Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
895 postów 2441 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Witaminy B complex i rady na temat zakupu leków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Brak witamin z grupy B przynosi wiele szkód

(post nie jest w żaden sposób sponsorowany i wyraża tylko moją opinię)
 
Na rynku farmaceutycznym w Polsce jest wiele firm oferujących leki i tzw. suplementy (diety) a ich mnogość przyprawia nieraz o zawrót głowy. Polacy wydają na nie bodajże najwięcej w Europie a firmy farmaceutyczne osiągają chyba najwyższy wskaźnik rentowności, co widać codziennie w telewizji, gdzie reklam różnych specyfików jest ogrom a to kosztuje bardzo dużo.
 
Nie łudźmy się. Firmy nie prowadzą działalności charytatywnej a za te reklamy płacimy my wszyscy, konsumenci, bowiem do jednostkowych kosztów produktu wliczane są też wydatki promocyjne a to musi skutkować wyższymi cenami dla odbiorców. 
 
Ale wcale nie musimy kupować tak drogo. Są firmy uczciwie, które nie ograbiają nas z naszych pieniędzy a same - produkując generyki – zadowalają się rozsądną dla siebie i konsumenta marżą.
 
Tak jest np. w przypadku witamin z grupy B, które tworzą tzw. witaminę B compleks zawierającą niemal wszystkie witaminy z grupy B, przy czym na rynku z reguły występują bez witaminy B12, którą należy kupować oddzielne. Stąd wypływa wniosek, że należy szukać takiego complexu, który tą witaminę zawiera.
 
Ceny też są bardzo różne i są wahnięcia nawet kilkuset procentowe: od ceny poniżej 4 zł (np. firmy Colfarm z Mielca - zawiera witaminę B12, 60 tabletek po jednej dziennie) aż do niemal 50 zł.  Kupując complex witamin z grupy B zawsze winniśmy prosić farmaceutę, aby wybrał najtańszy specyfik wraz z witaminą B12. Ja używam wspomnianego compexu, który kosztuje poniżej 4 złotych i starcza to aż na dwa miesiące kuracji witaminowej a każda tabletka wystarcza, aby pokryć 100% dziennego zapotrzebowania na te witaminy.
 
Jak wspomniałem comlexy witamin B z witaminą B12 zawierają: niacynę (B3), kwas pantotenowy (B5), ryboflawinę (B2), witaminę B6, tiaminę (B1), kwas foliowy (B9), biotynę, witaminę B12.
 
Witaminy z grupy B są niezbędne dla organizmu. Witamina B6, niacyna, tiamina, biotyna biorą udział w prawidłowym przebiegu funkcji psychicznych oraz  funkcjonowaniu układy nerwowego. Dodatkowo witamina B6 pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek, zmniejsza zmęczenie oraz pozytywnie wpływa na układ odpornościowy organizmu (też kwas foliowy i witamina B12). Do zmniejszenia zmęczenia niezbędne też są: niacyna, witamina B5, B2, kwas foliowy i B12. Witaminy B1 i B2 oraz w mniejszym stopniu B12 służą też wątrobie i trzustce, np. w przypadkach choroby tych organów lub w przypadku zatruć alkoholowych (chorobie alkoholowej) i wysokim stężeniu enzymów wątrobowych: ASPAT i ALAT.
 
Brak witamin z grupy B przynosi wiele szkód [za 1].
 
Braki witaminy B1 skutkują zaburzeniami koncentracji, sennością, obniżeniem nastroju i uczuciem zmęczenia. Mogą również powodować zaburzenia pracy serca. Niedobór sprzyja również uszkodzeniu osłonek mielinowych neuronów. Jest to o tyle niebezpieczne, że skrajny brak tiaminy może powodować chorobę beri-beri, która objawia się zaburzeniami psychicznymi, zmianami skórnymi, obrzękami, brakiem łaknienia, a także zanikowi mięśni.
 
Brak witaminy B2 może powodować nieprzyjemne zmiany skórne, ale również poważne choroby, takie jak rak przełyku. Gdy zaobserwujemy zmiany w obrębie jamy ustnej, pękanie kątów ust (zajady), łuszczenie skóry, a także wypadanie włosów to być może cierpimy na niedobór witaminy B2. Jednak to nie wszystko, deficyt ryboflawiny skutkuje także zaburzeniami wzrostu, drażliwością, bólami głowy, a nawet spadkiem zdolności intelektualnych.
 
Niedobór niacyny może powodować pelagrę, która jeszcze na początku XX wieku była chorobą śmiertelną. Szczególnie narażone są na nią osoby cierpiące na chorobę alkoholową. Ponadto braki witaminy PP sprzyja osłabieniu mięśni, łuszczeniu się skóry, zmęczeniu, osłabieniu sił psychicznych, a w przypadku ciężkiej awitaminozy może doprowadzić do otępienia i paraliżu.
 
Niedobór natomiast witaminy B9 (kwasu foliowego) może doprowadzić do poronienia, rozszczepienia kręgosłupa, przepukliny oponowo-rdzeniowej, a także anencefalii (nieuleczalnego uszkodzenia płodu). Oprócz tego awitaminoza może być przyczyną dolegliwości pokarmowych i niedokrwistości u dorosłych. Konsekwencjami niedoboru witaminy B9 mogą być, podobnie jak w przypadku witaminy B1 i B2, rozdrażnienie, zmiany nastroju, trudności z koncentracją oraz zmiany skórne.
 
Witamina B12 jest często nazywana „czerwoną witaminą”, ponieważ uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Jej niedobór zwykle skutkuje pojawieniem się anemii złośliwej. Witamina B12 bierze udział również w syntezie neuroprzekaźnika serotoniny oraz metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Braki tej witaminy powoduje nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego, zmiany zwyrodnieniowe rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych. Najnowsze badania dowodzą, że jej deficyt zwiększa ryzyko udaru i zawału. Uważa się, że niedobór witaminy B12 występuje przede wszystkim u wegetarian i wegan, jednak bardzo często zdarza się to w przypadku osób jedzących mięso.
 
Naturalnymi źródłami witamin z grupy B są przede wszystkim pełne ziarna zbóż, warzywa liściaste, jaja, mięso, grzyby, drożdże, ryby, soja, owoce (banany, jabłka, jagody, truskawki, brzoskwinie) oraz orzechy włoskie i ziemne. Nieprzyswajanie witaminy B jest utrudnione przez spożywanie niektórych leków. Aspiryna i antybiotyki niszczą między innymi witaminy B3, B6, B12. By rozpoznać niedobór witamin z grupy B niezbędne jest wykonanie morfologii krwi. Aby zmniejszyć jej niedobór należy przede wszystkim przeprowadzić zmiany w diecie, a niektórych przypadkach przyjmować w formie tabletek. Na niedobór witaminy B narażone są głównie osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, osoby powyżej 50 lat, noworodki matek na diecie wegetariańskiej, chorujący na celiakię, a także alkoholicy.
 
Bardzo modne w sprzedaży i zakupach jest zestawienie witaminy B6 i magnezu. Ja jednak polecałbym Vitaminum B complex z witaminą B12 skojarzony z np. Asparginem (5 złotych), który zawiera magnez a jednocześnie i potas zapobiegający skurczom mięśni. Cała więc miesięczna kuracja witaminowa z grupy B (wraz z B12) z magnezem i potasem będzie nas kosztować minimalnie jedynie około 6-8 zł a nie kilkadziesiąt. Nie warto przepłacać!
 
Podobnie zresztą jest z aspiryną czy polopiryną, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Kosztują od 7 do 9 zł, a podobne działanie ma tzw. tabletka z krzyżykiem (np. Kopiryna) zawierająca też ten sam składnik czynny wzbogacony kofeiną a kosztuje maksymalnie 2 złote (za 6 tabletek). Ten sam składnik znajduje się w takich lekach jak: Acard czy Polokard. Po co więc przepłacać?
 
A teraz kilka rad dotyczących zakupu leków.
 
1) Leki dzieli się na leki oryginalne i zamienniki, czyli leki generyczne, które mają te same właściwości lecznicze, ale są o wiele tańsze a produkowane są po wygaśnięciu patentu na leki oryginalne. Kiedyś okres patentowy wynosił nawet 70 lat, teraz jednak jest zdecydowanie krótszy: około 10-15 lat a w wyjątkowych przypadkach okres ten może być nieco dłuższy.
 
2) Każdy lek posiada pewną leczniczą substancję czynną, która odpowiada za leczenie.
 
3) Przy zakupie leków nie można nigdy kierować się ich nazwą lub reklamą, co próbują nam wmówić koncerny farmaceutyczne. Należy przy zakupie zwracać przede wszystkim uwagę na substancję czynną leku i poprosić farmaceutę o to, by znalazł nam jakiś tańszy lek z tą samą substancją czynną.  Jest na rynku wiele różnych w nazwie specyfików, które posiadają tą samą substancję czynną, ale nieraz drastycznie różniących się cenowo. Firmy mają obowiązek podawania nazwy substancji czynnej na swoich produktach.
 
4) O ile jest to możliwe najlepiej kupować leki na receptę lekarską, mimo, iż nieraz podobny lek jest dostępny bez recepty. Tak jest np. z Kreonem (na enzymy trzustkowe: lipazę i amylazę, np. na receptę możemy kupić o wiele tańszą Lipankreę) czy z Ketanolem (silnym lekiem przeciwbólowym). Koncerny farmaceutyczne dzięki lobbingowi wymuszają nieraz możliwość sprzedaży leków bez recepty, które wcześniej można było kupić jedynie na nią. I oczywiście są droższe.
 
5) W przypadku chorób przewlekłych żądajmy od lekarza wypisywania recepty na ryczałt. Jest to o wiele tańsze, mimo, że niektórzy lekarze robią to niechętnie (też lobbing firm farmaceutycznych oraz samych aptekarzy). Takie leki na ryczałt kosztują wielokrotnie mniej, np. zamiast 50 złotych zapłacimy jedynie 5 złotych (znam z autopsji). Poprośmy lekarza, aby wypisał nam receptę na najtańsze leki z tą sam substancją czynną, chociaż i tu firmy farmaceutyczne lobbują, żeby lekarze wypisywali ich leki.
 
6) Kiedy nasze finanse nie pozwalają wykupić całej recepty, to należy wykupić tylko lek najważniejszy dla procesu leczenia (najlepiej najtańszy generyk) i pominąć leki dodatkowe. Tak jest np. z antybiotykami, gdzie wraz z nimi lekarze wypisują tzw. tabletki osłonowe. Dobrze jest je brać, ale jak pieniędzy mamy zbyt mało to swobodnie można je pominąć.
 
7) Pamiętajmy też o tym, aby zawsze lekarzowi prowadzącemu przekazać informację o wszystkich lekach, które do czasu wizyty braliśmy. Jest to niezbędne do prawidłowego doboru leków przez lekarza, bowiem nie zawsze można kojarzyć ze sobą różne specyfiki. Dotyczy to przede wszystkim leków przeciwbólowych i psychotropowych, ale i wszystkich.
 
Na razie to tyle. Ciąg dalszy nastąpi, ale najważniejszym dla mnie jest punkt  3, o którym zawsze powinniśmy pamiętać i zawsze prosić farmaceutę o znalezienie tańszego generyka.
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 
Posty mogą być kopiowane w całości lub w części jedynie z podaniem ich źródła na bloggerze: https://krzysztofjaw.blogspot.com/. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • Vit B
  Witam

  Dorzucę tylko, że najlepszym na rynku i najskuteczniejszym kompleksem witamin B, szczególnie w neurologii, jest Neurovit (na receptę).

  Zawiera on 100 mg tiaminy (B1), 200 mg piridoksyny (B6) i 0,20mg cyjanokobolaminy (B12).

  To jest atomowe uderzenie witaminami B.

  Produkują to Niemcy G.L. PHARMA

  Osobiście bardzo polecam przy neuralgiach, rwie kulszowej i stwierdzonych niedoborach wit. B

  To autentycznie działa,anie tylko robi wrażenie.

  Pozdrawiam

  Ps. Większość wit. B wytwarzają nasze własne bakterie w przewodzie pokarmowym. Więc, jak ktoś stosował antybiotyki, to musi mieć niedobory tych witamin.
 • @Janusz Kamiński 12:25:51
  Może ma Pan rację, ale ja używam B complex firmy Colfarm z Mielca. To też jest uderzenie 100% każdej z nich dziennie a ostatnio zakupiłem ten comlex za jedynie 2,48 złotego za 60 sztuk a wystarczy jedna tabletka dziennie, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie na te witaminy w 100%. Ale każdy ma swoje preferencje i nic chciałbym niczego sugerować, ale warto nieraz poszukać też innych specyfików.

  Natomiast nigdy nie kupuję zestawienia B6+magnez (jest nieskuteczny) a Aspargin z potasem i magnezem skojarzony z B comlex przynosi rewelacyjne efekty, też jeżeli chodzi o zdolności intelektualne i skurcze mięśni (potas).

  Nawiasem mówiąc, kiedyś zacząłem pisać pracę doktorską o światowym rynku farmaceutycznym i dowiedziałem się o nim bardzo dużo i mocno zaskakujących rzeczy. Niestety nie ukończyłem pracy bo - ze względu na wiek - nie mogłem uzyskać żadnego grantu a bez pieniędzy praca byłaby jałowa.

  Będę też coraz częściej pisać o zdrowiu, bo moja niedawno powstała firma "Szczęście Pokoleń Grupa" zajmuje się własnie ochroną zdrowia.

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 12:44:39
  Tak z własnego doświadczenia,więc nie traktuję to jako pewnik.
  Lubią mnie kleszcze. W zeszłym roku suplementowałem sie wit.B i przez cały rok ,mimo, że w ich srodowisku byłem często , nie złapałem ani jednego. W tym roku idąc do lasu też wcześniej łykam vIit B. Też żadnego kleszcza. BYć może to zapach skóry po tej witaminie je odstrasza.
 • @zadziwiony 13:35:57
  Dokładnie. Nadmiar witamin z grupy B wydzielane są też z potem, który nieraz brzydko pachnie i odstrasza wszelkie małe i pasożytnicze zwierzątka, w tym kleszcze. Zresztą sam smak witamin z grupy B też jest nieciekawy i trzeba je połykać szybko. Nasz mocz też zmienia swój zapach, ale czego się nie robi dla zdrowia.

  Natomiast te witaminy są szczególnie ważne dla mężczyzn i prawidłowego działania ich wątroby i trzustki. Mają też działanie regenerujące w przypadku wątroby (trzustka niestety nie zdolności samoczynnej regeneracji). Na ewentualnego kaca i trochę długotrwałym piciu alkoholu zaleca się podwójną dawkę tych witamin, też w przypadku zatrucia alkoholem lub narkotykami.

  Podobnie jest też z pracoholikami, którzy pracują umysłowo. Długotrwały wysiłek intelektualny i stres skutecznie powodują brak witamin z grupy B. Należy je też brać w przypadku depresji, bo mają lekkie właściwości antydepresyjne (oczywiście oprócz leków-antydepresantów.

  Mało napisałem o witaminie B17 (w pestkach moreli), która - jako wolny rodnik - wiąże komórki rakowe i je niszczy. Warto więc kupić w aptece gorzkie pestki moreli i dwa razy dziennie, bo podobno też zapobiegają zachorowaniom na raka. Ja też zajadam się tymi pestkami, tym bardzie, że w mojej rodzinie były przypadki śmierci z powodu raka.

  Więcej o witaminie B17 napiszę w kolejnym poście dotyczącym zdrowia.

  Pozdrawiam
 • Najlepsze Witaminy... to Polskie...Dziewczyny
  Szanowny Panie Krzysztofie,

  Proszę mi wybaczyć tytuł komentarza...Najlepsze witaminy...
  Tak jakoś mi się skojarzyło...

  Bardzo dobry artykuł i na czasie.
  Nie do końca ze wszystkim się zgadzam, ale to są raczej moło istotne szczgóły. Zresztą niektóre sprawy uzupełnił Pan Kamiński.

  Witamina B17 - czyli Amigdalina, jest rzeczywiście bardzo skuteczna w profilaktyce nowotworów, z różnych nie do końca jeszcze rozpoznanych powodów.

  Niestety współczesna medycyna jest pod kontrolą wielkich koncernów farmaceutycznych - a w ich interesie nie jest leczenie ludzi - tylko sprzedawanie leków. Każdemu człowiekowi - do końca życia.
  Taki mamy świat - rządzi nim pieniądz...

  Przy okazji zapytam - o Pana zawód, wykształcenie...?

  Raz jeszcze gratuluję artykułu i o ile Pan może prosze jak najwięcej pisać w tematach medycyny.

  Pozdrawiam
 • @Ryszard Opara 15:57:21
  Witam

  Przepraszam, że się wtrącę.

  Wkrótce, jak dopracuję szczegóły, przedstawię mocny pomysł na naprawę służby zdrowia. Chociaż nie naprawy - to musi być rewolucja.

  Posiłkowałem się przemyśleniami mojego ojca i prof. Szczeklika, gdyż obaj zajmowali się filozofią medycyny i byli świetnymi praktykami.

  Pozdrawiam
 • @Ryszard Opara 15:57:21
  Witam serdecznie Szanownego Pana

  Kiedyś startowałem na medycynę, bo mam w rodzinie aż 6 lekarzy i jakoś mnie to pociągało (chciałem zostać chirurgiem jak mój wujek). Niestety po technikum było to bardzo trudne i poległem na egzaminie, więc skończyłem ekonomię z wynikiem bardzo dobrym, ale medycyna i tak wzięła górę. Pracowałem w placówkach medycznych jako dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych i mam kontakt z wieloma lekarzami i znam środowisko.

  Medycyna jest moją pasją, stąd ostatnio założyłem swoją firmę zajmującą się szeroko pojmowaną ochroną zdrowia i takich artykułów będzie więcej, bo właśnie powstaje strona internetowa mojej firmy "szczęści Pokoleń", gdzie też będzie można blogować i umieszczać posty dotyczące zdrowia.

  Nie ukrywam, że pomysł narodził się wtedy, gdy sam trochę (ale dość poważnie) zachorowałem: "szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz". W planach mam także założenie fundacji prowadzącej domy spokojnej starości, domy pomocy paliatywnej oraz przedszkoli integracyjnych. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że się uda, ale mam mało czasu bo mam już 51 lat i zdrowie nie takie jak jeszcze rok temu. Ktoś mi powiedział, że po 50-tce człowiek zaczyna się "sypać" i coś w tym jest.

  Jeszcze raz dziękuję za komentarz i to nie jest mój ostatni post na temat ochrony zdrowia.

  Pozdrawiam serdecznie
  Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
 • @Ryszard Opara 15:57:21
  I jeszcze jedno. Koncerny farmaceutyczne skupiają się na lekach przewlekłych, które trzeba brać długo, nieraz do końca życia. Ale one tylko zaleczają a nie wyleczają chorobę. Jest to działanie celowa, żeby ludzie kupowali cały czas zwiększając dochody koncernów. Stąd np. slaby rozwój antybiotyków, które leczą po maksymalnie 10 dniach i już nie trzeba ich brać. Są dla koncernów nieopłacalne i nieopłacalne dla nich są badania nad antybiotykami. Od dziesiątek lat nie powstał żaden nowy antybiotyk a leków przewlekłych powstały setki.
  Pozdrawiam jeszcze raz
 • @krzysztofjaw 18:35:41
  Krzysztofie,

  ta co mówisz o lekach do końca życia, to prawda. Beta blokery, świństwo,jak żadne, cyrki z cholesterolem -statyny i fibraty, też trucizna. Metformina na cukrzycę, SSRI na depresję, itd., itd.
  To są wszystko grube miliardy dla koncernów.Jeden z największych, Pfitzer, wykupił nawet nasz Acard, prostą aspirynę dojelitową, przypisywaną tonami.

  To wszystko to nic. Dostarcza się pacjentom instrumenty, które fałszują wyniki.Po to by robić go chorym i by brał leki. Opiszę to dokładnie,

  Medycyna dzisiejsza,mimo fantastycznego postępu,w dużej mierze jest w rękach bezwzględnych szubrawców. Człowiek nieważny, tylko forsa się liczy.
  Te kliniki,które powstają, jak grzyby po deszczu - wizyta wstępna 150 250 zł, to czyste gangsterstwo.
  I dużo lekarzy potwornie się zeświniło. Te gnojki w proteście, tzw. rezydenci, najlepszym przykładem upadku etosu doktora
 • @Janusz Kamiński 17:24:40
  Szanowny Panie,

  Czekam na pomysły naprawy służby zdrowia; choć moim zdaniem nie da się tego zrobić poprzez jakiekolwiek zmiany administracyjne, zarządzania.

  Trzeba zrobić "rewolucję" w medycynie, która zmieni mantalność ludzi.

  Profesora Szczeklika poznałem 20 lat temu, poprzez swojego kolegę z roku - Prof Andrzeja Szczudlika - też z Krakowa.

  Profesor Szczeklik, to moim zdaniem, był jeden z największych lekarzy - geniuszów współczesnej medycyny - ale właśnie także filozofii.
  Jaka wielka szkoda, że takich ludzi już nie ma...
  Spotkałem ich w swoim życiu kilku - i...opierając się na doświadczeniach ich życia, ich poglądach i filozofii, właśnie próbuję też coś zrobic dla całej ludzkości.

  Zobaczymy - co przyszłość pokaże.

  Czekam na pomysły i plany.

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 18:15:03
  Witam równie serdecznie,

  Dziękuje, że napisał Pan coś o sobie.

  Ciekaw jestem szczegółów Pana pomysłów; może kiedyś pogadamy o tym jeszcze pogadamy.
  Cieszę się, że Pana pasją jest właśnie medycyna i służba zdrowia.
  Aby cokolwiek zrobić dobrego, aby zmienić współczesną medycynę - trzeba właśnie ludzi z pasją.

  Prosze jak najwięcej pisać o Pana pasji - medycynie na Neon24.pl - często nawet zastanawiałem się nad zmianą profilu naszego portalu.
  Brakowało mi chętnych do współpracy...
  Może warto się ponownie nad tym zastanowić.

  Odnośnie Pana wieku, Pan wybaczy - jest Pan dla mnie młodzieńcem.
  Jestem rocznik 1950.
  A od ponad 20 lat; od kiedy zacząłem stosować rzeczy, o których piszę w swojej autobiografii "AMEN" (oddech, dieta, woda, ruch) - dyscyplina życia - NIGDY na nic nie chorowałem.
  Czuję się jak dwudziestolatek; (codziennie spaceruję 15- 20 km).

  I mam nadzieję, że tak będzie, jeszcze przez następne...100 lat.

  Tak, że głowa do góry... no i do roboty.

  Pozdrawiam serdecznie

  Ryszard Opara
 • @krzysztofjaw 18:35:41
  Witam raz jeszcze,

  Całkowicie się z Panem zgadzam.

  Świat medycyny - jest obecnie pod całkowitą kontrolą wielkich firm farmaceutycznych, które oczywiście nie zajmują się leczeniem ludzi -
  a tylko i wyłącznie - sprzedażą leków.
  Lekarze (i politycy) - są dla "Big Pharma" - pośrednikami w globalnym handlu. Naszym Światem rządzi pieniądz.

  No i właśnie MY - ludzkość musimy - to wszystko zmienić. Wiem, że nie będzie łatwo, że trzeba będzie zrobić "rewolucję" w świecie medycyny.
  Ja zamierzam to właśnie zrobić, a przynajmniej zacząć.

  Serdeczności
 • @Janusz Kamiński 23:52:51
  Zgadzam się z Panem. Dla koncernów farmaceutycznych najważniejszy jest zysk a chorego mają "w głębokim poważaniu". Tylko sprzedaż się liczy. Kiedyś pisałem pracę doktorską "Strategie finansowe i marketingowe światowych koncernów farmaceutycznych". Pracy nie ukończyłem, bo mój wiek uniemożliwiał mi uzyskanie grantu w zadowalającej wysokości. Mimo to dowiedziałem się wiele o tych koncernach. Na przykład to, że marża na niektóre leki sięga nawet 200 czy 300%. Czysty zysk i grabież w biały dzień.
  Jeżeli zaś chodzi o niektórych lekarzy, to nieraz wolą pojechać na wycieczkę zagraniczną (finansowaną przez koncerny) niż prawidłowo leczyć ludzi.

  Serdeczności
 • @Ryszard Opara 05:00:36
  "... często nawet zastanawiałem się nad zmianą profilu naszego portalu.
  Brakowało mi chętnych do współpracy...
  Może warto się ponownie nad tym zastanowić."

  Świetny pomysł. Współtwórców byłoby dosyć. Jednakże projekt należy poważnie i dogłębnie przemyśleć. Nie może to myć tylko zwykła, kolejna zakładka pod tytułem "MEDYCYNA". Musi to być coś więcej.
  I chyba byłoby to pierwsze w Polsce skomasowane forum Wielkich Lekarzy (później wytłumaczę, co przez to rozumiem) i pacjentów.

  Niestety, finansowo niedobrze dla portalu, lecz trzeba odrzucić wsparcie koncernów, a z drugiej strony nie dopuścić domorosłych znachorów, "czarodziei", którzy na końcu zawsze podają numer swego konta i dziwny produkt, który można tylko u nich kupić.

  Nie wiem czy Pan Doktor ma pełny obraz skali nieprawidłowości, oszustw i przekrętów dokonywanych wobec ludzi, przez lekarzy, farmaceutów, producentów, jak i wielkie i małe korporacje.
  Jak dokonuje się eksperymentów na nieświadomych ludziach.
  Jak wmawia się choroby, których niema.
  Oszustwa z tzw. suplementami diety.
  Itd., itd.
 • @Ryszard Opara 04:41:25
  Widzę, że z Pana też "nocny marek", podobnie jak ja. Pomysłów na reformę ochrony zdrowia mam trochę. Opiszę je dokładnie, bo znam to całe środowisko i mechanizmy rządzące sektorem ochrony zdrowia a bez tego nie byłoby żadnych pomysłów.
  Stare pokolenie dobrych lekarzy niestety odchodzi. Nie mają od kogo uczyć się młodzi lekarze, szczególnie rezydenci.
  Nieraz jakieś gratyfikacje finansowo-rzeczowe od firm farmaceutycznych przesłaniają lekarzom to, że mają przede wszystkim skutecznie leczyć. Przykre, ale prawdziwe.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • @Ryszard Opara 05:00:36
  :) Dziękuję za tego młodzieńca. Jam jest rocznik 1968.

  Ja najczęściej pływam 3 razy w tygodniu a w wakacje też pływam, tyle tylko, że na żaglówce. To też taka moja pasja jak i chodzenie po górach.

  Konieczne natomiast jest zreformowanie służby zdrowia i dogłębne oraz rewolucyjne, jak Pan napisał.

  Również serdeczności
 • Ta sama substancja?
  "Należy przy zakupie zwracać przede wszystkim uwagę na substancję czynną leku i poprosić farmaceutę o to, by znalazł nam jakiś tańszy lek z tą samą substancją czynną. Jest na rynku wiele różnych w nazwie specyfików, które posiadają tą samą substancję czynną, ale nieraz drastycznie różniących się cenowo."

  Niestety nie zawsze ma to sens. Substancje chemiczne nawet jeśli mają tę samą chemiczny wzór mogą się róznić w działaniu.

  Niektóre zmieniają się z upływem czasu (pod wpływem tlenu lub innych czynników), różnią się stopniem czystości, także mogą być w różnych formach krystalicznych czy też co jest mniej znane, jest coś takiego związki natury fizycznej, w których te same związki chemiczne mogą się inaczej zachowywać i być lepiej lub gorzej absorbowane.

  Znane wszystkim są różnice między wysokoprocentowymi napojami alkoholowymi, które mają ten sam skład chemiczny a jednak różnią się w działaniu.

  Sądzę, że stosowanie tańszych zamienników jest dobrym pomysłem, ale nie zawsze i dlatego trzeba być ostrożnym
 • @krzysztofjaw 18:35:41
  "które trzeba brać długo, nieraz do końca życia. Ale one tylko zaleczają a nie wyleczają chorobę"

  Takie leki mogą przedłuzyć życie o wiele lat. Ale Panu nie o to chodzi?
 • @Ryszard Opara 04:41:25
  "Czekam na pomysły naprawy służby zdrowia; choć moim zdaniem nie da się tego zrobić poprzez jakiekolwiek zmiany administracyjne, zarządzania."

  Pytanie czy można poprawić służbę zdrowia bez wydawania na nią pieniędzy. Polska bardzo ale to bardzo na niej oszczędza, drogie zabawki wojenne, odszkodowania (przygotowywane obecnie) dla wnuków "ofiar" reformy rolnej, priorytety polityczne w polityce importu i eksportu są ważniejsze, itd ...

  Ale rząd się wyleczy, jego znajomi i zamożni też, więc w czym problem. Dla reszty tańsza będzie eutanazja (być może pod inną nazwą) - zapamietajcie moje słowa.
 • @Pedant 09:20:34
  Eutanazja. Już w niektórych europejskich krajach jest dopuszczalna,. Przykre, ale prawdziwe.

  A co do leków generycznych. Pozwolę sobie raczej trwać przy mojej opinii.

  Leki na choroby przewlekłe są potrzebne, jeżeli rzeczywiści choroba występuje a nie jest celowo kreowana, co nieraz ma miejsce. Cały i wielce dochodowy sektor leków na cholesterol jest tego dobitnym przykładem. Innym są leki przeciwdepresyjne choć nieraz jest konieczność ich brania, bo nieleczona depresja może doprowadzić nieraz do samobójstwa.

  Piałem, że leki przewlekłe mają dość dużo skutków ubocznych, na które musimy znów kupować leki, które przynoszą inne skutki uboczne na które znów kupujemy leki. I tak w kółko.

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 09:32:14
  "A co do leków generycznych. Pozwolę sobie raczej trwać przy mojej opinii."

  Ja też popieram stosowanie leków generycznych. Zwróciłem tylko uwagę na fakt, że nie zawsze jest to dobry wybór.

  Jeśli ma Pan inną "opinię", to proszę ustosunkować się do moich argumentów. Inaczej nie jest to opinia, tylko pohukiwanie.

  "Piałem, że leki przewlekłe mają dość dużo skutków ubocznych, na które musimy znów kupować leki,"

  Jeśli Pan wynajdzie skuteczną terapię na najgroźniejsze chroby przewlekłe, to nie tylko dostanie Pan nagrodę Nobla ale będą też stawiać Panu pomniki.

  "Eutanazja. Już w niektórych europejskich krajach jest dopuszczalna,. Przykre, ale prawdziwe."

  Tak, i to w krajach zamożnych gdzie są pieniądze na pielegniarki. W Polsce skrytą eutanazje się wprowadza poprzez usuwanie pielęgniarek z rynku pracy albo ich "reformowanie".
 • @Pedant 09:43:36
  Co do generyków to pozwolę sobie zaprezentować własną opinię.

  Po ustalonym międzynarodowo okresie ochrony patentowej, jest wolność wprowadzania na rynek tego samego leku, o identycznym składzie chemicznym i identycznym teoretycznie działaniu przez innych producentów na całym świecie. Lecz odkrywca leku i pierwotny producent nie przekazuje wszystkich detali technologicznych, czy specjalnych wymagań.
  Dlatego też, i jest to zdanie wielu lekarzy, lek generyczny o identycznym składzie chemicznym bywa nie tak dobry, jak lek oryginalny.

  Później docierają dalsze specyficzne informacje i tworzą się mity, jak to było z lewoskrętną witaminą C, czy tzw. mikronizacją związku chemicznego. Największym szwindlem jaki pamiętam, było na początku sprzedawanie kolagenu, który ma tak długi łańcuch, że nie jest możliwością wniknięcie przez skórę (za to zalecano trzymać preparat w lodówce - sic!).

  Weźmy lek oryginalny, przesławną niebieską Viagrę Pfizera i polski generyk Maxigra. Oba zawierają ten sam związek chemiczny sildenafil. Weźmy do porównania najwyższą dawkę w sprzedaży 100 mg, w opakowaniu z 4 tabletkami. I tak Viagra kosztuje 191 zł, a Maxigra tylko 105 zł. Gdyby niczym się nie różniły, to Pfitzer ze swoją Viagrą w Polsce by zbankrutował. A jednak świetnie sobie radzi i pacjenci to wybierają, twierdząc, że działanie jest znacznie skuteczniejsze.
  Oczywiście może to być efekt psychologiczny i działanie sugestii, że to jest amerykańskie, a tamto tylko polskie.

  Jednakże w przypadku wielu innych preparatów lekarze sami informują, by brać lek oryginalny, a nie generyki.

  Dodać trzeba, że nie wszyscy producenci farmaceutyczni są bardzo solidni. Znam parę takich, których leków bym nigdy nie tknął.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej