Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
793 posty 2211 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Polskie dzieci - byłem wzruszony

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

I właśnie to mnie wzrusza, bo zamożność i znaczenie państwa zależy od zamożności i szczęśliwości jego obywateli.

Dzisiaj rano jak zawsze szedłem do sklepu po świeże bułeczki. Tym razem nieco później niż zwykle, bo mam wolne od pracy. Była godzina około 9-tej. Moje osiedle jest duże, ale po raz pierwszy widziałem na raz dziesięcioro małych dzieci, które siedziały razem na asfalcie i cieszyły się ostatnimi dniami lata. Niektóre z nich miały może nawet ze trzy lata a najstarsze najwyżej z 8 lat i wszystkie się śmiały, a rodzice siedzieli na ławeczkach obserwując ich wnikliwie.
 
Nie chcę się postarzać, ale podobne widoki były moim udziałem w latach 80-tych XX wieku. Wtedy też pamiętam, że było nas, małolatów mnóstwo. Graliśmy gromadnie w piłkę nożną, rzucaliśmy nożem i graliśmy w kapselki z nazwiskami kolarzy z Wyścigu Pokoju. Koleżanki grały w klasę lub skakały przez skakankę. Czy to ktoś jeszcze pamięta?  Nie było wtedy telefonów komórkowych ani komputerów a kolorowy telewizor był rzadkością.
 
Ale człowiek jest istotą stadną i nawet podświadomie potrzebuje innych do tego, aby się prawidłowo rozwijać i to się nie zmieniło od tamtego czasu i zawsze tak było.
 
Tyle tylko, że przez 30 lat niby wolnej Polski nasz przyrost naturalny zmalał a strefa ubóstwa była dla rodzin koszmarna. Po programie 500+ i wyprawki szkolnej 300+ to się zmieniło. I właśnie to mnie wzrusza, bo zamożność i znaczenie państwa zależy od zamożności i szczęśliwości jego obywateli.
 
Wiem, że wielu neguje demograficzny skutek pomocowych programów rządowych, ale ja to widzę na co dzień. Naprawdę jak dzisiaj zobaczyłem te uśmiechnięte dzieciaki to serce podeszło mi do gardła i wiem, że naród Polski spokojnie przetrwa mimo planów jego depopulacji. A do tego te niewiasty w stanie błogosławionym. Też widzę je na każdym kroku, czego nie widziałem od tylu lat nigdy.
 
I jestem przekonany, że Polacy zaczną z emigracji wracać do Polski, bowiem jest ona teraz ostoją wolności, demokracji i szans na rozwój.
 
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com 

KOMENTARZE

 • Rządy PiS to wzrost strefy ubóstwa w Polsce
  Dali 500+ a jednocześnie mamy gwałtowny wzrost cen podstawowych produktów spożywczych co uderza w najbiedniejszych. Kupują głosy kosztem biednych. Chorzy, jeszcze tak długich kolejek do lekarzy nie było. Tylko trollom PiS dobrze się dzieje.
 • @Jaromir 15:23:44
  Wzrost cen produktów rolniczych wynika tylko z suszy. Kolejki w szpitalach? Z tym się mogę zgodzić i wiem, że ochrona zdrowia będzie najważniejszym wyzwaniem dla PiS-u w następnej kadencji. Obecny minister tego nie dokona, niestety.
  Pozdrawiam
 • U mnie na osiedlu przed blokami 4 lata temu psy dupami szczekały.
  Teraz dużo dzieci, takich w wózkach, no i 3-4 letnich a mam z brzuszkiem +2-3je obok też dużo. To cieszy.
 • @krzysztofjaw 15:45:58
  Ja jakoś na służbę zdrowia w Opolu, szpitale nie mogę narzekać. Do dziś, żaden minister zmian w tym molochu i NFZ nie dokonał.
 • @krzysztofjaw 15:45:58
  Ceny zależą od regionu, u nas w Opolu zawsze wyższe, bo wiadomo podbijają ci co w Niemczech pracują. U siostry w Tarnowie ceny niskie. W moim sklepiku ceny praktycznie stoją w miejscu, tylko zielenina droższa, ziemniaki.
 • @kula Lis 68 16:00:54
  Dokładnie tak jest. Serce cieszy, naprawdę. Napisałem tę notkę, bo przypomniały mi się lata mojego dzieciństwa. Po Stanie Wojennym ludzie we wszystko zwątpili, ale dzieci płodzili na potęgę. I tak jest teraz. Ostatnio widziałem parę, która miała dwa podwójne wózki. Zapytałem. Były to czworaczki... Oby takich było jak najwięcej :).
  Pozdrawiam
 • @kula Lis 68 16:03:33
  To jest naprawdę duże wyzwanie. Reforma ochrony zdrowia jest potrzebna i nie wiem czy w ogóle NFZ jest potrzebny. Uważam, że nie. Jedyną dobrą reformą Buzka było powołanie Kas Chorych. Komu to przeszkadzało? Ano komuchom, bo centralnie można przyjmować łapówki od firm farmaceutycznych i wiem o czym piszę z autopsji, bo pracowałem w tym sektorze. I wiem, że wtedy Sośnierz był najlepszym dyrektorem regionalnym Kas Chorych i też go wysiudano. Dlaczego? To pozostawiam tylko domysłom...
  Pozdrawiam
 • @kula Lis 68 16:06:16
  Nie można przesadzać. Ceny u mnie też są na mniej więcej takim poziomie jak przed rokiem. Chleb 2,50, ziemniaki też, tylko cebula pietrucha podrożały.
  Pzdr
 • @ Autor - Autor przypomni sobie znane powiedzenie, czyją matka jest wiara i nadzieja
  "Tyle tylko, że przez 30 lat niby wolnej Polski nasz przyrost naturalny zmalał a strefa ubóstwa była dla rodzin koszmarna. Po programie 500+ i wyprawki szkolnej 300+ to się zmieniło."

  Program 500+ wszedł w życie 1 kwietnia 2016, a już latem 2016r. spotkałem wariata - wielbiciela PiS, który twierdził, że z powodu 500+ rodzi się więcej dzieci, choć nie minęło nawet 9 miesięcy.

  "(...) bo zamożność i znaczenie państwa zależy od zamożności i szczęśliwości jego obywateli."

  500+ i pochodne wyborcze łapówki nie powodują wzrostu zamożności (a już na pewno nie szczęśliwości), co najwyżej minimalnie zmniejszają sferę ubóstwa.

  Z danych GUS
  W 2018 roku zmarło w Polsce 414 tysięcy osób. Tyle zgonów nad Wisłą nie było od zakończenia II wojny światowej. Jednocześnie - mimo miliardów złotych pompowanych w program 500 plus - spadła liczba urodzeń.

  https://dariuszkosiur.files.wordpress.com/2019/05/40388b4f-2629-41de-b1b7-eb2d813d0468.jpg

  Na wszystkie państwa Zachodu, a na kraje słowiańskie szczególnie, narzucono potężne bariery rozwoju - główna, podstawowa zapisana jest w IIIRP w konstytucji - art. 220, podobne ustawodawstwo istnieje we wszystkich państwa Zachodu. Jeśli rządy pozbawione są realizacji polityki finansowej, tym samym pozbawione są wszelkich możliwości realizacji rozwoju kraju, a więc dążenie do załamania demograficznego jest stałym, rzeczywistym, czynnikiem realnej polityki.

  Dzietność na wschód od Renu
  https://dariuszkosiur.files.wordpress.com/2018/09/screen-shot-2014-10-07-at-08-18-22.png
 • @ Autor - oczywiście 1*
  DK
 • @krzysztofjaw 17:15:49
  Jest dobra pogoda, więc dzień w dzień jestem na plaży i widzę mnóstwo małych dzieci. Jest ich tak samo dużo jak w czasach moich lat dziecięcych
  Sami zobaczcie.
  Miasto w którym mieszkam przed wojną liczyło 89 tyś mieszkańców, obecnie chyba 180 tyś i rozbudowało się tak, że obszarowo jest trzy razy większe, a bloki są nie dwu lecz cztero i pięcio piętrowe.
  Ponieważ jeżdżę także po okolicznych wioskach to zastanawiam się czy jest nas 38 milionów czy może nie mniej jak 50 do 55 mln mieszkańców, bo i tam domów sporo przybyło.

  https://galeria24net.files.wordpress.com/2012/12/dsc03219.jpg
 • @autor
  Przerost formy nad treścią. Dzieci bawiły się beztrosko nawet w obozie w Oświęcimiu podczas wojny, dopóki ktoś z rodziców był w pobliżu. Takie po prostu są dzieci. Zachowanie się dzieci to nie jest dobry indykator sytuacji w państwie.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej