, specjalizacji, permanentnym uczeniu się nowych technik i przyswajaniu nowości itp. ma zarabiać tyle co gościu który w pół godziny opanował posługiwanie się łopatą. Zresztą fachowiec też nie pracuje za 150 zł dziennie. Znam tokarzy, spawaczy którzy z 6-8 tyś na miesiąc nie schodzą.
 • @marek500 10:18:37
  U mnie na prowincji to problem jest z kolejkami do rodzinnego i do specjalistów. W grudniu 2018 rejestrowałem sie do okulisty, a wizytę dopiero miałem w czerwcu 2019.. Mogłem iść prywatnie (półtora miesiąca szybciej) ale mi się nie spieszyło.
  Natomiast na SOR problemów wielkich u nas nie ma.
 • @marek500 11:51:55
  Chyba 6 lat studiów maja. I masz rację. To jedne z ostatnich typów studiów, na których nie przyjmują jełopów. Już na politechnikach tacy się trafiają. W zeszlym roku na polibudzie w Poznaniu musiano stworzyć zajęcia wyrównawcze z matematyki dla studentów.
 • @interesariusz z PL 11:29:19
  Komunizm też miał być najpiękniejszą zdobyczą ludzkości, a jak wyszło w realu to chyba wiesz. Hasła i idee są zazwyczaj piękne, tylko że społeczeństwo musiało by się składać z samych Chrystusów żeby zadziałały.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:41:34
  "A czemu to Szanowny na lekarza nie poszedł?" To demagogia!!!

  To po kiego licha walczycie z tym systemem, skoro on taki super-hiper?
  Wszyscy płacimy na wykształcenie lekarzy, z których potem niejeden to zwykły cyniczny konował na nieszczęściu innych fortuny się dorabiający w sposób absolutnie nieuzasadniony, ale systemowy. Drugi manatki zabierze i za granicą leczy okradając rodaków z ich krwawicy.
  A czy szanowny czasami po koneksjach rodzinnych taki hojny dla lekarzy? Którzy za niezbyt długi czas diagnozę z komputera wystawią i w ten sam sposób receptę do apteki wyśle? Którzy mają po 22 godziny pracy na dobę?
  Poza tym pracując w jakimkolwiek zawodzie ponosi się odpowiedzialność finansową i karną za popełnione błędy. Czy słyszał ktoś by lekarz poszedł siedzieć za ewidentne błędy powodujące śmierć pacjenta? To uprzywilejowana grupa zawodowa. I tyle.
 • Hipotetyczna /?/ sytuacja.
  Lekarz zaleca ćwiczenia, fizjoterapeuta zgodnie z wytycznymi oraz swoją wiedzą / większą nieraz od lekarzy / wykonuje zabiegi, następnego dnia dowiaduje się, że pacjent zmarł, dochodzenie kto winien, pytanie, kto odpowiada za nagłą śmierć ?
  A na marginesie, ta grupa zawodowa pracująca w publicznej służbie zdrowia jest najniżej uposażona od lat, mówią niektórzy, niech przejdą na JDG, tylko pytanie, a kto będzie pracował w publicznej ?
 • @provincjal 09 12:10:34
  A to prawda. Fizjoterapęcu ianjczęściej posiadają wiedzę większą niż lekarze rehabilitacji. w mojej okolicy taki lekarz wysłał na prądy faceta z rozrusznikiem serca. Dobrze, że dziewczyna fizjo sie spytała gościa o jakieś przeciwskazania. A lekarz wiedział, że ten ma rozrusznik, ale nie załapał, że może zaszkodzić. Dziewczyna sie postawiła
 • @zadziwiony 11:56:17
  Chyba nie jesteś na bieżąco. Lekarze płacą OC od błędów lekarskich. Jest izba lekarska która może zawiesić lub pozbawić prawa wykonywania zawodu. Za ewidentne błędy odpowiadają karnie. Zresztą człowiek to nie maszyna, każdy inaczej funkcjonuje. To co jednego wyleczy to drugiego może zabić. Nie zawsze nieudane leczenie jest wynikiem błędu.
 • @marek500 11:55:37
  Dlatego właśnie każda rewolucja kończy się terrorem, bo nie sposób nakłonić ludzi do określonych zasad. Każdy chce żyć kosztem innych po swojemu.

  Jeśli nawiązujesz do ZSRR, to jego historia potoczyłaby się całkiem inaczej, gdyby obca przemoc ciągle nie interweniowała.
 • Ale jakoś nikt nie chce mieć możliwości SAMOOBRONY, czyli poznania wiedzy medycznej
  Niech nasi pełnomocnicy na to pozwolą !!!!!
 • @Zawisza Niebieski 00:34:50
  Dziwne u mnie dwa razy w tygodniu przyjeżdza laborantka do przychodnilek. domowego i wyniki są nastepnego dnia , a nawet tego samego (jesli inna pracownica labo mieszkanka osiedla ma pierwszą zmianę)
  Czyli można i pewnie kurdupel z sitwą o obu tych rozwiązaniach nie wie
 • @interesariusz z PL 12:22:03
  Może niedługo, jak powstaną hybrydy ludzi i komputerów tak będzie, ale to nie będzie już człowiek. Co do ZSRR, to nawet jeżeli nie było by tej przemocy i interwencji to i tak by się tak samo skończyło. Właśnie dlatego że w naturze człowieka jest kombinowanie i chęć życia cudzym kosztem. Wśród zwierząt też tak jest, przywódca lub najsilniejszy pierwszy je tyle ile chce mimo że w polowaniu brało udział całe stado.
 • @Janusz Kamiński 06:10:42
  W PO bez zmian. Jak kłamali, tak kłamią nadal. Przynajmniej teraz okradać nas nie mogą. W latach 2007-2015 PL straciła ok.500 mld zł w wyniku rządów tzw. państwa teoretycznego. Przypomnę tylko, że główny księgowy poprzedniej ekipy bezpaństwowy żyd Rostowski z tego co pamiętam, objął stanowisko biedny jak mysz kościelna, a skończył z majątkiem 3 domy, 5 mieszkań i ponad 60 mln zł na koncie. Sami fachowcy z PO.
 • Pilne!!!!!
  Właśnie zakończyła się konferencja Ministra Zdrowia , Ministra Obrony Narodowej i Ministra Gospodarki
  Od jutra rusza akcja Napoleon2019.
  Wszystkie Totalne zjeby po wysłuchaniu wyników wyborów w dn.13.10, zaraz po 20 będą mogli dzwonić na specjalna infolinię.Podając adres i hasło Napoleon.
  W trybie natychmiastowym zostaną te uruchomione przez wojsko szpitale polowe z pełną obsługą psychiatryczną.W Tworkach i Kobierzynie powstaną specjalne dodatkowe miejsca.
  Przemysł włókienniczy zobowiązał się do dodatkowych dostaw kaftanów bezpieczeństwa.Dla tych Napoleonów z bardzo gorąco głową przewidziany jest hydromasaż wodny we Wiśle i to ....gratis.
 • @marek500 12:21:32
  moje pytanie było, czy ktoś zna przypadek odpowiedzialności karnej lekarza za błędną diagnozę lekarza w wyniku której pacjent zmarł. A izby lekarskie to karają takich lekarzy jak dr.,Jaskowski
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:08:03
  Pokolenie "komusze"? Doprecyzuj trochę ,bo nie wiem czy się do niego zaliczam ,czy już zahaczam o pokolenie "styropianu" ?
 • Zbigniew Ziobro: mafia lekowa otrzymała prezent. „Wręczył go” jej rząd Platformy Obywatelskiej
  Prezent dla mafii lekowej od Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego? Owszem uważa minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W 2015 roku rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, którymi parała się mafia lekowa powiedział dziś polityk.
  „Superwizjer” TVN w ubiegłym tygodniu przedstawił materiał nt. funkcjonowania mafii lekowej w Polsce i mechanizmów jej działania. Z polskich aptek wykupywane są lekarstwa i wywożone tam, gdzie można je sprzedać nawet kilkanaście razy drożej. Żeby było to możliwe, przestępcy otwierają fikcyjne ośrodki zdrowia, nawet w stodołach i pustostanach.

  To biznes wart miliardy, na którym wielu nieuczciwych przedsiębiorców zdążyło już zbić fortuny.

  Ziobro zaznaczył podczas konferencji dotyczącej walki z mafią lekową, że rząd PiS zmienił prawo, „które pozwala od niedawna prokuratorom i organom ścigania w sposób nieporównywalnie bardziej skuteczny przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości, która uderza w interesy polskich pacjentów”. Minister podkreślił, że w roku 2015 rząd PO-PSL przeprowadził zmianę prawa, która może być - jego zdaniem - oceniana jako „prezent dla mafii lekowej”.

  W 2015 r. rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, które były uznawane wówczas za przestępcze, w obszarze którym parała się mafia lekowa. Ten przepis utrudniał działalność mafii lekowej, chociażby dlatego, że dawał organom ścigania prawo do wkraczania w obszar działalności tej zorganizowanej przestępczości wskazał szef resortu.

  Ziobro dodał, że „z niezrozumiałych powodów przepis ten został zlikwidowany”. To przestępstwo uchylono, zdekryminalizowano to zachowanie, wprowadzając całkowicie nieskuteczną karę administracyjną, która następnie nie była egzekwowana zaznaczył Ziobro. Minister przypomniał na konferencji prasowej, że 6 czerwca w życie weszły nowe przepisy dotyczące walki z tzw. mafią lekową. Jego zdaniem ustawa w tym obszarze w sposób fundamentalny zmieniła sytuację prawną organów ścigania i "uzbroiła" polskie państwo w "niezbędne narzędzia, które pozwalają w sposób skuteczny walczyć z przestępczością".

  W ocenie ministra nowa sytuacja prawna odwraca stan w "bitwie pomiędzy mafią a państwem". "Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że polskie państwo okaże się dzięki tym zmianom nieporównywalnie bardziej skuteczne i sprawnie radzące sobie z przestępczością w obszarze mafii lekowej niż miało to miejsce przed tymi zmianami" podkreślił.

  "Zrobiliśmy coś zgoła odwrotnego, niż uczyniła pod koniec swoich rządów koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oni wtedy rozbroili to państwo, a my to państwo bardzo mocno uzbroiliśmy w takie narzędzia, które w naszej ocenie w sposób skuteczny pozwolą ścigać mafię lekową" powiedział.

  Jak zaznaczył, są już "intensywnie" prowadzone śledztwa wykorzystujące nowe przepisy w zakresie czynu, który został popełniony po wprowadzeniu ich w życie. Dodał przy tym, że są także prowadzone postępowanie w oparciu o ten jak powiedział "bardzo niedoskonały stan prawny", które zostawiła poprzednia koalicja rządowa.

  Ziobro poinformował, że w tej sprawie powstały specjalne wytyczne dla śledczych. "Dzięki wprowadzeniu nowego stanu prawnego przygotowany został dokument, mianowicie wytyczne dla prokuratorów związane z ukierunkowaniem prowadzenia tych postępowań, dzięki tym i w związku z tymi nowymi przepisami. Te wytyczne zostaną dziś wysłane do prokuratorów, które prowadzą te postępowania" powiedział.

  https://niezalezna.pl/288513-zbigniew-ziobro-mafia-lekowa-otrzymala-prezent-wreczyl-go-jej-rzad-platformy-obywatelskiej
 • @Husky 14:49:56
  100/100! pzdr!
 • @kula Lis 68 15:24:00
  to wszystko są bzdury, system dopłat do leków jest z samej zasady idiotyczny, i to tym bardziej boli, że są teraz karty płatnicze, i one mogłyby załatwić sprawę - dopłacać pacjentowi a nie aptece.
 • @zadziwiony 14:52:21
  Nawet za alkoholizm izby nie karają lekarzy alkoholików. Na ten temat to mógłbym nowelę napisać..
 • @zadziwiony 14:52:21
  Lekarze z Konina zaszyli kobiecie w brzuchu ogromną łyżkę. Zmarła po kilku dniach [FOTO] Zmarła 33-letnia kobieta z miejscowości Cienin Kolonia, której podczas operacji jajników lekarze zaszyli w ciele długą 0.5 kg łyżkę chirurgiczną.
  [ Sprawę przejęła prokuratura, która prowadzi śledztwo z zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci oraz narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Według Kodeksu karnego, czyn tego typu może grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.]

  https://nczas.com/2019/09/17/lekarze-z-konina-zaszyli-kobiecie-w-brzuchu-ogromna-lyzke-zmarla-po-kilku-dniach-foto/

  Ps..Jak myślisz, odpowiedzą karnie lekarze/lekarz czy nie? Bo ja twierdzę, że nic im nie grozi, zwalą na instrumentariuszkę, to ona może pójść siedzieć.
 • @interesariusz z PL 15:57:04
  Mafia lekowa nie otrzymała prezentu. To był zwykły REWANŻ. HURTOWNIE prowadzili wyłącznie funkcjonariusze SŁUŻB cywilnych i wojskowych. Platforma musiała zrewanżować się za ich LANS.
 • @kula Lis 68 19:10:56
  Mylisz się , produkcja leków to interes drugi po handlu bronią . To co się wyprawia z procedurami dotyczącymi leków to zwykła hucpa i lizanie tyłków korporacjom.Jeszcze się zdziwisz cenami leków . Salut
 • @kula Lis 68 19:10:56
  Tu masz normę dla skali wymuszeń i lewizny , ciekawe czy myślisz że PIS nas obroni jeżeli w grę wchodzą takie pieniądze . :))))) Salut . https://www.rp.pl/artykul/1034670-Pfizer-zaplaci-491-mld-dolarow-kary.html
 • @Repsol 21:16:20
  Uczelnia zakazała serwowania dań z wołowiny. W ramach walki ze... zmianami klimatu.
  https://niezalezna.pl/288556-uczelnia-zakazala-serwowania-dan-z-wolowiny-w-ramach-walki-ze-zmianami-klimatu


  Ps..Widać z tego, że nie tylko w Polsce, selekcja negatywna dotyka środowiska akademickie przy wyborze swoich władz. Dożyliśmy czasów, kiedy rektor uczelni jest kretynem. To kim będą absolwenci tej uczelni? A no będą stanowili przyszłe elity, jak to już się dzieje w USA. U nas Spurków i K(t)retynów też mamy pod dostatkiem. Kiedyś uczony był synonimem człowieka mądrego. Dzisiaj powiedzieć o niektórych idiota, to ubliżyć choremu psychicznie. Prawdziwy ekolog popełnia samobójstwo w chwili uzmysłowienia sobie, że jest ekologiem. Niech ten rektor pomyśli, że sam też jest zagrożeniem dla klimatu. W ten sposób jego osoba jest zbędna na tym świecie. Czy rzeczywiście uwierzył w pseudo badania i propagandę jego kolegów pseudo profesorów? A może tak samo jak oni "uświadomiony" przez biznes. Jak wszystkie uczelnie Ameryk i Europy pójdą jego śladem to się dopiero narobi. Ale jest przecież jeszcze szarańcza i inne robactwo nie wspominając o mrówkach. Dadzą radę. Co się nie robi dla kasy. Gdyby ludzie na ziemi mieli jeść tylko roślinki (ca 2400kcal/dobę), to dla co najmniej 20% musiałoby umrzeć z powodu… uwaga! — "wykluczenia energetycznego", czyli zwyczajnie zabrakłoby dla nich energetycznego pożywienia. No ale to trzeba umieć policzyć, a dziś, na wielu uczelniach, ważniejsza jest ideolo-ciemnota niż rachunki.
 • @Husky 14:49:56
  Ostatnie wybory!, poparcie dla totalnej opozycji w Zakładach Karnych średnio 75% PO , 5% PiS , lumpenelity wielkomiejskie trochę mniej, konfiskata rozszerzona PO było przeciw, a w kasie 3,3 mld
 • @Husky 14:49:56
  Kontrakt Pawlaka 2010r, mało kto wie, że anulowano Rosjanom opłaty za tranzyt gazu Jamałem do Niemiec od 2006r. do 2022r., straty około 100mln USD rocznie!, tylko po Smoleńsku było to możliwe......SKOK Wołomin, 2mld zł strat pokrytych z funduszu bankowego!, a chłopaki z WSI kasę wywieźli na Cypr i tam wyprana w ruskich bankach u kumpli z FSB, wraca do kraju w postaci inwestycji.
 • @Husky
  Obiektywnie trudno zrozumieć, że PO po wszystkich swoich "wyczynach" ma jeszcze wynik dwucyfrowy.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej