Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
793 posty 2211 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Góry - piękne i niebezpieczne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Naprawdę góry są przepiękne, ale zawsze trzeba też sprawdzać, jakie są prognozy pogody na konkretny dzień. Może i jest to stosunkowo mało istotne w górach o niskim pułapie, ale o wyższym jak Tatry to niezbędne.

Ostatnio napisałem kilka notek na temat gór. Były w nim opisane niemal same superlatywy chodzenia po nich i podziwiania widoków i szczęścia jakie rozpierają wędrowców.
 
Ale też w jednej z nich wskazałem, że góry są niebezpieczne i trzeba je traktować z pokorą. Po prostu mierzyć siły na zamiary i nie iść bez odpowiedniego oprzyrządowania w postaci butów, okrycia, plecaka z żywnością, mapy i innych.
 
Naprawdę góry są przepiękne, ale zawsze trzeba też sprawdzać, jakie są prognozy pogody na konkretny dzień. Może i jest to stosunkowo mało istotne w górach o niskim pułapie, ale o wyższym jak Tatry to niezbędne.
 
Pisałem też, że nie mogę zapomnieć, gdy mój wychowawca w szkole średniej zabrał nas w Tary i wyznaczył trasę, którą mu odradzałem. I co? Ano nie natknęliśmy się na szczęście na pioruny, ale nagle śnieg się pojawił do pasa i moi koledzy schodzili do schroniska pojedynczo przez niemal 4 godziny. Nic się nie stało, co uważam za cud, tym bardziej, że nie mieli żadnego doświadczenia. Później to już ja wyznaczałem trasy w miarę bezpieczne dla początkujących.
 
Tatry są bardzo zdradliwe. Są najwyższe w Polsce a ileż to ja razy widziałem brawurę młodych ludzi, dla których niby to była jeno przebieżka. Nic bardziej mylnego o czym przekonali się turyści nawet na Giewoncie. Nie winię ich, ale niestety winię zbyt małą medialną promocję odpowiedniego zachowania się w górach. Ratownicy GOPR nie mają na to zbytnio czasu, ale media tak. I one zawsze winni ostrzegać wszystkich i wskazywać na ewentualne trudności związane z wędrowaniem po górach.
 
Jestem przybity wczorajszymi wiadomościami o zabitych w Tatrach, bo to jedne z moich ulubionych gór w Polsce. Ale ja nigdy nie wszedłbym na żaden szczyt, gdyby to groziło jakimiś nieprzewidzianymi konsekwencjami pogodowymi. Tego się po prostu nie robi, ale trzeba mieć doświadczenie. Ale nawet jeśli jest dobra pogoda to też należy uważać. Gdy byłem pierwszy raz w życiu na Rysach to w przeddzień 17-latka spadła tam w przepaść, nie było co zbierać. Tak też nie tylko pogoda, ale też brawura może zabić.
 
Dziś niestety wielu turystów nie ma pojęcia o górach i myślą, że mogą je ujarzmić. Nic bardziej mylnego. Ich się nie da ujarzmić, ale tylko odpowiednio podziwiać i to z pakorą dla nich i nie chodzi tylko o Tatry, ale o wszystkie pasma górskie.
 
Kiedyś - jak miałem wspiąć się z uprzężą na tatrowego Mnicha - mój asekurant zapytał mnie ile razy byłem w górach i jak mu odpowiedziałem, że z dwadzieścia razy to dalej już nie było żadnych pytań. A do tego jak mu przekazałem zacząłem od Gór Stołowych a później od Karkonoszy, Pieniny a dopiero później Tatry to bez wahania wziął mnie ze sobą. Doświadczenie! To jest ważne! Nie polecam nikomu zaczynać wędrowanie od Tatr. To bardzo niebezpieczne i zdradliwe.
 
W Tatrach jest najwięcej zabezpieczeń w postaci sznurów, łańcuchów, kładek, drabinek i niemal wszystkie są narażone na wyładowania atmosferyczne. Burze i pioruny to dla onych idealne miejscem do zaatakowania w najmniej spodziewanym miejscu. Tak też się stało z konsekwencjami niestety śmierci pięciorga turystów, w tym dzieci. To nie powinno się zdarzyć. Mam nadzieję, że będzie to przestroga dla nieodpowiedzialnych turystów, weekendowych turystów.
 
I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Po wysokich górach nie mogą chodzić ludzie, którzy mają choć niewielki lęk wysokości. To też może skończyć się tragedią. Pamiętam jak wchodziłem na Zawrat, też w Tatrach. Są tam długie łańcuchy zabezpieczające. I w pewnym momencie przechodziła tam pewna dziewczyna, trzymając się za jeden z łańcuchów. Spojrzała w dół i utknęła pośrodku łańcucha. Nie chciała iść wstecz ani do przodu. Nie namyślając się też pokonałem te pół łańcuchowej trasy i asekurując ją z tyłu doprowadziłem do przejścia tego niebezpiecznego fragmentu szlaku. Ale co by było, gdyby jej ktoś nie pomógł?   Nie chcę nawet myśleć. 
 
Z pełną świadomością bym żywioł górski porównał do żywiołu wodnego czy też do schodzenia w jaskinie grotołazów. Tam też trzeba mieć doświadczenie i zwracać uwagę na pogodę, i bez brawury. I należy tu i tam też unikać doświadczeniowej rutyny, bo ona też może zabić.
 
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 
Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

KOMENTARZE

 • Do wszystkich
  Przepraszam za literówki i nieraz niemrawą składnię zdań, ale własnie wychodzę ze szpitala i się spieszyłem.
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 11:07:59
  Panie Krzysztofie,
  Świetny artykuł. Dużo zdrowia:))
 • @krzysztofjaw 11:07:59
  Pana też poraziło?

  5*

  Ukłony
 • Dobre rady.
  Z ciekawością czyta się treści które są pisane dla wiedzy innych a nie dla swojej pychy i bufonady. Dzięki za dobry tekst.
 • @krzysztofjaw 11:07:59
  Panie Krzysztofie dobry tekst ale trochę moralizatorski. Z ludźmi na wczasach jest jak z dziećmi. Żeby nie wiem jak dużo ich ostrzegać i pouczać to i tak bezmyślnie polezą żeby zrobić sobie ładną fotkę. Może mnie ktoś określi mianem piewcy starego ustroju, ale trudno. Pewne rzeczy przypomnę. Za tego PRL już w podstawówce miałem kartę rowerową, kartę pływacką, obciachem było nie posiadać tych dokumentów. Patent żeglarski to już była wyższa półka. Po za tym, kurs pierwszej pomocy, kurs przeciw gruźlicy (wtedy było jeszcze sporo ludzi dotkniętych tą chorobą). A najwięcej wiedzy jak zachować się nad wodą, w lesie czy w górach wyniosłem z harcerstwa. Dzisiaj tak się zastanawiam komu przeszkadzało tego typu nauczanie już w podstawówce. Myślę że gdyby taka edukacja dzisiaj istniała to mieli byśmy dużo mniej przypadków utonięć, porażeń piorunami czy wypadków na drodze.
 • @marek500 16:36:07
  Pamiętam jeszcze obrazki jak zachować się podczas wybuchu bomby atomowej...
  To rzeczywiście była dobra strona PRL.

  Pozdro!
 • @Jasiek 17:04:55
  Fakt że na PO takich rzeczy też uczyli. Moim zdaniem krzywdy tym nie robili.
 • @reflexión 13:46:11
  Dziękuję za dobre słowo. Już jestem w domu, nareszcie. Mam jeszcze trzy tygodnie zwolnienia więc sobie poleniuchuję. Na góry na razie wstęp wzbroniony, ale w przyszłym roku znów pojadę.
  Pozdrawiam
 • @Jasiek 14:15:43
  Na szczęście nie, choć kiedyś dopadł mnie halny a później deszcz. Ledwo doczołgałem się do schroniska. Od tamtej pory zawsze sprawdzam pogodę na każdy dzień.
  Pozdrawiam
 • @marek500 16:36:07
  Nie wszystko w komunie było złe. Ja też miałem patent żeglarski a później zdobyłem patent sternika jachtowego. Żeby je zdobyć to naprawdę trzeba było umieć żeglować i poznać tajniki owego żeglowania. A teraz? Byle chłystek wypływa na żaglówce nie mając pojęcia jak pływać.

  Ale też były swego czasu takie książeczki, które były stemplowane w schroniskach górskich a które poświadczały zdobycie niektórych szczytów. Komu to przeszkadzało? Dziś można by było doprowadzić do tego samego i wpuszczać na wyższe góry tylko tych, którzy mają jakie tako doświadczenie.
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 18:37:32
  To były dobre patenty, niestety komuś to przeszkadzało.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej