Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
895 postów 2441 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Krótkie wyjaśnienie i trochę o prezydencie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mam nadzieję, że kandydatką PiS-u w najbliższych wyborach prezydenckich będzie pani premier Beata Szydło.

 

 
Serdecznie przepraszam za brak publikacji trzech pozostałych części artykułu o żydowskim Talmudzie oraz sposobach budowania poprawnych relacji z Izraelem i ogólnie z Żydami. Zmogła mnie po prostu choroba, z której powoli wychodzę. Mam nadzieję, że uda mi się opublikować choć trzecią część jeszcze w tym tygodniu... a może też nawet i czwartą?
 
--------------------
 
Dzień Wielkiego Piątku, dzień męczeńskiej śmierci Mesjasza i Zbawiciela Jezusa Chrystusa... wybrał sobie pan prezydent Andrzej Duda na zawetowanie ustawy degradacyjnej. Ustawy, która miała przede wszystkim wymierzyć dziejową sprawiedliwość wobec zdrajców Polski z okresu Stanu Wojennego. Tych zdrajców, których kilka lat temu niezawisły sąd uznał jako organizatorów związku o charakterze zbrojnym i przestępczym.
 
Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Sam fakt zawetowania był dla mnie druzgocący, ale również dzień dokonania rewolty przez prezydenta skłonił mnie do smutnych przemyśleń. Osobiście poczułem się jakby podwójnie ze mnie zadrwiono, zakpiono i wyszydzono.
 
Już w lipcu ubiegłego roku pisałem, że pan prezydent powoli odchodzi od osoby, na którą głosowałem i zbliża się do elit III RP i realizacji umów z Magdalenki: "grubej linii" i "my nie ruszamy waszych a wy nie ruszacie naszych". Otoczył się dziwnymi osobami, które w dużej części wywodzą się z elit UD/UW/demokraci.pl i postkomunistycznych służb specjalnych. Szkoda... po raz kolejny żałuję swojego głosu...
 
Mam nadzieję, że kandydatką PiS-u w najbliższych wyborach prezydenckich będzie pani premier Beata Szydło. 
 
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Czy my jesteśmy w stanie
  obiektywnie stwierdzić , kto był lub jest dobry , a kto zły?
  Na " niezawisłych" sądach bym się nie opierał, bo jakie one niezawisłe to wszyscy wiemy. Tak więc mam wrażenie, że w zależności od naszych sympatii kwalifikujemy sądy tak albo tak.
 • @zadziwiony 13:12:01
  Nie można dalej mówić, że sądy są nieomylne. Ich wyroki można oceniać pod względem łacińskiej etyki i moralności. Prawo ma być sługą owych wartości a nie owe wartości sługą stanowionego prawa.
  Pozdrawiam
  P.S.
  PRL była tworem quasi-państwowym a nie wolnym państwem. Autorzy Stanu Wojennego są zdrajcami Polski, podobnie jak słuzby specjalne przynajmniej do roku 1956, czyli okresu żydo-komuny.
 • @krzysztofjaw 13:21:40
  //PRL była tworem quasi-państwowym a nie wolnym państwem.//
  Obawiam się, że nie masz racji. Obecny stopień podporządkowania (USA, NATO, UE, Izrael) i serwilizm "elyt" wskazuje, że jest tak samo. Jeśli nie gorzej...
 • @krzysztofjaw 13:21:40
  Czy zamach na konstytucję grupy WRON to mało by Juntę zdegradować? Jakoś tak mam kaca po ostatnim wecie Pana Prezydenta. Jak to lubią pisać komentatorzy wypowiadający się o prawie, nie jestem prawnikiem, ale ponieważ prawo nie jest stanowione dla prawników, ale dla obywateli i obywatele mają swoje prawo do jego czytania i wyciągania z tego czytania wniosków, więc pozwolę sobie napisać słów kilka. Najwyższym aktem prawnym od jakiegoś czasu w państwach uznawanych za normalne jest konstytucja. Powołanie organu pozakonstytucyjnego, (czyli takiego, którego konstytucja nie przewiduje) do zarządzania państwem jest zamachem stanu – jeśli robi to grupa polityków, którzy nie zgadzają się na rządy dotychczasowe, lub juntą, czyli rządami wojskowych. Oba te przypadki są zbrodniami stanu przeciw konstytucji i w każdym państwie są karane bardzo wysokimi karami z karą główna, jako oczywistą. No to teraz zerknijmy do wiki o zobaczmy, co tam piszą o WRON:

  „[…]Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) – organ administrujący Polską w czasie stanu wojennego. Powstała w nocy 12/13 grudnia 1981, a rozwiązała się 21 lipca 1983. Kierowana przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego WRON miała charakter pozakonstytucyjny[1], posiadała cechy junty wojskowej.[…]”

  Tzw. Ustawa degradacyjna z mocy prawa degradowała członków WRON, czyli żołnierzy, których obowiązkiem była obrona władz konstytucyjnych, ale oni mimo tego postanowili stworzyć Juntę, która poza prawem zrobi porządek w Polsce.

  Art. 2.

  Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego tracą z mocy prawa stopień wojskowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” wykaz osób, które utraciły stopień wojskowy.

  No i o co chodzi? Czy Junta ,co działała poza prawem ma być dalej chroniona?

  Teraz zacytuję Prezydenta:

  […]Regulacja prawna, zgodnie z którą członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego tracą z mocy prawa stopień wojskowy, wprowadza zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Ustawodawca, rozstrzygając o pozbawieniu stopnia wojskowego, uwzględnia wyłącznie okoliczność członkostwa w WRON, bez odniesienia jej do faktycznej roli, jaką pełnił każdy z członków WRON. Zdaniem Prezydenta RP, każdej osobie, która w wyniku zastosowania ustawy może utracić stopień wojskowy, przysługuje prawo do zindywidualizowanego i rzetelnego postępowania.[…]

  Tego to akurat pojąć nie mogę. Czy można, jakoś szczegółowo oceniać działanie jakiegokolwiek oficera z WRON, organizacji z definicji przestępczej i pozakonstytucyjnej, czyli klasycznej Junty? Przecież ci żołnierze swoim uczestnictwem we WRON z definicji postawili się ponad prawem i czas najwyższy by im o tym przypomnieć, że oni też prawu podlegają. Przymus zewnętrzny (zagraniczny) jest nieprawdopodobny. Nawet w Rosji nie widzę interesu utrzymania pagonów u polskich zdrajców zwłaszcza, że są oni już bezużyteczni do czynności bezpośrednich (cmentarz, albo wiek po służbowy). Już raczej w interesie Rosji byłaby ta ustawa, bo obiektywnie mnoży w Polsce szeregi magnatów "osobiście skrzywdzonych", a to zawsze jest dla Rosji wartość. Przymus wewnętrzny (krajowy) jest trudny do wyobrażenia, bo - w odróżnieniu od sytuacji śp. Lecha - teraz wyobrażalna jest skuteczna ochrona prezydenta i członków jego rodziny. Z drugiej strony nieprawdopodobny jest taki zakres osobistego uwikłania jak u agenta Bolka; nie te czasy i nie te napięcia. Jak pisałem, prawnicze zarzuty p-ko tej ustawie uważam za brednie. Podobnie ryzyko interwencji orzecznictwa europejskiego. Jaka zatem i gdzie pojawia się korzyść z zawetowania (cui prodest)? Formalnie biorąc korzyść mają oczywiści zdrajcy stanu, bo nadal mogą zasłaniać się brakiem oceny prawnej ich czynów i postaw. Im można powiedzieć: kto uczestnicząc w czynieniu zła zasłania się samym formalnym brakiem osądu, ten na pewno jest łajdakiem. Natomiast weto obiektywnie szkodzi osobom niewinnym zdrady, jednak mogącym być posądzonymi skutkiem osobistego wplątania (ich lub się) w zdradę stanu. Ci jednak dostaliby szansę ustalenia prawdy o sobie i o swoim udziale i to lepiej, niż w sądzie, bo z większym własnym wpływem na stan prawdy w dowodach. Im bowiem ustawa proponuje wyjście z pomocą dzisiejszego państwa ze strefy cienia za pomocą rodzaju "rachunku sumienia". Lepiej, niż w ew. sądzie, bo dowody ich osobiście usprawiedliwiające mogłyby w materiałach IPN znaleźć potwierdzenie w dowodach od innych osób oraz podobnie służyć innym osobom. Takiego efektu w żadnym sądzie nie ma i być nie może, żeby dowody z różnych spraw tworzyły (jak w IPN) olbrzymi zbiór prawdy. Dlatego właśnie uważam, że ci uczciwi, ale wplątani są wetem niewątpliwie skrzywdzeni w sensie obiektywnym. Zabrano im szansę. Także ich bliskim. Z dalszym biegiem czasu pozostanie bowiem tylko dowód ich członkostwa w organach zbrodni - jako jedyny dowód ich postawy a przez to dowód rozstrzygający o ich zdradzie. Jedynymi rzeczywistymi beneficjentami są więc te osoby, lub środowiska, którym zależy na trwaniu upadlających elementów w tradycji Wojska Polskiego oraz w historii Polski. Dopiero przez tę przekładnię można spekulować o krajowych i zagranicznych inspiratorach weta. Ale inspiracja to nie przymus, nieprawdaż?
 • Nie wiem
  Jesli przyjmiemy, że Polska jest obecnie Państwem demokratycznym, wolnym i suwerennym to możemy nawet za fakt bezsporny przyjąć, że Wawel należy się żydom.
  Wlezą teraz obce wojska do Polski, prezydent zadecyduje zgodnie z nową ustawą, że Wojsko Polskie ma im zdać broń i wszystko będzie zgodne z konstytucją. Czyli spacyfikują nas zdradą najwyższych władz państwowych, ale wszystko w zgodzie z konstytucją Polski..
  Takie myślenie to aberracja i hucpa.
  Najciekawsze jest to, że pewnie wszystkie papiery jakie mieli na obecną elitę pookrągłostołową są już w jej posiadaniu, aparatczyki PRL już wymarły, więc dzisiejszej władzy niewiele zagraża , więc cyrk z karaniem poprzedników urządzają. Jak Kiszczaki, Jaruzelskie i spółka mieli papierki i wiedzę, to obecna elitka siedziała jak mysz pod miotłą. przez 30 lat.
 • @krzysztofjaw 13:21:40
  Jeśli Polska za PRLu była, według Ciebie "tworem quasi-państwowym", z chronionymi granicami, własną armią, własnym pieniądzem, z własnym rolnictwem, polskim przemysłem i systemem oświaty , który nauczał nie ogłupiał i uczył także patriotyzmu i innych tradycyjnych, uniwersalnych wartości, a nie pseudo naukowego genderyzmu - - - to czymże, do jasnej cholery, jest Polska teraz??

  Masz jeszcze jakieś złudzenia i chcesz uzdrawiać dżumę cholerą?
 • No tak .. ja położę akcent na co innego .
  ,,Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...,,

  ,,dzień męczeńskiej śmierci Mesjasza i Zbawiciela Jezusa Chrystusa... wybrał sobie pan prezydent Andrzej Duda na zawetowanie ustawy degradacyjnej.
  Powiedz mi kochany .. jesteś dobrym katolikiem bo ja widzę że nie .
  Co ma świeckie życie wspólnego z religią , to jedno .
  Masz prawo do osądu postępowania .. jednak nie jesteś sędzią wyrokującym w danej sprawie . Powołujesz się , świętokradczo na ,, męczeńskiej śmierci Mesjasza ,, i jednocześnie wydajesz wyrok ..a raczej dajesz Fałszywe świadectwo . Dziwna to sprawiedliwość , kiedy sprawiedliwość myli się z zemstą . Kiedy tak czytam co piszesz ...to mimo
  że ,, Zmogła mnie po prostu choroba ,, ,masz ogromne pokłady nienawiści . Powtarzając po tobie ,, Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać.
  Wszędzie ja, ja ,ja , irytacja i nienawiść .. lepiej byś się wykurował do końca , i nie bluźnił .
 • Przykrym jest to, że ktoś chce by prezydentem była miernota, marionetka
  Jakie zalety ma Beata Szydło, by być prezydentem Polski?
  Jest to typowa marionetka bezwolna wykonawczyni woli prezesa, człowieka, który nie bardzo łapie co się w polityce międzynarodowej dzieje. Bardzi nisko oceniałem Dudę w czasach, gdy był bezwolnym długoPiSem. Czy Polska miałaby mieć za prezydenta kolejny długoPiS?

  Na arenie międzynarodowej Szydło jest pośmiewiskiem, 27:1 kilka innych podobnych numerów o tym świadczy. Przecież by ratować resztki powagi Polski nastąpiła gwałtowana, nieprzygotowana zmiana z Szydło na Morawieckiego (zmiany ministrów następowały z opóźnieniem).

  Dziś już Kaczyński jest politycznym emerytem, w PiS trwa walka o schedę po nim, a tu chcieć za kilka lat na stanowisku prezydenta, marionetkę emeryta? Trzeba trochę myśleć.

  Jeśli ktoś chce widzieć osobę o predyspozycjach przewodniczącej kółka gospodyń wiejskich, na stanowisku prezydenta kraju, to ja więcej pytań nie mam.
 • @krzysztofjaw 13:21:40
  Przepraszam, że nie na temat ale zbyt ważne aby nie promować.
  Robert Winnicki

  „ W związku z inf. ogłoszoną dnia 30.03.2018 r., w której pan minister podał, że rząd zamierza w najbliższych latach przeznaczyć około 32 mln zł na kolejne żydowskie muzea w Polsce, zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie kroki podjął pan minister by państwo polskie odzyskało pełną kontrolę nad Muzeum Polin i Muzeum Auschwitz? Jeśli nie podjął to dlaczego? Czy pan minister nie dostrzega takiej pilnej potrzeby w związku z kontrowersjami dotyczącymi ich funkcjonowania?

  2. Czy w okresie pełnienia przez pana funkcji ministra kultury zaszły w formie działania, w statutach lub we władzach wymienionych placówek jakieś zmiany? Jeśli tak to czym były spowodowane i jakie było stanowisko ministra wobec tych zmian?

  3. Kto w okr. pełnienia przez pana funkcji reprezentował ministra we władzach owych placówek? Czy osoby te interweniowały ws.kontrowersji poruszających opinię publiczną? Czy po interwencjach pozostał w ministerstwie jakiś pisemny ślad, np.pisma otrzymane „do wiadomości” ministra?

  4. Który wiceminister i który dyrektor departamentu odpowiada za nadzór nad wymienionymi placówkami? Jaka była ich aktywność ws. nadzoru nad tymi muzeami w okresie pełnienia funkcji ministra przez Pana?

  5. Jak minister ocenia sposób działania władz wymienionych muzeów i realizowaną przez nie politykę historyczną? Czy planowana jest w najbliższym czasie zmiana władz powyższych placówek powstałych i dotowanych z pieniędzy podatników?

  6. Czy zapowiedź budowy kolejnych muzeów, tj. Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Chasydyzmu została powiązana z gestami wzajemności na rzecz polskiej polityki historycznej ze strony Izraela? Jesli tak to z jakimi konkretnie i jakie strona izraelska poczyniła zapowiedzi?

  6. cd. Jeśli nie to dlaczego? Czy Polska wyraża wobec strony izraelskiej takie oczekiwania? Jeśli nie wyraża to dlaczego?

  7. Czy nad budowanymi z pieniędzy Polaków muzeami Chasydyzmu i Getta Warszawskiego rząd państwa polskiego będzie miał pełną kontrolę w zakresie powoływania i odwoływania władz tych placówek oraz decydowania o prezentowanych w nich treściach?

  7. cd. Czy minister rozważa powołanie którejś z tych placówek w formule publiczno-prywatnej lub rządowo-samorządowej, tak jak muzeum Polin?

  8. Czy powstał już w Ministerstwie Kultury jakikolwiek dokument precyzujący założenia programowe i polityczne stojące za pomysłem utworzenia nowych muzeów dot. tematyki żydowskiej? Jeśli tak to proszę o informację jaki i o streszczenie zawartych w nim założeń.

  9. Czy powstały już w Ministerstwie Kultury jakikolwiek dokument precyzujący plan formy instytucjonalno-prawnej oraz plan finansowania nowych muzeów dot. tematyki żydowskiej? Jeśli tak to proszę o informację jaki i o streszczenie zawartych w nim planów.

  10. Jak liczny personel owych placówek pan minister przewiduje? Proszę o podanie w przybliżeniu przewidywanej liczby pracowników zatrudnionych na etat

  11. Jaki tryb i kalendarz opracowania i konsultacji założeń do scenariuszy wystaw pan minister planuje? Czy scenariusze mają przewidywać wątki dotyczące antysemityzmu Polaków lub współdziałania Polaków w przemocy wobec żydów?

  11. cd. Czy scenariusze mają przewidywać wątki dotyczące antypolonizmu żydów lub współdziałania żydów w przemocy na żydach?

  12. Czy planowane muzea mają być muzeami w tradycyjnym sensie, tzn. placówkami skupionymi na neutralnym popularyzowaniu historii czy „nowoczesnymi muzeami”, tzn. placówkami takimi jak Polin, w których historia jest punktem wyjścia do aktywnego kreowania debaty społecznej i politycznej?

  13. Cz.1 Ostatnie wydarzenia pokazały ogromne różnice w polskiej i żydowskiej pamięci historycznej oraz elementarny brak zgody co do tego co jest prawdą o polsko-żydowskich relacjach.

  13. Cz. 2. Proszę o informację, którą perspektywę mają według planu Pana Ministra prezentować nowe muzea getta i chasydyzmu:
  a) perspektywę polską
  b) perspektywę żydowską
  c) jedną kompromisową perspektywę
  d) obie perspektywy równolegle obok siebie

  13. Cz. 3. Jeśli ministerstwo przewiduje wariant kompromisowy to proszę o informację jaki pan minister przewiduje plan wypracowania kompromisu i kto miałby być jego stroną - środowiska żydowskie z Polski stojące za polityką muzeum Polin czy ośrodki historyczne i naukowe z Izraela?

  14. Pytanie do Ministra Kultury. #RuchNarodowy #StopAntypolonizmowi
  Ruch Narodowy, Media Narodowe, wRealu24.pl i 7 innych

  15. Pytanie do Ministra Kultury. Ostatnie. Wysyłam je równocześnie w formie interpelacji, na którą pan wicepremier @PiotrGlinski ma obowiązek odpowiedzieć. Proszę Państwa o udostępnianie wszystkich, ponieważ każdy aspekt tej afery jest istotny!

  Ps..Jak widać to tylko Robert Winnicki miał odwagę zadać je publicznie, także w formie interpelacji sejmowej. Jest szansa, że żyd Gliński na nie odpowie z trybuny sejmowej. Chyba nie ma się czemu dziwić. Gliński jako żyd reprezentuje interesy swojego narodu, polskie stawia na dalekim miejscu. Dopóki będzie ministrem, dopóty będą budowane żydowskie muzea za polskie pieniądze. A Powązki nadal będą utrzymywane ze zbiórek i kwest. Jak chcemy inwestować w polskie dziedzictwo narodowe to musimy pozbyć się chodzącego ostatnio w jarmułce żyda Glińskiego. Najwyższy czas uzgodnić warunki brzegowe czyli sprawdzenie do kilku pokoleń wstecz kandydatów na prezydenta, premiera, wicepremiera, ważnych ministrów!, posłów, senatorów, prezydentów miast, prokuratorów, sędziów. Nie musi być wiecznie "Polak mądry po szkodzie". Wolne media, portale społecznościowe, blogerzy przed wyborami lub podczas wyborów koniecznie muszą przekazywać pełną wiedzę i wątpliwości na temat wszystkich kandydatów. Można wtedy nie wybierać kandydata pochodzenia żydowskiego, którego rodzina w przeszłości miała zmienione nazwisko, był w UW, ma żonę żydówkę i żydowskie dzieci...Bo to może przy przyszłym sprawowaniu władzy generować dylematy natury moralnej, lojalności etnicznej, narodowej, kulturowej, religijnej, patriotycznej...czy nawet potencjalne szantaże lobby żydowskiego grającego przyszłością rodziny kandydata! Kandydat bez powyższych oraz kryminalnych obciążeń nie miał by wątpliwości, że polskie prawo musi byś ustanawiane dla Polaków w Polsce z Polakami, a nie konsultowane i zmieniane w Izraelu, czy pod dyktando krajowego lub międzynarodowego lobby żydowskiego.
 • IIIRP i jej władze
  Panie Krzysztofie!
  Zarówno Pan jak i wielu naszych rodaków dziwi się wielu działaniom władz IIIRP, odnosząc swoje oceny do IIIRP jako bytu suwerennego, podejmującego decyzje w zgodzie z interesem Narodu i państwa polskiego, uwzględniając tylko zależności zewnętrzne wynikłe z prawa międzynarodowego i podpisanych przez rząd porozumień z innymi państwami czy organizacjami międzynarodowymi.
  Tymczasem prawda o statusie Polski jest dużo gorsza niż nam się wydaje.
  Słynna transformacja ustrojowa po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie ZSRR, była zamianą porządku jałtańskiego na porządek pozimnowojenny, w którym zmienił się status Europy Śr.Wsch. w tym Polski w ten sposób, ze przeszła ona ze strefy wpływów ZSRR do strefy wpływów USA/Zachodu(poddano Polskę pod kontrolę USA, z powierzeniem bezpośredniego nadzoru przez Niemcy a od 2004 roku niemiecką UE.
  To dlatego dokonano rabunkowej "transformacji" , którą prof. Kieżun określił kolonizacją na wzór afrykański.
  Władze IIIRP, które brały udział w tej grabieży i kolonizacji, nie były przecież władzami suwerennej Polski ale namiestnikami kolonizatorów.
  Próby reprezentowania interesów Narodu podejmowane przez rząd premiera Olszewskiego, PIS-u w latach 2005-2007, zakończyły się tragedią w postaci wydarzeń z 10.04.2010 roku(tak kończą się próby wyrwania się spod kontroli kolonizatorów.
  Koniec i porażka polityki resetu USA-Rosja, spowodowała to, ze kolonizator w imię swoich geopolitycznych interesów(rozgrywka z Rosją) i z uwagi na strategiczne położenie Polski w tej rozgrywce, postanowił ulżyć Polsce i Polakom, poprzez danie więcej swobody w realizacji interesów Polski i Polaków, ale nie za wiele.
  W system władzy po wyborach w 2015 roku został wmontowany bezpiecznik w rękach kolonizatorów(USA/Izrael), którym jest wymuszony na J.Kaczyńskim prezydent A.Duda(J.Kaczyński nazwał siebie ofiarą nacisków administracji Obamy).
  Widzimy kiedy i w jakich sprawach ten bezpiecznik jest uruchamiany(kiedy rząd próbuje pozbyć się mechanizmów i ludzi służących interesom kolonizatorów).
  Najsmutniejsze jest to, że od dziesięcioleci Polacy są okłamywani w sprawie statusu Polski(wmawia się im, ze Polska jest suwerenna a nawet poprzednia władza urządzała uroczystości pn. "25 lat wolności" a przecież ta wolność niejedno ma imię(czy przenosząc ptaszki z mniejszej do większej klatki, można powiedzieć, ze daliśmy ptaszkom wolność?)
  A.Duda robi to, czego wymagają od niego jego zagraniczni protektorzy.
 • @Lotna 17:02:13
  Polska jest teraz: mamy komputery, smartfony, co jeszcze? A, możliwość wyjazdu do krajów tzw. zachodu na przysłowiowy zmywak czy opiekować się staruszkami. A i jeszcze można pracować w Specjalnych Strefach Ekonomicznych za płacę podstawową 1000 dolarów brutto, jak dobrze płacą.
  Tego przed 1989 roku przecież nie było.
 • @Lotna 17:02:13
  Brawo ... dobry komentarz.

  PRL gospodarczo był znacznie bardziej suwerenny niż "najjaśniejsza" po 89r.
  W PRLu było więcej Polski w Polsce (prawie 100%) niż teraz (licząc wartościowo, inwestycyjnie to pewnie jest z od 30-70% Polski w Polsce.. zależnie od segmentu gospodarki).
  Mało Polski w Polsce jak na "suwerenny" kraj.

  Politycznie zależność od ZSRR a dzisiaj wręcz wasalizm od globalnej mafii żydowskiej.
 • @fabi 17:17:25
  ",,dzień męczeńskiej śmierci Mesjasza i Zbawiciela Jezusa Chrystusa... wybrał sobie pan prezydent Andrzej Duda na zawetowanie ustawy degradacyjnej.
  Powiedz mi kochany ...
  Co ma świeckie życie wspólnego z religią?"

  Właśnie wisi moja notka o rozdziale państwa od Kościoła.

  To "życie świeckie" w naszych warunkach to nic innego jak lewacka, antypolsko antynarodowa i antykatolicka religia.

  To "życie świeckie" to tyle co cel uzurpatorskiego wkraczania władz państwowych i związanych z nimi patologii, zwłaszcza ideologii ze sfery polityki państwa w sferę życia publicznego w państwie, sferę niezbywalnej władzy narodu którego państwo jest dobrem wspólnym.

  Celem tych "świeckich" jest rugowanie z niej Narodu i Kościoła, stanowienie państwa totalitarnego, tyranii , terroru, przemocy, gwałtu i wymuszeń, jest lansowanie świeckiej nowomowy (np. poprawnopolitycznej), a także świeckiej symboliki.

  Tutaj mamy właśnie problem z symboliką.
  Wielki Piątek, to dzień wspomnienia ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. W tym dniu Piłat postawił Żydom do wyboru, że albo uwolni im Barabasza - zbrodniarza, albo Jezusa Chrystusa, w którym nie znalazł winy, ale i tak został skazany na śmierć jak Barabasz.

  Żydzi wybrali śmierć niewinnego. Żydzi wybrali uwolnienie zbrodniarza.

  Nie ma bardziej symbolicznej daty dla uwolnienia zbrodniarza.
  Nie ma dobitniejszej daty, aby pokazać kto faktycznie rządzi Dudą, a pośrednio i sprawuje władzę polityczną w Polsce.
 • @35stan 18:17:37
  To jest skutek nieuznania PZPR wraz ze wszystkimi swoimi "zbrojnymi ramionami" (jak je dawniej PZPR nazywała), za organizację zbrodniczą, której członkom powinny być odebrane prawa obywatelskie!
 • @miarka 19:09:55
  Jeszcze małe uzupełnienie, które skojarzyłem już po wysłaniu komoentarza.
  Otóż jest w masonerii zwyczaj podpisywania ich dzieł. Takim podpisem jest tutaj ta symbolika daty. A dodatkowo - a jakaż to może być masoneria jak nie B'nai B'rith?
  Czy tu nie trzeba Trybunału Stanu?
 • @Zawisza Niebieski 18:10:02
  Niedojrzały człowiek w internecie to jak neandertalczyk z karabinem.......

  Po przeczytaniu komentarzy dziennikarzo-blogera @Zawiszy o 2 latach katastrofalnej polityki zagranicznej i krajowej PiS, miliony przerażonych rodaków rzuciło się w Google, żeby sprawdzić czy Polska jest jeszcze na mapie Europy.Gdyby nie działania naprawcze Platformy Obywatelskiej oraz debila Europy27-1, broniące naszego dobrego imienia w Brukseli, to byłoby tragicznie.

  ps.

  https://www.blasty.pl/upload/images/large/2018/04/zawiszo-toniemy_2018-04-04_19-29-38.jpg
 • @kula Lis 67 18:17:12
  Chwilami PiS mnie wkurza, czasami nawet bardzo, a potem czytam,
  że czerwony Tomek Cimoszewicz rezygnuje z funkcji w gabinecie cieni.
  @Zawisza wkleja kolejnego fake-newsa .......
  I już mi lepiej.
  Tak głupiej opozycji Polska jeszcze nie miała.
 • @kula Lis 67 19:11:44
  Wybieram

  a Ty co wybierasz ?

  https://pbs.twimg.com/media/DZ4yrJuW0AgNkvG.jpg
 • @miarka 19:09:55
  nie będę się wdawać w większą dyskusje ... To nie ja , to Jezus nakazał rozdział państwa od wiary .
  Myślisz że jak wydmuszki katolickie zadekretują paciorek trzy razy dziennie ..skończy się patologia . Ponoć 95% to katolicy więc w czym problem .

  ,, Żydzi wybrali śmierć niewinnego. Żydzi wybrali uwolnienie zbrodniarza ,,

  miarka ... większość z was nie ma bladego pojęcia o co tu chodzi , dobrze by było by kościół zajął się edukacją owieczek a politykę zostawił politykom .
  Polityka to brudna sprawa , jeśli kościół macza tam swoje ręce, do ma je zwyczajnie brudne .
  autor tego dzieła mieni się dobrym katolikiem ... problem w tym że miesza mu się miłość bliźniego z nienawiścią
  Miarka , przemawia przez ciebie także nienawiść .. nie idź tą drogą .
 • @Husky 19:31:20
  Biedny Husky, znów chciałeś się włączyć do dyskusji dorosłych, ale tylko obrazkami potrafiłeś. No cóż, przedszkolak chce dyskutować z dorosłymi, a że inaczej nie potrafi, obrazki przyniósł. Ładne obrazki Husky, ładne, ale nie przeszkadzaj, gdy dorośli rozmawiają. Nie ten poziom panie Husky, nie ten poziom. Takich jak ty prezes emeryt potrzebuje, takim blogerem jak ty Szyło byłaby prezydentem, ezwolna marionetka.

  Fajna kobita, dobra na prezesa kółka gospodyń wiejskich, ot tyle. Stajenkę bożonarodzeniową przystroić, święconkę przygotować, czy też zorganizować dożynki, albo pokaz wypieków regionalnych, wszakże tego się w szkołach uczyła. Ale w polityce międzynarodowej to tylko kurczak w żółtej marynarce.
 • @Zawisza Niebieski 20:25:50
  Polska to nienormalność . Ave.
 • @Zawisza Niebieski 20:25:50
  Poziom który ty reprezentujesz to metr w głąb .......szamba, jak twierdzi twoją mentorka
  Dziecko do szkoły !!!!! Tak to jest jak skończyłeś "studia" za wsparciem rolno-spożywczym.
  Dziennikarzo-blogeru nie wyj, nie wyj , nie wyj ,bo łzy po plecach ci się już leją z rozpaczy.I jeszcze dluuugo będziesz wył, oj dluuuugo inspektorze Clouseau
  Jeszcze chwilą i padaczki żołądkowej dostaniemy że śmiechu.
  no to teraz dawaj ....jedziemy
  Rydzyk
  Pawłowicz.....
  ???
  Dawaj
 • @Zawisza Niebieski 20:25:50
  Ożywająca z zimowego letargu kreatura znowu przebudza się !!!
  Bądźcie ostrożni..
  Zło czyha wszędzie 8-))))))

  https://pbs.twimg.com/media/DZ9P5O9WkAAUVjc.jpg
 • @fabi 19:58:50
  Zacznę od tej nienawiści. Jesteś jednym z wielu tu uważających ją za coś złego a miłość za coś dobrego. Otóż to jest modernistyczne oszustwo - antyczłowieczeństwo i antykościół. To chore i ogłupiające sterotypy.

  Kochamy dobro, kochamy bliźniego, kochamy rodziców, a jako rodzice kochamy dzieci, kochamy inne osoby, które chcemy swoją miłością wyróżnić, kochamy Ojczyznę i Naród, ale nie dla nich samych jacy by nie byli, a tylko dlatego że widzimy w nich choćby odrobinkę dobra i chcemy aby tego dobra i zaznawali więcej, i byli w stanie czynić więcej stając się bardziej zdolnymi i do przeżycia i do konstruktywnych relacji z innymi ludźmi, i do przekazywania daru życia swoim dzieciom.

  Jednocześnie nienawidzimy wszelkiego zła które tym naszym kochanym osobom może zagrażać, w tym zła którego one same mogły by się dopuszczać, w tym grzesząc wobec innych i Bogu, bo w dłuższym dystansie (choć "tu i teraz" może dostarczać korzyści i przyjemności) każdy grzech ruinuje ludzką duchowość, a zatem i życie społeczne, i osobiste.

  Oczywiście i nienawiść (kiedy kierowana jest wprost ku człowiekowi) prowadzi do złych uczynków i zaniechań czynienia dobra.

  Tak samo i miłość wkładana w ślepą służebność ludziom złym i czynienie im "dobrze" w ich grzesznym mniemaniu prowadzi do zła.

  To Tobie poradzę: naucz się najpierw dobrze rozróżniać dobro i zło, i zawsze wybierać dobro, a dopiero później patrzeć na to czy kochać, czy nienawidzić.


  Piszesz:
  "To nie ja , to Jezus nakazał rozdział państwa od wiary".

  Nic takiego nie było. Masz zapewne na myśli stwierdzenie Jezusa, że należy "oddawać co Boskie Bogu, a co cesarskie cesarzowi". To nie stanowi żadnego rozdziału, bo wszystko co ma cesarz i co są ludzie winni cesarzowi należy do Boga. To on to wszystko stworzył, to On dał ludziom siły środki i możliwości działania aby wszystko co dobre mogło zostać wytworzone.


  ",,Żydzi wybrali śmierć niewinnego. Żydzi wybrali uwolnienie zbrodniarza",
  miarka ... większość z was nie ma bladego pojęcia o co tu chodzi , dobrze by było by kościół zajął się edukacją owieczek a politykę zostawił politykom.

  W skrócie to wygląda tak: politycy kierują się prawodawstwem, a Kościł "edukuje owieczki" żeby były normalnymi, czyli sprawiedliwymi ludźmi.

  Żeby to mogło funkcjonować prawo musi być sprawiedliwe, a więc wypływać z potrzeb sprawiedliwości i sprawiedliwości służyć (służyć również innym ludzkim wartościom, wobec których i sprawiedliwość ma rolę służebną).

  Żeby to miało wszystko służyć pożytkowi społeczności państwowej to ci politycy muszą być wyedukowani w tym co będzie sprawiedliwe, a nadto prawe, moralne i dojrzałe w człowieczeństwie. Tego się na ulicy, z mediów, czy w szkole nie nauczą - tu już trzeba i zdrowej nauki w zdrowej rodzinie, i nauki Kościoła (a to nie tylko pacierze, ale i cały kręgosłup duchowy).
  W swojej notce opisuję co się dzieje jak Kościół zostaje wypchnięty ze sfery życia publicznego i jakie to patologie wkraczają i w jego roli i w poszerzonej na przestrzeń życia publicznego rolę państwa.

  Nie wolno tu robić uproszczeń do relacji państwo-Kościół, bo zdecydowaną większość przestrzeni życia publicznego to musi zajmować naród (Naród Polski), a państwo i Kościół mają wobec niego role służebne.
 • @kula Lis 67 19:11:44
  W związku z nagłym i niespodziewanym odejściem tow. Cimoszewicza, po wyznaczeniu Alternatywy na Gospodarza Wrocławia- w trybie pilnym zwołano obrady Gabinetu Cieni.
  Po minucie ciszy Gabinet rozważy Alternatywę po tow.Tomaszu.
  Czy będzie nią Misiek Kamiński czy też Ludwik Dorn a może Zawisza

  https://pbs.twimg.com/media/DZ9U83TX4AAdpIZ.jpg
 • @Repsol 20:43:09
  Repsol powinieneś wiedzieć, że ja znam całość cytatów, już swego czasu rozszyfrowywałem Bartoszewskiego, a nie powtarzam jak leming, tylko wyrwane zdania przygotowane dla "narodu głupiego, co wszystko kupii", więc zacytuję ci całość tej wypowiedzi. Prawda, że tekst trudny, nie dla leminów, nie wszystkie teksty są dostępne lemingom, ale, przeczytaj, przemyśl, myślę, że się z tym zgodzisz. Ja przynajmniej się zgadzam.

  "„Polskość to nienormalność” – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi."

  I jak, zgodzisz się ze mną?
 • @Husky 21:05:53
  Husky, dziś mamy 04.04.2018, 6 dni do tego jak Macierewicz ogłosi niezaprzeczalne dowody na zamach w Smoleńsku :), a nie Halloween. Tyle pieniędzy Polaków na to poszło, no wiem, nie twoich, ty Królowej płacisz, ale moich. Dowody z pewnością będą niezbijalne. Czekam w skupieniu.
  Znów obrazki, znowu przedszkole, mówię ci, piękny obrazek Husky przyniosłeś, brawo a teraz pójdź się pobawić z kolegami, tu rozmawiają dorośli.
 • @Zawisza Niebieski 21:20:25
  100/100 No i te jego zwolnienie z obozu koncentracyjnego . To lepsze od Matrixa . Salut . :)))
 • @Zawisza Niebieski 21:28:41
  Ja chce o Rydzyku !!!
  Ja chce o Rydzyku !!!
  Ja chce o Rydzyku !!!
 • @Husky 21:01:57
  Nie ruszaj słowa szambo, bo one zarezerwowane przez "najdroższego podatnikowi patriotę". Zacytuję ci, byś wiedział, że dla leminów to słowa święte. "Lech Kaczyński to "oszust ulegający lobby żydowskiemu", a jego żona jest "czarownicą", która chce zalegalizować eutanazję - taką wiedzę przekazywał o. Rydzyk studentom założonej przez siebie szkoły." " Nie nazywajmy nigdy, że szambo jest perfumerią."

  Każdy Polak wie kto jest szambem, nie perfumerią, więc nie nadużywaj tego określenia.
 • @Husky 21:39:42
  No cóż, rozkapryszonym przedszkolakom daje się albo klapa w d... dla przywrócenia procesów myślowych, ale dziś mam dobry humor. Więc będzie Tadeusz R. specjalnie dla Huskyego.
 • @Zawisza Niebieski 21:28:41
  Oni już znali powód :

  https://pbs.twimg.com/media/DZ9mPnOWsAA8TqH.jpg
 • @Repsol 21:33:19
  Mówisz o zwolnieniu Bartoszewskiego? Jak było z Bartoszewskim, nie wiem, bo wtedy moja mama była dzieckiem, więc pewnie wtedy nawet w planach nie byłem, ale wiem, że wielki patriota i człowiek któremu oddaję najwyższe honory Witold Pilecki przez takich "Batroszewskich" przekazywał dowody zbrodni dokonywanych przez Niemców w "Niemieckim Obozie Koncentracyjnym". Jest to prawdopodobne, zważywszy na okres kiedy Bartoszewski był w obozie, ale jak było? Rozstrzygniesz?
 • @Zawisza Niebieski 21:39:45
  https://www.blasty.pl/upload/images/large/2018/04/kazdy-polak-wie-kto-jest-szambem_2018-04-04_21-50-00.jpg
 • @Zawisza Niebieski 21:42:00
  I o Pawłowicz też ??
  please
 • Jak ktoś nie widział debila to ma szansę
  http://i.wp.pl/a/f/jpeg/33377/tusk_mina_600.jpeg


  https://pbs.twimg.com/media/DZ9OTb6X4AMiKl4.jpg
 • @Zawisza Niebieski 21:20:25
  Władysław Bartoszewski (Bartman) – żyd, kolaborant, zdrajca


  Władysław Bartoszewski - „w czasie wojny bałem się bardziej Polaków niż Niemców” – cytat

  Czyżby Bartoszewski pracował wtedy jako konfident? agent? kolaborant? podejrzane fakty, przemilczane sprawy, relacje świadków, historie jego znajomych i ich rodzin… Ogólnie dostępne materiały na temat Pana Bartoszewskiego to w ogromnej większości wywiady z nim samym bądź wspomnienia własne. Testis unus, testis nullus – jeden świadek, żaden świadek – jak głosi maksyma rzymskiego prawa.

  Według encyklopedycznej wiedzy to autorytet. Urodzony 19 lutego 1922 w Warszawie jest znanym polskim politykiem, dziennikarzem, pisarzem, działaczem społeczny i historykiem. Kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel państwa Izrael. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego. Dwukrotnie minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska

  21/22 września 1940 roku obaj stali się więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (Konzentrazionlager Auschwitz I, numer obozowy 4427, natomiast Witold Pilecki, który do obozy poszedł z własnej woli miał nr 4859) Bartoszewskiego zwolniono z Oświęcimia po kilku miesiącach – 8 kwietnia 1941, co było wydarzeniem niespotykanym. Natomiast Pilecki dopiero po ponad 2 latach… 27 kwietnia 1943 zdecydował się na ucieczkę z obozu…. Dlaczego wspominanie o Witoldzie Pileckim w tej części historii jest istotnie? – o tym kilka akapitów dalej. Według Bartoszewskiego zwolnienie zawdzięcza przyjaciołom z Polskiego Czerwonego Krzyża oficjalnym powodem był zły stan zdrowia. Nieoficjalnie zwolnienie przypisywano stawiennictwu siostry Bartoszewskiego, która kolaborowała z Niemcami, nawet wyszła za mąż za SSmana. Jednak według relacji prof. Miry Modelskiej-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie, pracownika administracji białego domu, istnieje świadek, który przeżył Oświęcim i twierdzi, że Bartoszewski był kolaborantem. Świadek opowiadał, że spotkał się z Bartoszewskim w Oświęcimu, znał m.in., szczegóły na temat wykształcenia Bartoszewskiego. Twierdził, że za sprawą Bartoszewskiego i 14 innych donosicieli, którzy opuścili Oświęcim (notabene pociągiem pierwszej klasy) zlikwidowano 21 wysokich rangą Akowców. Ów świadek jest przekonany, że Bartoszewski był konfidentem. Straszliwa Historia o Bartoszewskim? Nikogo nie zwalniano z Auschwitz, przynajmniej nie uczciwych ludzi, co innego kolaboranci… Tłumaczenie, że go zwolnili ze względów zdrowotnych wydaje się co najmniej podejrzane. Mimo tego obdarzono go zaufaniem w organizacji katolickiej FOP – Front Odrodzenia Polski, związanym ze Stronnictwem Pracy, a kierowanym przez pisarkę Zofię Kossak Szczucką. Bartoszewski niemal natychmiastowo po wyjściu z Oświęcimia został wzięty do struktur konspiracyjnych. Jest to sytuacja nie do pomyślenia, taki człowiek był zbyt podejrzany, tacy ludzi mogli być pod obserwacja, dla konspiracji to zbyt duże ryzyko… Bartoszewski prawdopodobnie albo zataił ten niewygodny fakt, albo został wciągnięty do konspiracji z pomocą niemieckiej agentury. Wystarczy poczytać raporty Pileckiego, żeby wiedzieć, że zwolnienia polskich więźniów się zdarzały i niekoniecznie musieli to być kolaboranci, bo np. za pośrednictwem jednego z takich zwolnionych rotmistrz przekazywał informację do Warszawy. Nie jest tajemnicą, że władze okupacyjne były podatne na gigantyczną korupcję i dobrą łapówką można było ocalić życie. Według wersji przytaczanej przez przewodników w obozie Auschwitz, Bartoszewski miał kartę pracy PCK, jego matka pracowała w PCK i zrobiła z niego pracownika czerwonego krzyża. Rodzicie prawdopodobnie wręczyli łapówki Niemcom dzięki którym został wezwany przed komisję lekarską. Przed komisją za namową polskiego lekarza, zamaskował swoje rany i udawał, że jest zdrowy (inaczej nie wypuściliby go, jako żyjącego „dowodu” na mordercze warunki w obozie). Podpisał oświadczenie, że nie ma zastrzeżeń do pobytu w KL Auschwitz i po prostu wyszedł… http://www.polandpolska.org/dokumenty/witold/raporty-witolda.htm Bartoszewski na tle obozu koncentracyjnego (prawdopodobnie Auschwitz)

  https://wzzw.wordpress.com/2013/09/16/%E2%98%9E-wladyslaw-bartoszewski-bartman-zyd-kolaborant-zdrajca-%E2%98%9A%E2%97%99%E2%97%99%E2%97%99%E2%97%99/
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  To się nazywa umiejętność robienia sobie dobrego PR i autoreklamy

  https://i2.wp.com/wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2013/09/a52.jpg


  Współpracownik, agent SB? W 1955 zwolniony z więzienia z powodu złego stanu zdrowia (!!!), zaraz po zwolnieniu sąd Wojskowy umorzył postępowanie wobec niego ponieważ z działalności w AK ujawnił się w 1945 r. 10.01… W związku z tym w 1959 komunistyczny stalinowski sąd wojskowy przyznaje Bartoszewskiemu odszkodowanie za straty moralne… Dzisiaj wiezionym uczestnikom niepodległościowego podziemia trudno dostać odszkodowanie za utratę zdrowia, a co dopiero za „straty moralne”! Co innego za Stalina… http://katalog.bip.ipn.gov.pl … W latach 1972-73 toczyło się śledztwo Wydziału Śledczego KSMO po doniesieniu W. Bartoszewskiego do Prokuratury Generalnej – sprawa nr repertorium D-59/72 – w związku ze sfałszowaniem jego podpisu. Fałszerstwo było elementem kombinacji operacyjnej SB mającej na celu, za pomocą spreparowanych materiałów, skompromitowanie W. Bartoszewskiego w środowisku dziennikarskim i inteligenckim jako agenta SB i przedstawienie go jako informatora „Radio Wolna Europa” Figuruje imiennie w sprawie obiektowej krypt. „Misiek” („Alfa”) (nr 3443) zarejestrowanej 28.11.1962 r. przez Wydz. V Dep. II MSW dot. działalności wywiadowczej pracowników ambasady Izraela w Wiedniu na Polskę oraz osób ułatwiających wyjazd repatriantom z ZSRR do Izraela Wymieniony w sprawie obiektowej Wydz. IV Dep. II MSW z uwagi na stałe kontakty z ambasadą Izraela w okresie konfliktu izraelsko-arabskiego. Materiały zarchiwizowano pod sygn. 1158/IV-35 w Biurze „C” MSW.
 • @Zawisza Niebieski 21:20:25
  To jest bezczelność - jak można propagować taki bełkot? ... I zdradzieckie przesłanie.

  " „Polskość to nienormalność” ... Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?)"

  Normalność to stan sprawiedliwości, nienormalność - niesprawiedliwości.

  Polskość to tyle co polska tożsamość. Tożsamość to już prawość - wartość wyższego rzędu jak sprawiedliwość; to nasze bycie sobą i u siebie. Tożsamość to już nasza natura.
  Nie chcieć żyć według swojej natury? To wynaturzenie.
  Nie chcieć żyć u siebie (a więc pożądać czyjegoś)? To grzech.


  "..., wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić".

  Tego, co każdy normalny człowiek nosiłny z dumą, tego za co umierały miliony najlepszych Synów Ojczyzny, widziały w tym skarb, on nie tylko się wyrzeka, on to traktuje jak znamię haniebne, poniżające, a nie nie powód do dumy? Co za egoistyczna, zdradziecka kanalia?


  "Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością..."

  Od razu widać że oszukuje i chce manipulować słuchaczem.
  Nienormalny to niesprawiedliwy.
  Niesprawiedliwy, to już wyzuty ze sprawiedliwości i człowieczeństwa - egoista, interesowny, roszczeniowiec, pasożyt uzurpator, bandzior...
  Wypełniony do granic polskością to dumny ze swojej polskiej tożsamości.
  Przeciez jedno z drugim w parze nie idzie. Sugeruje on więc że postępuje jak Polak, tylko że to "wypełnienie do granic polskością" czyniłoby go normalnym a nie nienormalnym (to jest podobna zasada jak "Kto kocha - ten już wypełnił prawo - działanie na rzecz wartości wyższego rzędu oznacza i załugę na rzecz wartości niższego rzędu, wypełnienie wobec niej swojej służebnej roli).


  "..., i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak"

  Też oszustwo i manipulacja:
  "Człowiek" - wyżyny naszego człowieczeństwa, stan ludzkiej godności, czas zażywania pokoju, a wiec stan do którego każdy normalny człowiek dąży.
  "ja mówię Polak" - a więc jestem dopiero na poziomie tożsamość/prawość, a do "człowiek" jest jeszcze moralność. To może być jeszcze daleka droga.
  - razem niby tylko oznajmienie tego co normalne, logiczne - tylko że on tu sugeruje że to dla niego poczucie krzywdy. Niby gdzie? Przecież może być sobą i u siebie. Nie ma nigdzie żeby go ktoś zniewalał, czy wywłaszczał, albo gwałcił, przymuszał, czy zabijał.


  "...; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą)"

  "kultura" i "cywilizacja" to też jak wyżej - człowieczeństwo.
  " Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą)" to moralność/patriotyzm/to co służy życiu
  - razem jak wyżej - normalne, logiczne. Też sugeruje poczucie krzywdy, którego faktycznie nie ma. Oznacza zły zamiar, ale nie to jest najgorsze.
  Bo ten "pieniądz" wywindowany wraz z "kulturą" i cywilizację" do rangi cech składających się na człowieczeństwo to już nie jest jakby się wydawało "dobrobyt".
  W tym kontekście to jest fałsz, oszustwo, zły zamiar, zdemaskowanie złej woli - egoizm i interesowność, odczłowieczenie. "Mam pieniądz", to mi się należy, "pieniądz to forma prawa", a więc w parze i będzie szło "mam prawo to mogę go realizować choćby po trupach".


  "...; kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy"
  "budują, kochają się i umierają" - można powiedzieć że przeżywają swoją zasłużoną normalność, zażywają czasu pokoju
  "my walczymy, powstajemy i giniemy" - tak, bo my dopiero walczymy o swój pokój - i z wrogami zewnętrznymi, i z patologiami wewnętrznymi.
  Nikt za nas tego nie zrobi. To najzupełniej naturalne.

  Ten co nas buntuje żebyśmy tego nie robili to zdrajca, demoralizator i wróg.
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  Ciekawe za jakie to "usługi" ten ewidentny łotr, kłamca, polonofob i fałszywy "profesor" Bartman ksywa Bartoszewski KOLABORANT ŻYDOWSKI SS/Gestapo(oraz ciota esesmanów, następnego kolaboranta SS/Gestapo Szpilmana ksywa Cymerman Cyrankiewicz którego za "zasługi" do "wód" w Szwajcarii na leczenie wysłali Niemcy, za tę wiedzę musiał dać życie rotmistrz Witold Pilecki) , w Oświęcimiu i po "chory" na chorobę zwaną kablowaniem, który NIGDY i NIGDZIE NIE STUDIOWAŁ ponieważ nawet matury nie miał i do dzisiejszego dnia nie ma, pobiera nadal ministerialną pensję od TuSSk-In-SQsyna??? Czyżby tylko z obawy, żeby "chlebodawcy" samego nie opluł, tak jak opluwa innych? a i niejaki Marian Palikot, ojciec jednego takiego filozofa? degenerat, alkoholik i szmalcownik i konfident gestapo, któremu groziła czapa, nagle staje się najbogatszy w całej wsi. i nikt go nie próbuje ruszyć, aż zjawia się w odwiedziny jeden żyd, zadenuncjowany przez w/w Mariana i nagle znika bez śladu...także tate TuSSka, PO-s-PO-lity szabrownik, a do tego synek słynnego dziadka - hitlerowca z SS/SD, był agentem najpierw Gestapo z wyrokiem śmierci wydanym przez dowództwo Gryfa Pomorskiego niestety nie wykonanym z powodu ucieczki w/w do Niemiec a potem po powrocie jak to u żydów w zwyczaju NKWD i UB! ciekawa historia..Ciekawe ilu takich "cyków" i ich dzieci, wnuków uchowało się do dnia dzisiejszego - ot tragiczna historia Polski i Polaków-jak mawiał pewien mędrzec: gówno zawsze wypływa na wierzch, co widać po elitach ich sposobie wysławiania i zachowania. Ja osobiście czekam na książkę, temat mnie bardzo zainteresował.
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  Ilu z tych setek "obywateli kultóry" bo nie kultury, którzy podpisali się pod pismem w obronie barbarzyńskiego spektaklu w reżyserii Garcii wystąpiłoby w obronie potencjalnego "Holocaust Picnic”? Nieustające balangi i orgie w barakach obozowych i na placach apelowych. Nagie postacie z wytatuowanymi numerami na przedramieniu wciągają biały proszek – mieszaninę amfetaminy i popiołu z pieców krematoryjnych. Podaję i taki scenariusz na tacy: esesman w Auschwitz posuwa od tyłu icka Bartmana vel Bartoszewskiego, który robi za ciotę a on robi loda drugiemu ickowi Szpilmanowi vel Cymermanowi vel Cyrankiewiczowi. Po akcji sam szef obozu obu wręcza skierowania na odpoczynek jednemu na leczenie do Warszawy, drugiemu do wód/sanatorium w Szwajcarii. A ten esesman jest wieszany publicznie przed zgromadzonymi na apelu więźniami za złamanie czystości rasowej. /// Mam więcej pomysła: icki tańczą z przytupem na apelowym placu a przygrywa im na erkaemie Hans esesman , dobre scenariusze prawda? no i załączam pozdrowienia.
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  Kapuś, obozowa ciota esesmanów i żyda Szpilmana vel Cymermana vel Cyrankiewicza i agent SS/SD oraz Gestapo Bartman vel Bartoszewski ksywa "profesor" bez matury, polonofob, przyjaciel Fajgi Dnielak vel Wolińskiej, Szechterów, Brystygierowej, Bermanów, etc..przyjaciel Niemców, których się nie bał i jest przez nich odznaczany, wyzywający Polaków od ochrzczonego bydła jest osobą o pięknej przeszłości co mnie nie dziwi, bo mówi to manipulant, specjalista od spłaszczania i wykoślawiania najnowszej historii. Dziwi mnie natomiast brak reakcji zaproszonych do rozmowy historyków, to pokazuje jak mocno związuje usta wszechobecny żydolewacki mainstream. Dostępna wiedza o żydzie Bartmanie vel Bartoszewskim zdaje się mocno zaprzeczać słowom Sakiewicza. Uważam, że człowiek z piękną przeszłością dożywa swego życia niezmieniony, a tego o Władku B. nie da się powiedzieć. Leszek Żebrowski o Baumanie i Bartoszewskim http://www.savetubevideo.com/?v=r-aJld2_VdQ
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  "Polski" "polityk" po powszechniaku, kreowany prawie na bohatera narodowego - Władysław Bartoszewski - według teczek znalezionych w archiwach IPN’u - był informatorem ambasady Izraela w Warszawie.
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  Bartman ksywa Bartoszewski nie wie, gdzie był, na jakiej placówce, w jakim
  miejscu, komu podlegał, za to pewne jest, że trafił do KL Auschwitz w jednym transporcie z rtm. W. Pileckim ale najwyraźniej mu się tam nie spodobało, bo po pewnym, krótkim czasie pobytu tam, Niemcy odwieźli go do Wawy pullmanem I-szej klasy nur fur deutsch. Dla mnie to dowód, że kolaborował ze zbrodniarzami niemieckimi. Bartoszewski kombatant? Innym więźniom Auschwitz ze względu na zdrowie to Niemcy dawali przepustkę do krematorium. Dlatego dzisiaj od Niemców dostaje nagrody za to, że pluje jako żyd na Polskę i Polaków. Podaj konkretne dowody - np. gdzie na jakiej barykadzie, kiedy i na jaki odcinku walczył z bronią w ręku w Powstaniu Warszawskim ten łgarz udający profesora i Polaka. Brak wiedzy stawia ciebie w kącie. Czytałem wspomnienia więźnia z obozu. Pisał on, że Bartman ksywa Bartoszewski był kapo, obozową ciotą esesmanów i współwięźniów w tym Cyrankiewicza, wiedział o tym rotmistrz Pilecki, ale przede wszystkim był kapusiem. Wydawał Polaków, pomagał ich zgładzić. Pamiętnik udostępnił w internecie wnuk tego więźnia....
 • @Zawisza Niebieski 21:47:55
  Wątpliwości wokół wojennej działalności Bartoszewskiego
  Gdy wybuchła wojna Władysław Bartoszewski miał 17 lat. 19 września 1940 został zatrzymany na Żoliborzu w masowej obławie zorganizowanej przez hitlerowców. Przypadkowo dostał się do Oświęcimia, był w tym samym transporcie co Witold Pilecki. Od 22 września 1940 został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (Auschwitz I, numer obozowy 4427). Zwolniony z Oświęcimia po kilku miesiącach – 8 kwietnia 1941, co było wydarzeniem niespotykanym. Według Bartoszewskiego zwolnienie zawdzięcza przyjaciołom z Polskiego Czerwonego Krzyża, oficjalnym powodem był zły stan zdrowia. Nieoficjalnie zwolnienie przypisywano stawiennictwu siostry Bartoszewskiego, która kolaborowała z Niemcami, nawet wyszła za mąż za SS-mana. Jednak według relacji prof. Miry Modelskiej-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie, pracownika administracji Białego Domu, istnieje świadek, który przeżył Oświęcim i twierdzi, że Bartoszewski był kolaborantem. Świadek opowiadał, że spotkał się z Bartoszewskim w Oświęcimiu, znał m.in. szczegóły na temat wykształcenia Bartoszewskiego. Twierdził, że za sprawą Bartoszewskiego i 14 innych donosicieli, którzy opuścili Oświęcim (notabene pociągiem pierwszej klasy) zlikwidowano 21 wysokich rangą AK-owców. Ów świadek jest przekonany, że Bartoszewski był konfidentem. [link - YouTube https://www.youtube.com/watch?v=w91VGIYqmbI]

  Nikogo nie zwalniano z Auschwitz, przynajmniej nie uczciwych ludzi, co innego kolaboranci… Tłumaczenie, że go zwolnili ze względów zdrowotnych wydaje się co najmniej podejrzane. Bartoszewski niemal natychmiastowo po wyjściu z Oświęcimia został wzięty do struktur konspiracyjnych. Jest to sytuacja nie do pomyślenia, taki człowiek był zbyt podejrzany, tacy ludzi mogli być pod obserwacja, dla konspiracji to zbyt duże ryzyko… Bartoszewski prawdopodobnie albo zataił ten niewygodny fakt, albo został wciągnięty do konspiracji z pomocą niemieckiej agentury.

  W tym czasie niemiecka agentura była niezwykle rozwiniętą. Dzisiaj milczy się o tej niechlubnej przeszłości hasło Grupa 13 nikomu nic nie mówi podobnie jak ŻGW! dla której pracowały tysiące żydowskich agentów. Żagiew czyli Żydowska Gwardia Wolności działała nie tylko w getcie warszawskim, a w całej Warszawie. Służyła do infiltrowania żydowskich i polskich organizacji podziemnych, w tym niosących pomoc żydom. Niemcy wyposażali swoich żydowskich agentów także w broń! Agenci mieli za zadanie udawać, że szukają pomocy, a gdy znaleźli Polaków, którzy im ją zaoferowali, po prostu donosili na nich skazując ich i tym samym często ich rodziny na śmierć.

  ŻGW zajmowała się także szmalcownictwem tropiąc i wydając Niemcom żydów ukrywających się w tzw. aryjskiej części Warszawy. Podobnych organizacji było wiele, w różnych miastach, jednak największe znaczenie miały Judenraty, bez nich holocaust nie udałby się, Judenraty wyjątkowo gorliwie pomagały Niemcom mordować własny naród.
 • @kula Lis 67 09:12:50
  Znam te twoje wklejki, ale poczytaj trochę innego zdania:

  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/04/28/l4-z-obozu-smierci-wyjasniamy-dlaczego-wladyslaw-bartoszewski-wyszedl-z-auschwitz/
 • @miarka 22:34:06
  Każdy ma prawo do własnej oceny tekstu, nawet do przypisania autorowi, że stosuje oszustwo i manipulacje. Przypomnę jednak że jest to tekst z roku 1987 wtedy był nic nie znaczącym politykującym młodym człowiekiem, również tekst odnosi się do tamtych realiów a nie realiów dzisiejszych. To czas przed okrągłym stołem, wtedy też miałem ochotę rozwalać Socjalistyczną Polskę a nie ją budować. Nigdy nie byłem zdania, że socjalizmu należy bronić jak wolności. Myślę, że jak przyjmiesz te dane, to jednak swoją analizę zweryfkujesz.

  Całość artykułu publikowanego w czasopiśmie Znak masz tu http://unsinn.blox.pl/2008/08/DONALD-TUSK-POLAK-ROZLAMANY-ZNAK-1987-nr-11-12.html
 • @kula Lis 67 14:48:08
  Jest wielki problem, bo chyba po raz kolejny dalismy sie nabrać na prezydenta - namaszczonego przez Kneset. \
  Pozdrawiam
 • @Lotna 17:02:13
  Witam
  Po części masz rację. Piszę cały czas z przyjaciółmi historię gospodarcza Polski w latach 1970-2015. Z danych wynika, że gospodarczo PRL był bradzo pozytywny za czasów E. Gierka. Politycznie to już inna ocena, III RP sprzedała Polskę, niestety. \
  Pozdrawiam
 • @fabi 17:17:25
  Niepotrzebne insynuacje. A poza tym. To ja piszę tekst, więc odwołanie sie do siebie nie jest żadna pychą. \
  Pozdrawiam
 • @35stan 18:17:37
  Ma Pan rację w dużej wiekszości i dziekuje za komentarze. Pozdrawiam serdecznie i niestety muszę iść teraz do lekarza. odezwę się na PW.
  Pozdrawiam
 • @Husky 19:50:28
  Witam :)
  Oczywiście, że Panią Beatę.
  Pozdrawiam serdecznie
 • @Zawisza Niebieski 12:22:41
  "Każdy ma prawo do własnej oceny tekstu, nawet do przypisania autorowi, że stosuje oszustwo i manipulacje. Przypomnę jednak że jest to tekst z roku 1987 wtedy był nic nie znaczącym politykującym młodym człowiekiem, również tekst odnosi się do tamtych realiów a nie realiów dzisiejszych".

  To już jest nadinterpretacja celem wymyślania dla Tuska usprawiedliwień w sytuacji kiedy nic nie wskazuje aby o to prosił.
  Przecież tu nie ma nic o czasach "realnego socjalizmu", a wręcz wszystko jest o wartościach (jedynie z błędnym zaliczeniem "pieniądza" do ludzkich czy narodowych wartości. Wartości zaś są ponadczasowe.


  "To czas przed okrągłym stołem, wtedy też miałem ochotę rozwalać Socjalistyczną Polskę a nie ją budować. Nigdy nie byłem zdania, że socjalizmu należy bronić jak wolności. Myślę, że jak przyjmiesz te dane, to jednak swoją analizę zweryfkujesz".

  Nie. Nie zweryfikuję.
  Powtórzę tylko że w tekście nie chodzi o stosunek do socjalizmu, a do wartości - te zaś są ponadczasowe. Nie można sobie szermować tożsamością, patriotyzmem, ani człowieczeństwem - i to jeszcze dla pieniędzy.
 • @krzysztofjaw 12:30:30
  Jarosław Kaczyński oznajmia: Będą niższe pensje parlamentarzystów, samorządowców i szefów spółek Skarbu Państwa. Obniżenie pensji poselskich i senatorskich o 20 proc., a także wprowadzenie limitów obniżających wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz szefów spółek Skarbu Państwa zapowiedział właśnie lider PiS Jarosław Kaczyński. Będzie dużo, dużo skromniej niż było dotychczas. My będziemy egzekwować dyscyplinę w tych sprawach - stwierdził.
  Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu, którzy są politykami zdecydowali się na przekazanie nagród, w terminie do połowy maja, do Caritas na cele społeczne oznajmił. Oczekujemy skromności. Skromność będzie wprowadzana. Jeśli społeczeństwo tego chce, to my się przychylamy do tej decyzji. Polityka nie jest dla bogacenia się, jest po to, by służyć dobru publicznemu dodał. Jeśli ktoś nie poprze rozwiązań dotyczących obniżenia pensji polityków, to straci szanse na miejsce na liście wyborczej, straci szansę na dalszy udział w polityce oznajmił Jarosław Kaczyński.
 • @krzysztofjaw 12:30:30
  "Jest wielki problem, bo chyba po raz kolejny dalismy sie nabrać na prezydenta - namaszczonego przez Kneset. \"

  Ani nie wszyscy dali się nabrać ani wybór nie był demokratyczny, bo wybrano "mniejsze zło", a w demokracji to niemożliwe.

  Wydaje mi się że błędnie stawiasz sprawę sugerując że dożyjemy takiego "następnego razu", kiedy już będziemy mogli wybierać w pełni demokratycznie.
  Według moich obserwacji wszystko tu zmierza nie ku coraz większej demokracji, a coraz większej tyranii, coraz większemu terroryzmowi, gwałtom i wymuszeniom ze strony tych co "władzę raz zdobyli, a teraz są gotowi zrobić wszystko żeby jej nie oddać nigdy".

  Powtórzę: każdy dzień pogarsza naszą sytuację,
  z każdym dniem stajemy się bardziej wywłaszczeni, bardziej zadłużeni, bardziej zniewoleni przez bestie w ludzkiej skórze,
  z każdym dniem potrzebujemy obrony koniecznej w coraz większym zakresie,
  z każdym dniem musimy być gotowi na coraz większe ofiary - i to już tylko żeby przeżyć w swojej tożsamości i swoim człowieczeństwie, obronić życie swoje i swoich bliskich oraz swojego narodu, w tym dalszych jego pokoleń, a więc i patrząc w perspektywie dalszej jak "czubek swojego nosa, i jak swoje "tu i teraz".
 • @krzysztofjaw 12:32:14
  " Piszę cały czas z przyjaciółmi historię gospodarcza Polski w latach 1970-2015. Z danych wynika, że gospodarczo PRL był bradzo pozytywny za czasów E. Gierka. Politycznie to już inna ocena, III RP sprzedała Polskę, niestety".

  Mam nadzieję że rzucicie i jasne światło na lata '56-'70. Tam było siermiężniej gospodarczo, ale za to w znacznej wolności politycznej oraz dotyczącej kultury i wychowania.
  Dopiero to pozwoli ocenić skalę zdrady po roku 1989, zdrady która połączyła wszystko co najgorsze z obu epok, a jeszcze dołączyła do nich najgorsze patologie żydo-protestancko-pogańskiego Zachodu.
 • @miarka 14:30:53
  " Piszę cały czas z przyjaciółmi historię gospodarcza Polski w latach 1970-2015. Z danych wynika, że gospodarczo PRL był bradzo pozytywny za czasów E. Gierka. Politycznie to już inna ocena, III RP sprzedała Polskę, niestety".

  Mam nadzieję że rzucicie i jasne światło na lata '56-'70. Tam było siermiężniej gospodarczo, ale za to w znacznej wolności politycznej oraz dotyczącej kultury i wychowania. Były ogromne nadzieje na suwerenność narodową, bo nie tylko nie było żadnych długów, ale i wielkie rezerwy dolarowe. Grudzień '70 to była gigantyczna zdrada na rzecz wrogów zewnętrznych Polski - Zachodu, który przeszedł do niszczenia Polski długami i warunkami udzielania kredytów, a Wschodu, który miał pewność że te kredyty jemu posłużą.

  Dopiero to pozwoli ocenić skalę zdrady po roku 1989, zdrady która połączyła wszystko co najgorsze z obu epok, a jeszcze dołączyła do nich najgorsze patologie żydo-protestancko-pogańskiego Zachodu.
 • @kula Lis 67 14:18:28
  Kaczyński oznajmił... z przyjemnością będę obserwował jak z ogromną szybkością sejm będzie to procedował, może po nocach kolanem przepchną, jak inne buble sejmowe jakie dziś masowo produkują. Ile dajesz czasu PiS na przegłosowanie tego i wprowadzenie w życie?

  Przypomnę tylko, że jak Szydło bezczelnie wykrzyczała z mównicy, że im się te pieniadze należały, Kaczyński poparł ją. Skąd taka zmiana? Przestraszyli się wyborców i gniewu Polaków?
 • @krzysztofjaw 12:30:30
  Jest wielki problem, bo chyba po raz kolejny dalismy sie nabrać na prezydenta - namaszczonego przez Kneset. \

  Przecież to było wiadome już w 27.01.2014, gdy Duda został namaszczony nam na prezydenta w czasie wyjazdowego spotkania Knesetu w Krakowie na Kazimierzu. Długo potrzeba było, by to zrozumieć.
 • @miarka 14:02:07
  Z pewnością Tusk nie prosi, ani dla Tuska tego nie robię. Ja po prostu nie cierpię gdy ktoś przekręca, wyrywa z kontekstu słowa, jak to z umiłowaniem robią PIS-owskie trolle. Swego czasu wierzyłem w takie gotowce aż raz sprawdziłem i od tego czasu każdą tego typu informację, którą czytam sprawdzam. Nie raz Kuli Lisowi wykazywałem jakie to kłamstwa w swych wklejkach szerzy. Ostatnio próbował aferę IMGW w którą po uszy zamieszany jest PiS, ułaskawiony przestępca z CBA i kilka kolesiów przypisać PO.

  Tamten tekst należy odczytywać z poziomu realiów końca stanu wojennego. A cechy o których pisze Tusk każdy, kto choć trochę zna naszej historii w Polakach zobaczy. Smutne to ale niestety prawdziwe.
 • @Zawisza Niebieski 15:36:28
  "Tamten tekst należy odczytywać z poziomu realiów końca stanu wojennego."

  To bez sensu. Tekst jest o wartościach czyli ideach. Polityka "czasu" to potrzeby. Wartości mają pierwszeństwo. Tuska jako zdrajcy nic nie usprawiedliwia.
 • @krzysztofjaw 12:30:30
  Więcej Glińskiego w mediach a słupki poparcia dla PiS znowu polecą na łeb i szyję! Temu panu pomyliło się i uważa, że jest ministrem kultury żydowskiej a nie polskiej!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej